Muutin viime kesänä Rovaniemelle ja siitä asti olen ihmetellyt miksi tässä kaupungissa ei ole puistoalueita. Rakennuksia pistetään pystyyn kiihtyvällä tahdilla vieriviereen, mutta minnekään ei jätetä kaupunkilaisille tilaa hengittää.
Kaupunginisät voisivat käydä katsomassa etelän kaupungeista kuinka kaupunkilaisten olosuhteet otetaan huomioon.
Missä Rovaniemen puistot?
25
282
Vastaukset
- Lisää-kerrostaloja
Tuosta samasta ongelmasta on Rovaniemellä puhuttu jo vuosia
paikallisten ihmisten kesken .
Asia ei vain tunnu hetkauttavan kaupunginvaltuustossa istuvia valtuutettuja millään tavoin .
Kerrostalo tuottaa enemmän rahaa , kuin puistoalue .
Kemissä on puistoja käykää siellä ihastelemassa . - Lumenpukkaaja
Oneksi Rovaniemellä on kuitenkin luonto lähellä. Ajat mihin suuntaan tahansa, koskemattomalta vaikuttavaa metsää ja polkuja löytyy 5-10 km säteellä monesta suunnasta. Ranuantietä ei tarvitse mennä pitkästi kun saavutat Pöyliövaaran. Ounasvaara on ihana keidas ja lähellä. Paha vain, että sekin on rakennettu laidoiltaan ja turistihoukuttimia itse vaaralle. Pöykkölän takana on mukavia maastoja.
Puistoja keskustassa ei ole. Ainoa mahtava viheralue on Ounaskosken seutu, siitäkin ison osan vie leirintäalue. Saa mielestäni pitää paikan.
Keskustan kamalat talokeskittymät saavat minut rukoilemaan, että kun vain ei iänkuuna päivänä itse tarvitsisi joutua noihin slummeihin. Vaikka sanotaan, että kaupunki on vasta sitten kaupungin näköinen kun on paljon korkeita kerrostaloja, Kiela korttelin bykaaminen inhottaa joka kerta kun kuljen siitä ohi. Kovasti kehutaan tasokkaalla asumisella ja vaikka mitä hyvää, mutta slummi mikä slummi. Ei se kehumalla muuksi muutu. Vieri vieressä rumia taloja, joihin tehty pieniä asuntokoppeja huimalla hinnalla. Tuntuuhan se toki, että on tasokasta ja fiiniä, kun olet pulittanut koko ikäsi tienestit koppiin, jossa on pieneen neliömäärään tukittu paljon.
Toinen inhottavan näköinen talokeskittymä näyttää syntyvän Kairatien suunnalle.
Nykypäättäjät ei käsitä maisemaa;asfalttia ja taloja vieriviereen - neliöt tuottamaan!- XXjhnm
Älä viitsi käyttää sanaa slummi. Sana kertoo sinusta itsestäsi enemmän kuin itse tulit ajatelleeksi. Toki kaupunkiin voisi suunnitella mielenkiintoisia rakennuksia ottaen huomioon myös esteettinen puoli. Rovaniemi on kuitenkin monien ihmisten oma kaupunki.
- Lumenpukkaaja
Slummi mikä slummi, mitä tuosta kaunistelee.
Jos on iso talo, mihin rakennettu esim. 3 huonetta sauna 60:een neliöön, niin on se sellainen koppero, että en puhuisi kovin laadukkaasta asumisesta. Kustannustehokasta tietysti keskittää ihmiset pienelle alueella koppeihinsa ja kun vielä osataan kääriä paketti kauniisiin mainoslauseisiin niin avot. Tässäkin Kielassa kovat neliöhinnat - rahaa grynderin taskuihin. Ihminen aivopestään uskomaan, että on tosi hienoa olla uudessa fiinissä talossa ja kyllä se varmaan on hyvä, kun maksoikin niin paljon.
Kertokoon mitä kertoo mielipiteeni, minulla on siihen oikeus. Minä koen tuon alueen vastenmieliseksi, aina kun kuljen ohi. Enkä taida olla yksin mielipiteineni. - kusipää75
Tutustuppa slummi käsitteeseen...
- kyllästynyt
Tosi on että Rovaniemi on muuttunut suureksi slummiksi.Keskusta on ruma ilman mitään vihreää.Rakennetaan hotellintapaisia kerrostaloja turisteille ja oma väki unohdettu.En kyllä olisi ylpeä työstäni arkkitehtinä ja kaupunkisuunnittelijana.Rahanhimo on vallannut meidän päättäjät vai korruptio?
- junantuoma222228
Meillähän on kaikki rannat puistoalueita ja on kirkkolammin ympärys ja vaikka mitä-kaunis kaupunki, käykää vaikka parin kilsan päästä katsomassa ympärillenne, eihän meillä kaupunki-kaupunkia paljoa olekkaa. Muualta tulleena olen oikein tyytyväinen luonnonläheisyyteen.
- löytyy
Arktikumin ympäristö on laitettu kauniiksi alueeksi.Kävely-pyörätie kulkee pitkin jokivartta.Silmiä hivelevä näky kesäisin.Jätkän patsaan ympärilläkin on iso puistoalue.
Myös Korkalovaarasta löytyy luonnon rauhassa kulkevia pyöräreittejä.
Kyllä Roi on kaunis,luonnonläheinen kaupunki. - eys
Itseasiassa Ranuantieltä ei löydy Pöyliövaara vaan se on Kemijoen Itäpuolen tiellä eli mennään Kemiin päin.
