Vanhan nahkatakin kunnostus

mokkanahkatakki

Ostin vanhan kotimaisen nahkatakin joka on hyvälaatuista mokkaa tai peräti nupukkia. Väri tummanruskea. Nahassa on kuluneempia kohtia jotka ovat hiukan vaaleampia, kuivempia ja joissa näkyy pitkiä vaaleita karvoja. Aluksi yritin nyppiä karvoja pois, se auttoi mutta sitten tajusin että voisin yrittää rasvausta. Harjasin ensin käsiteltävät kohdat huolellisesti mokkaharjalla ja samettityynyllä, sitten levitin sormenpäillä hyvin pienen määrän Palcin Grasa de caballoa (käytetään yleensä kenkiin). Vaaleat karvat kiinnittyivät nahkaan ja samalla nahka tummeni sopivasti.

On tärkeää että rasvaa otetaan sormenpäihin vain hyvin ohut kerros ja se levitetään nopeasti hankaamalla, jotta rasva leviäisi tasaisesti. Ei kannata pyrkiä täydellisyyteen vaan noin 50% tulokseen, nimittäin jos rasvaa käyttää liikaa niin takki menee pilalle.

6

3383

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • huonoja_hoitoaineita

        Tuossa oppaassa aika huolettomasti suihkitaan silikoniyhdisteitä, jotka kuivattavat nahkaa ja saavat sen halkeilemaan ja menemään ennenaikaisesti pilalle. Jos pakko on jotain suojasuihketta käyttää, parempia ovat Saphir, Collonil 1909 supreme suihke ja Allen-Edmondsin suojasuihkeet.
        Halpoja markettisuihkeita ja voiteita kannattaa välttää, ellei kyse ole todella halvoista kengistä tai nahkatavaroista joiden ei ole tarkoituskaan kestää muutamaa vuotta kauempaa.


      • 21242
        huonoja_hoitoaineita kirjoitti:

        Tuossa oppaassa aika huolettomasti suihkitaan silikoniyhdisteitä, jotka kuivattavat nahkaa ja saavat sen halkeilemaan ja menemään ennenaikaisesti pilalle. Jos pakko on jotain suojasuihketta käyttää, parempia ovat Saphir, Collonil 1909 supreme suihke ja Allen-Edmondsin suojasuihkeet.
        Halpoja markettisuihkeita ja voiteita kannattaa välttää, ellei kyse ole todella halvoista kengistä tai nahkatavaroista joiden ei ole tarkoituskaan kestää muutamaa vuotta kauempaa.

        Se on totta, ettei pelkästään suihkeita käyttämällä nahka pysy pehmeänä (vaan halkeilee, kutenjo kirjoititt), mutta suoja-aineilla on hyvät puolensa, jos esimerkiksi mokkanahkan haluaa säilyvän hyvänä. Tuossa tekstissä puhutaan myös hoitoaineista, ei pelkästään suihkeista.


      • nahka_menee_pilalle

        Silikoni estää hoitoaineiden imeytymisen nahan sisäosiin, joten mokkanahka menee kyllä pilalle muutamassa vuodessa jos sitä suihkii tuollaisilla markettisuihkeilla. Jos sitä yrittää notkeuttaa hoitoainella, nahka jää vain pinnalta tahmeaksi eikä hoitoaineet imeydy. Imeytymättömyys ei johdu siitä että nahkaesine on jo liian vanha, vaan sitä on hoidettu ihan väärin ja silikonia sisältävillä nahantappoaineilla.

        Laadukkaita suojasuihkeita ja hoitoaineita käyttämällä sen sijaan nahka pysyy pehmeänä.


    • ainaavuksi

      Yleensä on näin etta mokka ja nubukki tarvitsee aineita mitkä myös pehmentäisivät nahkaa. Mokka ja ja nubukki on ohuet ja kuivuu nopeasti. Saphir tuotteissa on manteliölyä mikä ravitsee sitä ja myös suojaa. Jos tarvitset värjätä vaalempia alueisa niin voit käyttää Saphir Renovetine suojasuihkeita - on eri värejä. Suojaksi toimii hyvin Saphir Combi.
      www.leathermastershop.eu
      Aina enne käyttöön ottamista pitäis suihkutta suojan päälle, kun tämä nahka on kuivunut ja tarvitsee hoitoaineita.

    • Anonyymi

      Voiko 60 vuotta vanhaa nahkatakkia entisöidä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5725
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      472
      1868
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1252
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1213
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1083
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      995
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      23
      867
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      865
    Aihe