vakiintumishaluinen

Oon varmaan aika tavallinen tarina ? 25 - vuotias mies, juuri valmistunut, työpaikka on, autokin on, asun yksiössä Helsingissä, kiva, rehellinen, rauhallinen, paljon rakkautta annettavaa , muutama tosi hyvä ystävä ja harrastuksiakin on. Arki sujuu aika rutiinilla, päivät töissä, illalla näkee perhettä, kavereita, harrastaa, kattelee telkkaria, käy netissä, kaupassa, ulkoilee jne.

Mutta se elämän tärkein asia eli nainen puuttuu. Mulle se on tärkeää koska haluan perustaa ihan perus perheen, pari lasta jne. Noh kuka ei tietty haluaisi.

Mutta mistä löytää se tuleva kumppani, NAINEN.

Sanotaa, että työpaikalta. Noh mulla on aika miesvaltainen ala, naisia ei paljookaan. Ja nekin lähes kaikki varattuja. Ja toisaalta elämä helpompaa kun työkaverit pitää työkavereina.

Sanotaan, että harrastuksista. No käyn uimassa ja pelaamassa kaverin kanssa sulkkista. Kummassakaan ei oikein naista löydä. Kalassakin tulee käytyä välillä, mutta ei sielläkään pahemmin naisiin törmää. Lenkkipolulla tietty törmää välillä naisiin, mutta onko moni oikeesti tavannu lenkkipolulla ?? Ite en ainakaan tajua miten se voisi tapahtua.

Sanotaan, että julkisilla paikoilla. Noh, vaikka en mikään ujo olekaan, niin musta vaan ei ole menemään juttelemaan vieraalle henkilölle muuten vaan kirjastossa, kaupan jonossa, bussissa. Ja veikkaan, että ei monesta muustakaan.

Sanotaan, että baarissa. Mitäs jos baareihin on kyllästynyt ? Jos ei enää kovin kovin usein viihde semmosissa bilebile -baareissa mihin mennään iskemään. Tosin en muutenkaan ole iskijätyyppiä pahemmin, ei kai kaikki oo ? Tosin miehenhän se tietty tehtävä aloite, ymmärrän sen. Mutta jos siis menee muutamalle kaljalle kaverin kanssa, niin harvemminhan sitä kontaktia tulee vastakkaiseen sukupuoleen.

Sanotaan, että pitäis hankkia uusi harrastus. Entäs jos kalenteriin ei mahdu uutta intensiivistä harrastusta. Entä jos mielestään on jo tarpeeksi itellään harrastuksia ja nauttii niistä. Miksi niitä pitäis muuttaa tai hankkia väkipakolla uusia ?

Sanotaan, että kavereiden kautta löytyisi. Noh, joskus löytynytkin, mutta tuntuu, että tässä iässä klassisisesti jo suurin osa kavereista on pariskuntia ja sinkkuja ei pahemmin yhteisissä illan-istujaisissa tms. pyöri.

Sanotaan, että netistä löytää. Niin varmaan löytääkin, voihan arvallakin voittaa =). Siis tuuria mun mielestä ja mun kokemuksella tarvitaan, että molemmat ihastuisi. Paljon tullu huteja, mutta ehkä sitä täytyy vielä kokeilla. Aika paljonhan vaivaa on siinä chattailussa, ilmotusten lukemisessa, meilailussa, ja kaikki luultavasti turhaa. Tosin periaatteessa kova työ aika pitäisi palkita ja toisaalta mitäänhän ei saa ilmaiseksi, joten ei pidä lannistua.


Mutta siis niin. En väkipakolla yritä löytää kumppania, mutta ei sitä tunnu löytyvän elämälläkään. Eikä pienellä yrittämisellä. Ehkä vaan vielä pitäisi koittaa keskittyä tuohon harrastus/baari/netti puoleen, eipä kai sitä muuten sitä kumppania löydy. Ja vaikka elämä muuten olisi mallillaan, niin silti haluisin tosi kovasti seurustella, jakaa sitä arkea ja juhlaa ja ajatuksia ja onnea ja surkujakin jonkun kanssa, tuntea olevansa jonkun kanssa yhtä, saada ja antaa rakkautta, miettiä jopa sitä perheen perustamista, sitoutua jne.

