viime kuukausina käyttäytymään todella omituisesti täällä Helsingissä. Kyse on lähinnä niistä, joilla vaikuttaa jo entuudestaan olleen ongelmia pohjalla. Luultavasti pakolaiskriisi, netin vihapuhe ja monilta osin aivan oikeutettu yhteiskuntapoliittinen kritiikki on saanut aikaan sen, että miehillä alkaa kuupasta heittämään. Ilmassa on valtava määrä levottomuutta.
Mitä naiset ajattelette siitä mahdollisuudesta, että tällä palstalla esiintyvä röyhkeä asenne miehiä kohtaan lietsoo palstaa lukevia miehiä tekemään jotain myös oikeassa elämässä?
Suomalaiset miehet ovat alkaneet
30
162
Vastaukset 30
- Epämiehiä.ovat
Ei niistä mihinkään ole.
- Pitkämieskysyy
Luuletko, että kaikki miehet täällä ovat stereotyyppisen feminiinisiä miehiä, jotka eivät mitään voisi tehdä? Mistä tiedät keiden kanssa täällä juttelet?
- 105
Naisia kohtaan tällä palstalla on paljon röyhkeämpi asenne. Pelkäätkö ollenkaan, että he voisivat ruveta tekemään joain?
- Pitkämieskysyy
Tuskinpa. Naiset ovat vähemmän haavoittuvaisia näissä asioissa.
- Nnnaaiinenn
Sitähän tässä on odoteltu että alettaisiim tekemään jotain konkreettista. Noi polttopulloiskut vokkeihin on oikeita tekoja koska ne vähentää tulijoiden määrää. Kun Irakissa kerrotaan että suomessa on kylmä, kallis rööki ja vokkeja pommitetaan niin haastattelujen mukaan irakilaiset harkitsee tarkemmin muuttoa Suomeen. Tämä on karu fakta.
- 11plus9
Ei haittaa vähääkään. Ei ole pakolaisista mitään hyötyä.
- Pitkämieskysyy
Oletko Nnainenn koskaan kokenut väkivaltaa, tai sen uhkaa? Minä olen. Olen teininä monesti tapellutkin. Siitä on leikki kaukana. Kannattaa avautua vain asioista joita ymmärtää.
- Nnnaaiinenn
Pitkämieskysyy kirjoitti:
Oletko Nnainenn koskaan kokenut väkivaltaa, tai sen uhkaa? Minä olen. Olen teininä monesti tapellutkin. Siitä on leikki kaukana. Kannattaa avautua vain asioista joita ymmärtää.
Olen kyllä 15v kokenut väkivaltaa kotonani. Noissa polttopulloiskuissa ei oo yksikään kuollu tai loukkaantunu et ne on tehty taidokkaasti. Enkä suosittele kenellekään väkivaltaa kadulla viattomia ulkomaalaisia kohtaan.
- Äädämi1111111
Tylyä ja laitonta toimintaa se tietysti on, mutta epäilemättä sillä on vaikutusta. Ainakaan pillunnuolijaeunukkiministerit Aisuripelle ja Hurrihomppeli eivät ikinä saa niitä toimitettua ulos Suomesta. Ei ihme, jos joillakin loppuu kärsivällisyys. Suomi on saatava näyttämään mahdollisimman epäystävälliseltä paikalta, että "pakolaiset" tajuavat lähteä pois. Ei siitä niiden kotoutumisesta ja yhteiskuntaan sopeutumisesta muutenkaan tulisi mitään, koska kansan suuri enemmistö ei halua niitä tänne eikä tule käyttäytymään "normaalisti" niitä kohtaan jokapäiväisissä tilanteissa.
- Pitkämieskysyy
Nnnaaiinenn kirjoitti:
Olen kyllä 15v kokenut väkivaltaa kotonani. Noissa polttopulloiskuissa ei oo yksikään kuollu tai loukkaantunu et ne on tehty taidokkaasti. Enkä suosittele kenellekään väkivaltaa kadulla viattomia ulkomaalaisia kohtaan.
Jotenkin mä en nyt näe, että miten taidokkaalla anarkistisella toiminnalla edistettäisiin mitään. Siis pulloja seinään vaan, niin hoituu yhteiskunnalliset epäkohdat?