Ranuantien varrelta kyllä löytyy kuntopolku joka menee Pöyliövaaraan tai Ounasvaaralle mutta se on rakennettu niin hankalasti ettei enää kuntopolulle tai hiihtoladulle pääse yhtä helposti kuin ennen vanhaan. Pääsee kuitenkin vaikka oikasten toisten pihojen kautta. Mitäs rakensivat talon keskelle latua.
Puistoja ei kyllä Rovaniemellä tarvita, menkää metsään..- Järkiintynyt
Itseasiassa, kun menet aivan vähän matkaa Ranuantietä, tien ali menee alikulkutunneli. Siinä on taatusti aivan Pöykkölän asuialueen tienoilla kuntopolku/latupohja. Eikös se juuri mene Päyliövaaraan?????Minä ainakin olen pyöräillyt siitä vaaraan ja luullut olevani Pöyliövaaralla.
Olen monesti lähtenyt siitä päinvastaiseen suuntaan ja mennyt Ounasvaaran puolelle tai tullut Toramolta takaisin Ounasrinteen kautta kaupunkiin. Kyllä meillä on luonto lähellä ja metsän sanotaan hoitavan mieltä!
- UberWehrmacht
Pusikoita koko saatanan rollo täynnä, tikkuja taas saksalaisille, kiitos.
- Ounasvaara
keskellä kaupunkia on Ounasvaara jossa on sinulle puistoa kymmeniä hehtaareja
- voivittu---
kyllä tuota jänkää riittää vaikka te ette asukkaan jängällä... painukaa luontoon saatana, älkääkä kitiskö.
tuollainen kitisijä on joko virka- tai paskaloinen. - mieeeeeeee
ohan tuota tien vierus pajukkoa aivan tarpheeksi sinne vaan kesällä istummaan sääskien ja mäkäräisten keskelle jos ketjun alottaja haluu puisto istumista.
- AapeliNiv
En kyllä Kielaa tai Kairatietä miksikään slummiksi kutsuisi. Surullista kuitenkin ettei niidenkään läheisyyteen ole viheralueita suunniteltu. Vrsinkin tuossa Kairatien päällä on vaikka minkälaisia röttelövarastoja joiden paikalle saisi luotua hienot ulkoilualueet ksvavalle asuinlueelle.
Taitaa vaan kaupunginherrojen mielissä rakennusmiljoonat kiilua.
Ps. Onko tuo jokin paikallinen vitsi että metsät=puisto- eisuvakki
No jos ei Kairatieltä jaksa kävellä Arktikumin laidalla olevaan puistoon, on laiskuus huippuus. Eikö siinä Kairatien ja uimahallin välissäkin ole pieni puisto?
On tainneet mennä sekaisin kaikki mummot ja papat kun muuttivat maalta keskustaan ja nyt vaativat jotain puistoja ja uimahalleja ja muuta palveluja. - Persjalka
Viime viikon Asuntoliitteessä taas mainostettiin Kielaa ja unelmakoteja. Voi, Herran pieksut, kun katsoo niitä ilmoituksia: 3h k s= 50,5 neliöö,, 59,5 ja 62,5 neliöö. Aivan hirveen pienii kopperoita, kolmio noilla pinta-aloilla!!!! Kuka oikeasti haluaa asua vieriviereen talokolosseja rakennetussa ympäristössä pienissä luukuissa. Rojahdin polvilleni ja ristin käteni ja kiitin, että onnekseni en joudu tuonne ja samalla henkäisin yläilmoihin rukouksen, että ei koskaan tarvitsisi noihin vankiloihin mennä. Amen!
- Pikkupuistovain
Kauppatorin läheisyydessä on ainakin kolme puistoa. Pieniähän te tosin ovat, mutta ihan mukavia keitaita. Ovat melko siistejäkin, jokunen koirankakkara saattaa löytyä tosin.
- tyytyväinenkö
Joo, eihän sitä tahdo olla sellasta kaupunkia, jossa ei olis kerrostaloalueita ja keskustaa ja kun ei sitä puistoa tosiaan voi olla ihan joka ikkunan edesä. Täytyy siirtyä asunnon ulkopuolelle ja vaivautumaan pikkusen matkaa, niin jopa löytyy puistoalueita.
- Piusto
Piston olisin voinut neuvoa , mutta puisto ?
Pistossa on muuten sama meno päällä , kuin puistossakin.
Pisto on vain paljon helpompi löytää . - vittuako-vingut
muuta utsjoelle, niin siellä ei ole muuta kuin puistoja...
ilmeisesti olet paskaloinen joka elää toisten siivellä eikä osaa rakentaa itselle edes taloa .... - xxxxcccvv
Rovaniemeläisillä tuntuu olevan erikoinen käsitys puistoista .
Vanhan viinakaupan edessä sijaitseva puliukkojen kusema pieni viheriö
riittää rovaniemeläisille puistoksi . - tuntematonristo
horsmaa pukkaa = 0 = = = = = = = = =
- Myskiharka
Ne jotka kitisee ku Roissa ei puistoja...Hulluja he ovat,2 isoa jokea,vaarat ja kauniit maisemat...Uskomattomia valittajia...
- Hohhoiii
Miten niin ei ole puistoja?? Äkkiseltään tulee mieleen monia kuten kivalonpuisto, arktikum, jätkänpuisto, harjoittelukoulunpuisto, kirkkolammen puisto ja vaikka mitä muitakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa216845Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi5562333- 1471887
- 871281
HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa981085Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.91981- 72980
- 33863
Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E10843Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon159796