Aloitin vuokratyön syksyllä ja nyt lopetin sen - siis ilmoitin vuokrafirmaan etten enää ota heiltä töitä.
Työtä oli syyskuussa 8 päivää, lokakuussa 9 päivää ja joulukuussa 8 päivää. Työt olivat kestoltaan 1-5 päivää ja päivä oli aina 8 tuntinen.
Työsopimusta ei tehty kirjallisena, vaan suullisena ja palkaksi sovittiin 11 euroa tunti - palkkalaskelmassa tuntipalkka oli 12 euroa ja mistään loma- ja työajanlyhennysrahoista ei kuiteissa mainittu sanallakaan. Työt olivat rakennustöitä.
Maksettiinko minulle joka tilissä kaikki ulos vai mistä on kyse?
VUOKRATYÖ ja LOMARAHA?
4
466
Vastaukset
- liitonmies
Rakennusalalla lomaraha on 18.5% veronalaisesta ansiosta. Rakennusalalla työajanlyhennysraha (pekkasraha) ja arkipyhä korvaus on yhdistetty. Korvaus on vähän yli 7%, korvaus maksetaan joka tilissä.
- Apuaaaaaa
Olen extraajilla, muutama päivä sitten olin ensimmäistä päivää harjoittelemassa. Entuudestaan ei mitään kokemusta kassatyöskentelystä. Huomenna joudun työvuoroon yksin, ensimmäiseen varsinaiseen työvuoroon.
Nyt minulla olisi muutama peruskysymys joihin toivon saavani vastaukset.
1. Jos asiakas haluaa maksaa 25e käteisellä ja loput kortilla, miten tämä hoituu? Miten näpytellään?
2. Asiakas unohti lompakon autoon ja viivakoodit on jo luettu. Pystyykö tapahtuman keskeyttämään ja jatkamaan lompakon haun jälkeen?
3. Miten lahjakortti ladataan?
4. Miten koko myyntitapahtuman pystyy lopettamaan? Kortti ei toimi ja käteistä ei ole.
5. Muutama asia käteisen näppäilystä. Näppäilläänkö 6.50e 650? 0.50cent 050? 7.05e 705?
Olen siis s-ryhmällä ja kaikki vastaukset ovat tervetulleita- huhhu
Josko vaatisit työhönperehdytystä.Näyttää olevan jäänyt konaan ilman sitä tämä kysyjä.
- KysyEsimieheltäsi
Tässä vastaukset:
1. Kysy esimieheltäsi.
2. Kysy esimieheltäsi.
3. Kysy esimieheltäsi.
4. Kysy esimieheltäsi.
5. Kysy esimieheltäsi.
Jos hän ei ole paikalla, niin soita hänelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?771486Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,13987Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79892Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.91870Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51714- 53664
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot136641Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48631Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51631- 71593