Mäkelänrinteen sulkemisen todellinen syy?

Uimar1

Mäkelänrinteen uimahallin allasosasto suljetaan yleisöltä noin puoleksi vuodeksi maaliskuun lopussa. Tauon aikana halli pysyy seurojen käytössä. Hallia pyörittävän Urheiluhallien mukaan sulkeminen johtuu pukkaritilojen laajentamisesta. Rempan aikana seurat käyttävät ryhmäpukuhuoneita. Hallin muu toiminta säilyy rempan ajan entisellään.

Kuusi kuukautta pukkarien laajentamiseksi? Tuntemieni rakennusalan ammattilaisten mukaan sulkemiselle on oltava jokin muu syy, kuten massiivinen vesivuoto, joka edellyttää betonirakenteiden pitkää kuivattamista. Mahdollista on myös, että halli olisi säästökohde: verovaroin pyöritetyn hallin auki pitäminen on kalliimpaa, kuin sen sulkeminen. Tämä pitänee paikkansakin. Taloussuhdanteiden kannalta nyt on oiva hetki pitää hallia kiinni.

Tietäisikö joku remontin oikean syyn, koska virallinen väite sulkemisen syystä ei vaikuta perustellulta.

4

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uintia

      Naisten pukkarissa ainakin haisee homeelle ja viemärille.
      Taloudelliseen syyhyn en oikein jaksa uskoa ja rakennetaanhan sinne yksi uusikin allas. Olisko se nyt kylmävesiallas eli seinätkin laajenee johonkin suuntaan.

      • Nimimerkkiii

        Jep, naisten tai miesten pukkari rakennetaan nykyisen parkkipaikan kohdalle ja toisen puolen pukkari laajenee osin sen paikalle, joka siirtyy. Miesten pukkarissakin lattia oli paikotellen jo aika haisevassa kunnossa


    • Tietoo_ON

      Aivan täysin on Märsky tällä hetkellä auki pukuhuoneiden osalta. Salaliitot voi unohtaa.

      • haistavittuu

        Selvästi on joo tietoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      129
      14290
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      27
      5918
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5465
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      298
      4319
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      38
      4077
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      99
      3651
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      2
      3561
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3528
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      59
      2611
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1408
    Aihe