Vaunun kattoluukku on alkanut vuotamaan,muutamua tippoja tulee silloin tällöin ymmärtääkseni ei huolissaan tarvitse olla ennen ku tulee vettä sisälle niin että ämpärillä kaataisi.
Mut hsluan kuntoon laittaa.
Otin sisäkehyksen irti tyroksit kuivat.
Kävin katolla massat puuttuu n. 3cm matkalta.
Aaattelin kesällä vasta laittaa bityylimassat mut auttaako kuinka paljon jos ensi hätään laitan kiveniskuteippiä katolla saumaan tai sit dinitrol kivenisku spraytä?
Kattoluukun korjaus nauhalla tai sprayllä?
6
4465
Vastaukset
- Pikimiäs
Kuumapiki on kattohommissa oikeastaan ainoa konsti mikä pitää. Mutta vauriokohdan pitää olla kuiva, homman voi hoitaa vaikka Rumatikillä
- vaunuasentaja
ota kattoluukkun runko irti ja puhdista se ja kuivaa.On vaara,että vesi menee kattorakenteiden sisään.Tiivistys aine on elastinen kovettumaton tiiviste massa.Sitää saa caravan kaupoista ja netistä vaunushopista. Älä laita muuta.Muilla tiiviste aineilla tulee vahinkoa.Olen asentanut ja vaihtanut monia vaunujen ja asuntoautojen luukkuja.Onhan yksipaikka tuusulanvaunuhuolto.katso netistä
- harrastelija.asentaja
Joo, ei tuohon hommaan oikotietä ole. Teippi voi olla toimivakin hätäratkaisu, mutta miten sen saat tarttumaan talviolosuhteissa. Lämpimässä sisätilassa onnistuu, mutta silloinhan on sama tehdä homma ihan kunnolla.
Tuossa vaunuasentaja anoikin hyviä neuvoja. Tiivistysaine on butyylimassa, mitään muuta ei pidä käyttää.
Pienikin vesivuoto aiheuttaa jatkuessaan ison vahingon.. - dinitrolll
Voi hyvää päivää näitä vastaajia!!!
Sanoit tyroksit kuivat kun otit sisäkehyksen irti joten silloin ei voi olla katto vesittyny eikä siellä katossa voi olla kosteutta.
Aloittaja kertoi myös muutamia tippoja sataa sisälle eli oletetaan että talven aikana n. 1 litra.Mitä tapahtuu lattialle?
Kysytään toisinpäin mitä tapahtuu isäntä sammuu 0.5 kalja kaatuu ja valuttaa lattialle.Mitä tapahtuu lapsi kaataa mehun/limun lattialle ,ei tapahdu mitään.
Miksi yleensä on käytävällä matto sen alla on muovimatto ja sen alla vasta vaneri jos vaneri kastuu sit voi tulla kosteusvahinkoa.
Suosittelen laittamaan dinitrol 441 kivenisku spray puuttuviin saumoihin.- vesi.menee.minne.haluaa
Hyvää aamuyötä :-)
Vaikka katto ei vielä olisikaan märkä, niin satavarmasti tulee olemaan - sikäli jos se vuotaa kehyksen ja kattopellin välistä. Korjaukseen ei ole muuta keinoa kuin kehyksen irrotus, putsaus ja uudet butyylit väliin. Teippiviritykset on hanurista.
On omaa kokemusta ihan samanmoisesta vuodosta. Tuli vain muutama tippa, irrotin alapuolen kehyksen ja annoin olla, kun kosteutta ei ollut. Puolen vuoden päästä katto olikin sitten märkä. Onneksi selvisin pelkällä kuivaushommalla vielä siinä vaiheessa.
Vanhat luukut tuppaavat vuotamaan myös niistä neljästä kohdasta, joilla luukku on kiinnitetty niveliin. Sellainen vuoto ei ole vaarallista, mutta ei kivaakaan. Ainakin matto kastuu..
- Rumatikillä
Kattoluukusta viis, mutta joko rohkeimmat ovat uskaltautununeet puhaltelemaan Rumatikillä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1077726
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1085921- 835157
- 1394526
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113210- 552957
- 582918
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102434- 612427
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562046