Polttopullon käyttö vokkia vastaan on aika mielikuvituksetonta. Se on ollut täsmäase liikkuvaa, panssaroitua ajoneuvoa vastaan. Jos suomalainen ei muuta keksi niin joutaa sitten vaihtaa koko kansan.
- Nnnaaiinenn
Pitkämieskysyy kirjoitti:
Jotenkin mä en nyt näe, että miten taidokkaalla anarkistisella toiminnalla edistettäisiin mitään. Siis pulloja seinään vaan, niin hoituu yhteiskunnalliset epäkohdat?
Tässä oli kyse konkreettisista teoista. Tuleeko sinulle jotain muita konkreettisia tekoja mieleen kun aloitus koskee Suomen nykytilaa?
- Nnnaaiinenn
Pitkämieskysyy kirjoitti:
Jotenkin mä en nyt näe, että miten taidokkaalla anarkistisella toiminnalla edistettäisiin mitään. Siis pulloja seinään vaan, niin hoituu yhteiskunnalliset epäkohdat?
Ja kyllä ihan irakilaistensa itsensä kertomana polttopullot ovat edistäneet heidän kartanlukutaitojaan.
- erkki-täti
Kyllähän nuo "polttopulloiskut" on ihan turhaa räpellystä.
Ensinnäkin, ne eivät edes ole olleet laadukkaita polttopulloja. Jos nyt polttopullon jaksaa väkertää, niin miksi ei tee sitä oikein? En laita ohjeita, koska olisi varmaan poliisi ovella, mutta onhan nuo nyt ihan naurettavia kötöstyksiä, kun eivät edes sytytä yhtään mitään..
Toinen asia: on täysin turhaa ottaa kontolleen moisesta rikoksesta rangaistus. Sen saa kovennettuna, koska uusinta pykälää rasismi-rikoksesta sovelletaan turvapaikanhakijoihin kohdistuvissa rikoksissa.
Ei kannata. Ei kannata kenenkään toteuttaa mitään yksittäisiä päähänpistoja, vaikka kuinka vituttaisi asiat. Mutta onneksi pahimmat höyrypäät ovat posessa, kun näin mennään. Eivät ole sotkemassa täyspäisten hommia, jos tarvetta tulee. erkki-täti kirjoitti:
Kyllähän nuo "polttopulloiskut" on ihan turhaa räpellystä.
Ensinnäkin, ne eivät edes ole olleet laadukkaita polttopulloja. Jos nyt polttopullon jaksaa väkertää, niin miksi ei tee sitä oikein? En laita ohjeita, koska olisi varmaan poliisi ovella, mutta onhan nuo nyt ihan naurettavia kötöstyksiä, kun eivät edes sytytä yhtään mitään..
Toinen asia: on täysin turhaa ottaa kontolleen moisesta rikoksesta rangaistus. Sen saa kovennettuna, koska uusinta pykälää rasismi-rikoksesta sovelletaan turvapaikanhakijoihin kohdistuvissa rikoksissa.
Ei kannata. Ei kannata kenenkään toteuttaa mitään yksittäisiä päähänpistoja, vaikka kuinka vituttaisi asiat. Mutta onneksi pahimmat höyrypäät ovat posessa, kun näin mennään. Eivät ole sotkemassa täyspäisten hommia, jos tarvetta tulee.Onko ideoita kehen ja millä tavalla pitäisi vaikuttaa?
Yksittäisellä irakilaisella tai afghaanilla on hyvin vähän menettetävää: aika tavalla sama miten seikkailu euroopassa päättyy, vähintäänkin jää kokemuksia. Aika pieni todennäköisyys että jokin satunnainen polttopullo pelottaisi kun kotimaassa henki on ollut aina halpaa. Tietysti ei kannattaisi valita pääministeriksi uskonnolllista pölhöä, joka mainostaa Suomea netissä kivana turvapaikkamaana.
