Oma näkemys työpaikkakiusatusta

OscarR

Ajattelin aiheen olevan tähän palstaan sopivin, joten aloitampa asian suoraan.

Olen ns.esimiesportaassa tämmösessä keskikokoisessa firmassa ( alaa ei tarvitse sanoa), ja otimme vastikään määräaikaiseen työsuhteeseen tämmöiseksi avustajaksi nuoren, joitakin vuosia sitten valmistuneen miehen. Pidimme haastatteluja, kutsuimme haastatteluun muutaman henkilön. Tämä valittu henkilö oli hakijoista jollain tavalla arin, ujosteli paljon, ja huomasi selvästi, että kaveria jännittää jonkin verran. Haastattelutilanteessa yritimme heittää vähän huumoria ilmaan, mutta siitä huolimatta huomasi että kaveri on jännittynyt. Hän kuitenkin teki meihin vaikutuksen, että on aidosti kiinnostunut työstä, ja sanotaan, että muutenkin kaikinpuolin oli fiksun oloinen kaveri. Päätimme valita hänet.
Nyt hän on tehnyt töitä kohta kuukauden. Ollut ahkerasti mukana kaikessa, ja varmasti tulee töihin ajallaan. On erittäin kohtelias ja mukava kaveri. Sain kuitenkin häneltä itseltään kuulla, että oli joutunut aiemmin työpaikkakiusaamisen kohteeksi aiemmassa työpaikassaan, ja myös siksi vaikuttanut työttömyyteen, jota hänella oli takana aika paljon.
Eli mihin asiani viittaa. On erittäin surullista ja raukkamaistakin, että ketä tahansa henkilöä kiusataan työpaikalla tai ylipäänsä missään. Itse olen yrittänyt kannustaa häntä ja ollut tavallaan hänen ohjaajansa. Mutta kuin paljonhan työn hakemiseen vaikuttaa se, että hakija pelkää otttaa työtä vastaan näiden kiusaamiskokemusten takia. Itse en tosin ole joutuut koskaan kiusaaminen kohteeksi, ja meillä on tämänhetkisessä työpaikassa niin hyvä ilmapiiri, että vaikea olisi kuvitellakkaan, että täällä tapahtuisi semmoista. Omasta mielestäni tällaisia henkilöitä, kuin edellä mainittu tulisi tukea enemmän, ja ohjata heitä oikealle polulle.

2

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HCD

      Hyvä kirjoitus ja täyttä asiaa. Kiusatuilla on usein hyvät työtodistukset, paitsi siitä paikasta, jossa kiusaaminen on tapahtunut. Näin meni itsellänikin, kun hain ensimmäistä työpaikkaa kiusaamisen jälkeen. Haastattelija (omistaja) kyseli 3 edellistä esimiestä ja halusi olla heihin yhteyksissä. Kerroin etukäteen, että 2 ensimmäistä esimiestä antaa hyvät suositukset ja viimeinen haukkuu alimpaan helvettiin. Näin myös tapahtui ja haastattelija piti tilannetta todella omituisena, ei ollut kuulemma koskaan törmännyt vastaavaan. Työpaikan sain ja myöhemmin myös hyvän työtodistuksen. Oman näkemykseni mukaan kiusatulle on tärkeää saada terve työpaikka ja ainakin yksi hyvä työtodistus henkisen väkivallan jälkeen, tämä auttaa jatkossa työnhakua huomattavasti.

    • Samanlaistakokemusta

      Kaveriani työpaikkakiusattiin tässä taannoin. Hän sanoi itsensä irti olleensa 3 kuukautta töissä, vieläpä sellaisessa missä oli viihtynyt. Kiusaaja oli ns lähin esimies, ei varsinainen paikan pomo. Varsinainen paikan pomo oli aivan ällistynyt irtisanomisesta, mutta oli luvannut olla suosittelijana heti jos vain tarve vaatii. No, työpaikkaa ei ole vielä löytänyt ja mielestäni hän ei tosissaan ole hakenutkaan enää töitä, tiiä sitten. Luulen vahvasti, että kiusaamis kokemus vaikutti häneen paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      139
      2393
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2309
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      67
      1976
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      87
      1697
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      108
      1575
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1508
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      120
      1422
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1274
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1144
    Aihe