Euro on devalvoitunut dollariin nähden, totta sen luulis vaikuttavan vientiin, eu n ulkopuolisiin maihin.
Elvytyslinja olisi nyt paikallaan joitta saataisiin työpaikkoja.
Kiina ja yhdysvallat valitsivat elvytyslinjan ja ovat selvinneet lamastaan
Elvytyslinja olisi nyt paikallaan joitta saataisiin työpaikkoja.
Kiina ja yhdysvallat valitsivat elvytyslinjan ja ovat selvinneet lamastaan
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei velalla voi enää elvyttää. Työkustannuksia pitää saaha väemmäksi ja tuottavuus nousuun. Sillä Suomi nousee.
Poika, sä alat oppia.
Ensinnäkään Sipilä ei ole luopunut leikkauksista. Sipilä on luopunut vain pakkolakien valmisteluista yhteiskuntasopimusneuvotteluiden ajaksi. Jos ja kun neuvottelutulos ei miellytä hallitusta ja Sipilää, astuvat pakkolait voimaan.
Suomi ei tule nousemaan työntekijöiden palkkojen leikkauksilla. Asiaa on tutkittu puolueettomasti ja on todettu hyvinkin paljon ristiriitaisuuksia. Lyhyellä aikavälillä jopa työttömyys kasvaa.
Työvoimakustannusten Suomessa väitetään olevan jopa 15% kilpailijamaissa suurempia. Toisaalta suomalaisten bruttopalkat ovat kilpailijamaiden tasoa. Kun bruttopalkoista vähennetään verot ja muut pakolliset maksut olemme jo todella heikoilla. Sitten kun vielä lopuksi käteen jäävä tulo korjataan ostovoimalla, olemme Euroopan kehittyneiden maiden häntäpäässä.
Olisinkin perin iloinen ja tyytyväinen jos joku puolueeton taho esittelisi trendit tästä tilanteesta vaikkapa 1980 luvulta alkaen. En ole vielä missään yhteydessä nähnyt kyseisiä trendejä vaikka EK ja Jussi Järventaus Sipilän ja Stubitin suulla tätä tilannetta esittelevät suureen ääneen.
AY-liike hoitaa hyvin hommansa. He pitävät jäsenistönsä puolta. On turha yhtyä EK:n laulukuoroon mollaamaan AY-liikettä. Tilannetta on kyettävä katsoa molemmista suunnista, niin työnantajien kuin työntekijöidenkin puolelta. EK edustaa tässä asiassa työnantajia ja AY-liike työntekijöitä.
Aivan yhtälailla työntekijäpuoli voisi moittia EK:ta kyvystä uudistua.
Miten se on sen leikatun eläkeindeksin laita ? Sostemi pääministeri P.Lipponen leikkasi sen. Ei oo palautunu vaikka luvattiin. Suo siellä vetelä täällä.
Lipponen ei ole enää vallassa, siksi se ei ole palautunut.
Oli kaksi kautta pääministerinä ja lupas korjata taitetun eläkeindeksin sillä toisella kaudella. Mites kävikään ? Luuseri mikä luuseri ei sitä kannata kaunistella. Dearit pettää myös aina !
Kyllä kepu ja Sipilä on hoitanu hommansa niin päin pirsettä kuin olla ja osaa. Jos joku luulee että kun leikataan eläkeläisiltä, työttömiltä ja työläisiltä ja siirretään rahat rikkaille, pelastettaisiin Suomen talous.
Ei näin toimien ei Suomi nouse vaikka kepu kuinka lauluaan laulaisi.
Seuraavissa vaaleissa kepu kuihtuu ja Persu kuihtuu. Ei ole näyttöjä muuhun.
Ei!
Jatkoa tulee leikkauksissa vielä myöhemminkin tässä Kevään, kesän aikana.
Tälläsiä uhkailtiin viimeviikolla jo..
Perui myös talonsa luovuttamisen mamuille. Toivottavasti peruu muutkin hallituksen mamupäätökset. Suomi ei mamuja tarvitse, tilastollisesti euroopassa ottanut eniten. Eikö jo paijaus riitä - veronmaksajien rahoilla.
Sipilä hätääntyi niistä lausunnoista joita tuli kun pakkolaeista pyydettiin lausunnot. Niiden mukaan on hyvin epätodennäköistä että ne menisivät läpi perustuslakivaliokunnassa.
Nyt on viides yritys menossa. Neuvotteluista on tihkunut sellaista tietoa, että EKkin olisi oikeasti neuvottelemassa ei enää odota hallituksen valmiiksi määräämiä huononnuksia työntekijöiden ehtoihin.