http://www.iltasanomat.fi/laihdutus/art-1455017202774.html
Media kertoo, että light tuotteet lihottavat. Onko siis parempi syödä rasvaisia/sokerisia vaihtoehtoja? Vai onko hyvä karttaa kumpiakin? Tätä mediasta ei ikinä saa lukea.
Poikanikin, joka ylipainoinen hieman, perustelee sokerisen coca colan juomista sen takia, että light lihottaa, ziisus.
Light tuotteet ja median epämääräisyys
5
80
Vastaukset
- oiifhapiuhf
No vähän riippuu. Kannattaa karttaa light-tuotteita, mutta myös tuotteita joissa on lisättyä sokeria. Tai jotka on pelkkää energiaa ilman ravinteita, esim. juuri kokis. Tai sokeri ylipäätään.
- lightti
Miten keinotekoinen makeutusaine voi lihottaa? Otsikoista noissa medioissa saa sellaisen kuvan että esim.joku aspartaami itsessään lihottaisi? Sen uskon että makeanhimoa voi lisätä, mutta itselläni en ainakaan huomaa sellaista,juon aika paljon light limsoja. Ehkä jollekkin sokeriaddiktille ei sovi mutta ei sovi sitten tavallinen limsakaan.
- insuliiniresistenssi
Ilmeisesti makeutusaineet pitävät yllä makeanhimoa ja sokeriaddiktiota, eli kyllähän ne lihottaa. Tämän lisäksi joidenkin lähteiden perusteella makeutusaineet saavat aikaan samanlaisen insuliinirektion kuin sokeri, mikä vaikeuttaa verensokerin säätelyä ja täten rasvanpolttoa ja nälänhallintaa. Näin ollen, mikäli oikeasti haluaa laihduttaa ja hallita painoaan ja terveyttään, kannattaa totutella aitoihin makuihin ilman sokeria tai makeutusaineita.
- hpv
insuliiniresistenssi kirjoitti:
Ilmeisesti makeutusaineet pitävät yllä makeanhimoa ja sokeriaddiktiota, eli kyllähän ne lihottaa. Tämän lisäksi joidenkin lähteiden perusteella makeutusaineet saavat aikaan samanlaisen insuliinirektion kuin sokeri, mikä vaikeuttaa verensokerin säätelyä ja täten rasvanpolttoa ja nälänhallintaa. Näin ollen, mikäli oikeasti haluaa laihduttaa ja hallita painoaan ja terveyttään, kannattaa totutella aitoihin makuihin ilman sokeria tai makeutusaineita.
Miltei mikä tahansa saa aikaiseksi insuliinin lisäerityksen. Ruuan ajatteleminen, ruuan haju jne.. Lisääntynyt insuliinin eritys on vaan huomattavan pientä eikä sillä ole käytännön merkitystä.
Ihmisen insuliinin erityksestä noin puolet tapahtuu muutenkin ateria-aikojen ulkopuolella. Tuo määrä on aivan riittävän suuri varastoidakseen rasvan ja proteiinin. Hiilihydraatti tarvitsee sitten lisää insuliinia.
Insuliini ei vaikuta rasvanpolttoon vaan ihminen käyttää jatkuvasti rasvaa energiakseen. Levossa rasvan osuus energiantuotannosta on noin 70%, liikkuessa huomattavasti vähäisempi. Liiallinen insuliinimäärä laskee verensokerin vaarallisen alas mutta ei vaikuta rasvanpolttoon.
Insuliinin merkitys on kaksinainen, toisaalta se varastoi aterian jälkeen ravintoaineita ja toisaalta estää kehoa muodostamasta itse glukoosia. Ilman tuota varastointia ihmiselle kävisi köpelösti, veressä on normaalisti vain noin 5 g glukoosia ja huomattavasti vähemmän rasvaa ja ateriassa tulee tyypillisesti monikymmenkertaisia määriä.
Laihduttajan ei tosissaan kannata läträtä rasvalla, sokerilla eikä alkoholilla.
- hpv
Juu, keinomakeutetut saattavat jättää makeanhimon ja sitten vedetään päälle muuta, joka lihottaa. Se sokerinen virvoitusjuoma lihottaa sitten takuulla. Itse light-tuotteissa ei ole energiaa. Itse makeutan aamukahvini makeutusaineella eikä ainakaan minulla tuo lisää makean himoa. Säästyy kuitenkin 4 kiloa sokeria vuodessa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045291Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy17910827Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369691Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03190Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282202- 321525
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261490