Muiden ikäisteni kokemuksia?

Entä mistä löydän naisen ?
71495
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

epätoivoiselta kuulostat. Jos sinkku oisin ja samassa tilanteessa ottaisin susta selvää..:)

Äänestä

Pari vuotta nuorempi olen mutta suurelta osin tekstisi olisi voinut olla omaani.

Itselläni tosin eivät lähtökohdat ole yhtä hyvät kuin sinulla. Olen juuri valmistumassa AMK:sta, työpaikkaa ei ole ja omasta autosta ei näillä varoilla voi kuvitellakaan.

Suhteita minulla ei ole ikinä ollut eikä minkäänlaisia kontakteja vastakkaiseen sukupolveen ole näkyvillä harrastusten tai kaveripiirin kautta.

Lähinnä sitä jo psyykkaa itseään sitä varten, että joutuu yksin elämään loppuikänsä. Rima ei ole liian korkealla sillä valehtelematta 95% naisista kelpaisi ulkonäön puolesta, jos muut seikat olisivat kunnossa, mutta kun niitä kontakteja ei ole. Eikä minusta ole kaupan kassoja tai satunnaisia vastaantulijoita pokaaman.

Äänestä

Moi!

Olen teidän parin "epätoivoisen" kanssa osittain samassa tilanteessa, itsevarmuuttaa ja kokemusta naisista puuttu, mikä ilmenee kyvyttömyytenä lähestyä naisia.

Jokin aika sitten kyllä keksin loistavan kikan, tein tuonne suomi24:n galleriaan sivun (profiili on ollut heikolla menestyksellä jo pidempäänkin Treffi-palvelussa). Kerroin sivulla hieman itsestäni avoimesti ja myös mitä tytöltä toivoisin. Lyhyt, ytimekäs esittely, missä kerron rehellisesti asioista.

Kun olen kotona, pistän koneen päälle ja menen sopivaan suomi24-chattiin nimimerkilläni. Ehkä juttelen joskus jos huvittaa yleisistä asioista, mutta itse en tyttöjä lähesty.

Naisväki käy kuitenkin lukemassa minun galleriasivuani eikä ole mennyt ilman yhtään iltaa etteikö joku tyttö olisi tullut kyselemään perääni sanoen että vaikutan mukavalta vaikka ei nyt ihan esim. lähellä asumisen kriteeriä täyttäisikään. Reilun kuukauden on tuo ollut ja joka ilta kun olen mennyt odottelemaan tyttöä, on semmoinen luokseni myös löytänyt.

Paitsi että tiedän, että tyttö on kiinnostunut minusta edes jossain määrin, tiedän myös sen että hän uskaltaa avata suunsa edes chatissä eikä siis ole täysin hiljainen tapaus. Itse en ole hiljainen jos vain puhuttavaa riittää, mutta uusia aiheita olen kyllä huono keksimällä keksimään.

Tuon ujouden takia olen itse huono ketään baarissa iskemään, eikä minua ole tultu ikinä iskemään, koska en ole mikään mallipoika, mutta nyt tytöt näkevät ensin minkälainen olen ihmisenä eikä kukaan jolle olen kuvani näyttänyt ole vielä pistänyt puhevälejä poikki koska en olisi tarpeeksi hyvän näköinen.