Suomessa "seuraisin rahaa". On idealisteja, joihin mikään järki ei voi vaikuttaa. Mutta sitten on ihmisiä ja yhteisöjä, jotka konkreettisesti hyötyvät tilanteesta. Vitun tekopyhää syyllistää pelkästään ihmissalakuljettajia kun kotimaassa on paskiaisia joiden leveämpi leipä riippuu siitä miten paljon rahaa dumpataan turvapaikkabisnekseen. Tuosta rahasta ei jäisi Suomeen mitään, jos se käytettäisiin sinänsä paljon tehokkaammin lähempänä "kriisialueita". Kriisialue lainausmerkeissä siksi että sitähän nuo maailman perslävet tulee olemaan maailman loppuun lukuunottamatta niitä lyhyitä hetkiä kun joku diktaattori hetkeksi laittaa porukan kuriin.
- Sad-But-true
Kyllä joku mies jotain tekee jollekkin naiselle jo siitä syystä että nainen ei halua sitä miestä. Pakit saa miehen suuttumaan
- Pitkämieskysyy
Kannattaako täällä lietsoa vihaa?
- Homekorva
Naisia taas suututtaa, että miehelle kelpaa joka ainut pil*u. Jo se on syy olla antamatta. Yököttävää. Tottakai naisten siis on syytä ollakin valikoivia.
- tiukkahomma
Stubbin pitää äkkiä keksiä jotain ihan muuta. Tai käyttää valtaansa.
- vieraantunut
Ymmärrän, ja olen mieluummin yksin.
- hhhjjjkklll
Kertoisitko konkreettisesti mitä omituista olet havainnut?
- 1420
Aina lässytetään, että suomalainen mies on nössö eikä tee mitään. Tähän asti asiat on ollut melko hyvin ja ihmisillä on ollut liikaa menetettävää joten hölmöilyyn ei ole ollut syytä. Nykymenolla sen porukan määrä jolla ei ole enää mitään menetettävää kasvaa liiaksi. Mikään ei ole sen arvaamattomampi, kuin ihminen jolla ei ole menetettävää.
Toivottavasti olen väärässä, mutta eleensä asioihin herätään vasta, kun jotain tosi pahaa sattuu.- 333666
Se on tasan tarkkaan näin. Kun niiden ihmisten määrä kasvaa joilla ei ole enää mitään menetettävää, ei työura/varallisuutensa-omaisuutensa-perhe/parisuhteidensa suhteen sen paremmin kuin näissä suhteissa tulevaisuuden näkymiensäkään suhteen niin se on siinä.
- helvetinhomppelit
Ei sunkaa? Voi ferius sentään. Nyt on pantava kansalaisaloite päälle. Sehän on sallittua..
- m-i-e-s
Ovatko? Se on taas kevät tulossa. Aurinko sulattaa nistit ja spurgut katukuvaan. Katkolta tai tutkintavankeudesta on päästy viattomien asukkaiden keskuuteen. Kukat alkaa kukkimaan, niin katukauppakin. =)
- Pitkämieskysyy
Helsingissä näkyy ilmapiirin muutokset heti. Tämä on sellainen sosiaalinen keitos, eivätkä vuodet ole täällä veljiä keskenään. Ilmiöt ja virtaukset näkyvät heti. Samoin ajan hengen muutokset.
- Hehhhhhhe
On se vaan sellainen suurmetropoli se.
- Gay.Man.Turku
Mutta Turku on edelleen Suomen homoin kylä! Turussa on niin homo meininki, että kaduilla haisee kakka talvellakin.
- PillunPäälle
Nnnaisella osuu pilkka omaan nilkkaaan sillä hän on vain tyhmien jännämiesten kanssa jotka varmasti tuottavat hänelle kokemuksia väkivallasta ja impulsiivisesta aggressiivisuudesta! Mutta jotenkin tuntuu kummalta että 19 vuotias tyttö esiintyy nimimerkillä Nnnainen...ehkä se on superkompensaatiota koska on niin kehittymätön, vielä lapsuudenkotinsa "väkivaltaa" muistellen (joka oli lähinnä sanallista ja juopon ärhentelyä ja rähistelyä).
Muuten luulen että miesten "omituinen käytös" on kirjoittajan omaa ylitulkintaa ja paranoiaa. - äläkarkaaiteltäs
Koska Helsingistä tulee kaupunki, jonka ihmisillä ei ole pohjia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.811158Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu27749- 11732
- 90695
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30687- 46658
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14655Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.68639Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj27607- 56600
- 60573
- 41571
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan82568Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?46540- 43534
Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.129517Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa52493Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13492Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31465Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.27457