Mitä jos pomo on väärässä?

koulutettujunnutalossa

Tilanne on se, että olen uudessa työpaikassa ja yhdessä asiassa pomo perusteli asian ihan huuhaatiedolla. Minulla on pomoa parempi koulutus ja tiedän, että asia ei ole pomon sanomalla tavalla. Miten kannattaa tilanteessa toimia? Tehdä niinkuin pomo sanoo vai antaa lähde omaan tietooni vai valittaa korkeammalle pomolle?

4

152

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta_on

      Haluatko säilyttää hyvät suhteet pomoosi vai keikuttaa hänen tuoliansa jo työsuhteen alussa. Olet vasta tullut taloon. Jos tuolla asialla ei ole isoa merkitystä työn tekemisen kannalta, niin miksi tehdä asiasta numero ja osoittaa omaa viisauttansa. Kypsä ihminen ei niin tee. Kannattaako ehdoin tahdoin laittaa esimies "naurun alaiseksi" Parempi kuin teet kuten pomo asian esittää ja sillä sipuli. Kyllä niitä osaamisen ja esittämisen paikkoja jatkossa varmasti tullee jos olet toimen mies ja jos olet edes pikkaisenkaan niin hyvä kuin kerrot olevasi.

      • rockkivi4356734523

        Pomomme kuntasektorilla kantaa papereita toimistollemme näyttääkseen kunniaarvoiselta pikku-pomolta.Saamme hihittelykohtauksia hänen lähestyessään ja paikalle tullessaan otamme virkamies ilmeen ja aanelonen ojentuu hänen kätösistään pöydällemme.
        Sitten muutama sana säästä ja päivänpolitiikasta ja siinähän ne pomomme työt olikin.
        Papereiden vilkaisun ja repimisen jälkeen heittelemme niillä kolmosia roskikseen.


    • sdjlsdkflsdflk

      Etkö voi perustella pomollesi että tiedät asianlaidan koulutuksesi perusteella olevan toisin. Tietysti mitättömästä pikkuasiasta ei kannata alkaa vääntämään mutta jos kyseessä on merkittävä asia niin silloin saattaa jotain kannattaa mainitakin.

    • nextdoortoalice

      Pomot perustelevat asioita milloin milläkin, mutta viimekädessä pomo päättää. Perustelut voivat olla joskus persuustimesta, mutta päätös on pomon ja hän vastaa seurauksista. Jos asialla ei ole työtuloksen kannalta suurempaa merkitystä, niin yleensä asian kannattaa antaa olla. Jos pomo rikkoo työsuojelumääräyksiä, niin silloin on syytä yhteyttä ylempiin tai työsuojeluvaltuutettuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      274
      4694
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3040
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2867
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      29
      2851
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1801
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      60
      1429
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      215
      1180
    Aihe