13-vuotias lapseni haluaa alahuuleen lävistyksen

kunvaantietäsi

antaako lävistysliikkeet lävistää 13 vuotiaan huulen??? kannattaisiko antaa hakkia sellainen entä jos hän haluaa sen pois jääkö siitä paha jälki jos sen ottaa pois?? voiko meikillä peittää jäljen jos sellasta edes jää??
laittakaa ehdotuksia vinkkejä ja muita huomiotavia asioita mukaan kiitos.

4

221

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lävistetty94

      Riippuu kovasti lävistysliikkeestä nuo ikärajat. Kannattaa ottaa suora yhteys haluttuun liikkeeseen ja kysyä suoraan mikä heidän policy on. Ainakin veikkaan että vanhemman pitää olla mukana kun ja jos 13 vuotias suostutaan lävistämään.

      Arpeutuminen on hyvin yksilöllistä. Joillekkin ei jää merkkiä, joillekkin jää. Ei se kuitenkaan paha ole, ellei sitten ota sitä pois vaikka tulehduksen takia (mitä ei koskaan saisi tehdä). Mutta jos terveen lävistyksen ottaa pois niin ei pitäisi mitään isoja jälkiä jäädä :) Ja kyllä se meikillä varmasti piiloon menee, mutta en stressaisi sitä pientä arpea kuitenkaan. Sehän jää vain muistoksi ajasta kun oli koru huulessa, ei sen vakavampaa.

      Vinkkinä vielä että kannattaa ottaa lävistyksen hoidosta sun muusta selkoa ennen lävistysoperaatiota. Lävistäjältä voi kysyä tyhmältäkin kuulostavia kysymyksiä. Mielestäni lävistys nuorella auttaa myös tätä oppimaan vastuuntuntoa, sillä siitä tulee huolehtia hyvin paranemisaikana ja myös jos se sattuisi tulehtumaan. Vinkkinä vielä että hammaslääkärillä kannattaa käydä vähintään sen 2v välein tarkistuttamassa vahingot, sillä suunalueen lävistykset voivat vahingoittaa ikeniä ja/tai hammaskiillettä.

    • kannattaamiettiä

      Huulikorusta jää ikävä kyllä suht huomattava jälki (reikä). Monilla tutuillani on kyseinen lävistys ollut ja vaikka he ovat ottaneet sen jo ajat sitten pois, reikä näkyy hyvin selvästi vieläkin. Meikistä huolimatta.

    • mamafromhell

      No jos olet aikuinen niin sanot lapsellesi että ei käy! Liikeet eivät yleensä suostu tekemään noin nuorille lävistyksiä- Sitä paitsi infektio on aina mahdollinen. Ja arpi jää. Kun hän täyttää 18v-tehkööt sitten kuten haluaa.Koska teistä vanhemmista tuli henkisellä tasolla 13 vuotiaita?

      • doldis

        Hyvät lasten vanhemmat, uskaltakaa olla aikuisia! Teidän ei kannata olla lastenne leikkitovereita, heillä on omat kaverit. Vanhempien täytyy näyttää rajat sillä ei nuori osaa aina arvioida seurauksia eri valinnoistaan.
        Hyvä kommentti mamafromhell!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      448
      2866
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      103
      2108
    3. 167
      1682
    4. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      92
      1574
    5. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1556
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      459
      1258
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      147
      1124
    8. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      52
      1100
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      972
    10. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      942
    Aihe