Itse voit puuhailla kaikkea muuta odotellessa viestiä joltakin eikä siihen tuhlaannu aikaa ja jos kotona olet muutenkin niin mikset pitäisi tuota ovea auki? Väittävät muka ettei se oikea nainen tule sinua kotoa hakemaankaan, reilun kuukauden kokemuksella voisin sanoa että voihan se tullakin jos vain hieman itseään auttaa. Sitäpaitsi saa tuosta paljon itseluottamusta muuhunkin elämään kun huomaa että naisväki voisi todellakin pitää minusta ja todella itse lähestyäkin minua eikä tuo ulkonäkökään kait sitten niin hirveä olekaan :)

Vaikutit kuitenkin jossain määrin samankaltaiselta "kunnolliselta" olennolta, kuin minä ja ainakin tuolla tavalla minulle on vientiä riittänyt vaikka itse olenkin lähes passiivinen hakemisen suhteen ollutkin.

Äänestä

Kyllä nainen vastaan tulee kun vähiten odotat, eikä kannata edes pitää kiirettä näiden perhejuttujen kanssa...Itse olen jo kymmenisen vuotta vanhempi enkä vieläkään ole tavannut potentiaalista kumppania. Virheekseni olen sitten ottanut miehen ilman oikeaa tunnnetta ja hänen kanssaan vietetyt vuodet olivat hukkaan heitettyä aikaa.
Joten jäitä hattuun vaikka kohtaisit sen oikeankin, koska kannattaa todellakin tutustua tarkkaan toiseen ennen kuin tekee suuria päätöksiä.

Äänestä

Olen vuotta nuorempi kuin sinä. Seurustelen. Tapasin oman mieheni terassilla. Muutenkin olen todennut, että terassit / kahvilat aikaan kun ihmiset eivät ole vielä umpijurrissa mutta nauttivat toista tai kolmatta paukkua, ovat aika hyviä tapaamispaikkoja. Keskustelun avaaminen on aika helppoa, ei tarvitse edes olla iskumielessä lähestymässä. Varsinkin täydellä terassilla tai kahvilassa / pubissa voi vain mennä rennosti kysymään mahtuisiko tähän istumaan ja alkaa jutella.

Äänestä
  • Kahvilat/baarit/terassit on ehkä parhaita paikkoja hakea kontaktia naisiin. Ne on juonu muutaman, eli ovat vähän rennompia, samoin sinä.

    Ja kai sulla nyt joku kaveri edes on joka saa suunsa auki naisen lähellä..?

    Olen 25v mies. Ihan normaali heppu, vähän samoilla taustoilla kuin aloittaja. Tosin nykyiseen tilanteeseeni en edes halua vakituista naista, tuossa jokin aika sitten loppui viiden vuoden suhde. Mutta itse haen ainakin kontakteja noista paikoista eikä mene yhtään iltaa ettenkö naisten kanssa siellä puhuisi kauempaa kuin 15min. Keskiarvona noin joka toinen kerta saan treffit. Ja joka kolmas kerta siitä voisi alkaa kehitteleen suhdetta...jos kiinnostaisi. Mutta lähinnä vietän aikaani tutustuen ihmisiin ja pitäen hauskaa...ketään nöyryyttämättä.

    Ainoana miinuksena/plussana on, että naisilta ei saa sinä iltana. Tosin tässä vaiheessa elämää lasken sen jo plussaksi...rippuen vähän mikä fiilis on..

    Äänestä

Nauti vapaudestasi, äläkä stressaa. Menee elämä pilalle.

En osaa neuvoa, mistä löytäisit naisen. On nimittäin vielä hakusessa mullakin. Mutta en ole vielä epätoivoinen. Kyllä se oma kulta osuu kohdalla meille molemmille.

Tsemppiä ja hyvää alkanutta vuotta!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä 25vee mies löytää nai... kirjoitti:

Oon varmaan aika tavallinen tarina ? 25 - vuotias mies, juuri valmistunut, työpaikka on, autokin on, asun yksiössä Helsingissä, kiva, rehellinen, rauhallinen, paljon rakkautta annettavaa , muutama tosi hyvä ystävä ja harrastuksiakin on. Arki sujuu aika rutiinilla, päivät töissä, illalla näkee perhettä, kavereita, harrastaa, kattelee telkkaria, käy netissä, kaupassa, ulkoilee jne.

Mutta se elämän tärkein asia eli nainen puuttuu. Mulle se on tärkeää koska haluan perustaa ihan perus perheen, pari lasta jne. Noh kuka ei tietty haluaisi.

Mutta mistä löytää se tuleva kumppani, NAINEN.

Sanotaa, että työpaikalta. Noh mulla on aika miesvaltainen ala, naisia ei paljookaan. Ja nekin lähes kaikki varattuja. Ja toisaalta elämä helpompaa kun työkaverit pitää työkavereina.

Sanotaan, että harrastuksista. No käyn uimassa ja pelaamassa kaverin kanssa sulkkista. Kummassakaan ei oikein naista löydä. Kalassakin tulee käytyä välillä, mutta ei sielläkään pahemmin naisiin törmää. Lenkkipolulla tietty törmää välillä naisiin, mutta onko moni oikeesti tavannu lenkkipolulla ?? Ite en ainakaan tajua miten se voisi tapahtua.

Sanotaan, että julkisilla paikoilla. Noh, vaikka en mikään ujo olekaan, niin musta vaan ei ole menemään juttelemaan vieraalle henkilölle muuten vaan kirjastossa, kaupan jonossa, bussissa. Ja veikkaan, että ei monesta muustakaan.

Sanotaan, että baarissa. Mitäs jos baareihin on kyllästynyt ? Jos ei enää kovin kovin usein viihde semmosissa bilebile -baareissa mihin mennään iskemään. Tosin en muutenkaan ole iskijätyyppiä pahemmin, ei kai kaikki oo ? Tosin miehenhän se tietty tehtävä aloite, ymmärrän sen. Mutta jos siis menee muutamalle kaljalle kaverin kanssa, niin harvemminhan sitä kontaktia tulee vastakkaiseen sukupuoleen.

Sanotaan, että pitäis hankkia uusi harrastus. Entäs jos kalenteriin ei mahdu uutta intensiivistä harrastusta. Entä jos mielestään on jo tarpeeksi itellään harrastuksia ja nauttii niistä. Miksi niitä pitäis muuttaa tai hankkia väkipakolla uusia ?

Sanotaan, että kavereiden kautta löytyisi. Noh, joskus löytynytkin, mutta tuntuu, että tässä iässä klassisisesti jo suurin osa kavereista on pariskuntia ja sinkkuja ei pahemmin yhteisissä illan-istujaisissa tms. pyöri.

Sanotaan, että netistä löytää. Niin varmaan löytääkin, voihan arvallakin voittaa =). Siis tuuria mun mielestä ja mun kokemuksella tarvitaan, että molemmat ihastuisi. Paljon tullu huteja, mutta ehkä sitä täytyy vielä kokeilla. Aika paljonhan vaivaa on siinä chattailussa, ilmotusten lukemisessa, meilailussa, ja kaikki luultavasti turhaa. Tosin periaatteessa kova työ aika pitäisi palkita ja toisaalta mitäänhän ei saa ilmaiseksi, joten ei pidä lannistua.


Mutta siis niin. En väkipakolla yritä löytää kumppania, mutta ei sitä tunnu löytyvän elämälläkään. Eikä pienellä yrittämisellä. Ehkä vaan vielä pitäisi koittaa keskittyä tuohon harrastus/baari/netti puoleen, eipä kai sitä muuten sitä kumppania löydy. Ja vaikka elämä muuten olisi mallillaan, niin silti haluisin tosi kovasti seurustella, jakaa sitä arkea ja juhlaa ja ajatuksia ja onnea ja surkujakin jonkun kanssa, tuntea olevansa jonkun kanssa yhtä, saada ja antaa rakkautta, miettiä jopa sitä perheen perustamista, sitoutua jne.

Muiden ikäisteni kokemuksia?

Entä mistä löydän naisen ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu