Mitä jos pomo on väärässä?

koulutettujunnutalossa

Tilanne on se, että olen uudessa työpaikassa ja yhdessä asiassa pomo perusteli asian ihan huuhaatiedolla. Minulla on pomoa parempi koulutus ja tiedän, että asia ei ole pomon sanomalla tavalla. Miten kannattaa tilanteessa toimia? Tehdä niinkuin pomo sanoo vai antaa lähde omaan tietooni vai valittaa korkeammalle pomolle?

4

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokemusta_on

      Haluatko säilyttää hyvät suhteet pomoosi vai keikuttaa hänen tuoliansa jo työsuhteen alussa. Olet vasta tullut taloon. Jos tuolla asialla ei ole isoa merkitystä työn tekemisen kannalta, niin miksi tehdä asiasta numero ja osoittaa omaa viisauttansa. Kypsä ihminen ei niin tee. Kannattaako ehdoin tahdoin laittaa esimies "naurun alaiseksi" Parempi kuin teet kuten pomo asian esittää ja sillä sipuli. Kyllä niitä osaamisen ja esittämisen paikkoja jatkossa varmasti tullee jos olet toimen mies ja jos olet edes pikkaisenkaan niin hyvä kuin kerrot olevasi.

      • rockkivi4356734523

        Pomomme kuntasektorilla kantaa papereita toimistollemme näyttääkseen kunniaarvoiselta pikku-pomolta.Saamme hihittelykohtauksia hänen lähestyessään ja paikalle tullessaan otamme virkamies ilmeen ja aanelonen ojentuu hänen kätösistään pöydällemme.
        Sitten muutama sana säästä ja päivänpolitiikasta ja siinähän ne pomomme työt olikin.
        Papereiden vilkaisun ja repimisen jälkeen heittelemme niillä kolmosia roskikseen.


    • sdjlsdkflsdflk

      Etkö voi perustella pomollesi että tiedät asianlaidan koulutuksesi perusteella olevan toisin. Tietysti mitättömästä pikkuasiasta ei kannata alkaa vääntämään mutta jos kyseessä on merkittävä asia niin silloin saattaa jotain kannattaa mainitakin.

    • nextdoortoalice

      Pomot perustelevat asioita milloin milläkin, mutta viimekädessä pomo päättää. Perustelut voivat olla joskus persuustimesta, mutta päätös on pomon ja hän vastaa seurauksista. Jos asialla ei ole työtuloksen kannalta suurempaa merkitystä, niin yleensä asian kannattaa antaa olla. Jos pomo rikkoo työsuojelumääräyksiä, niin silloin on syytä yhteyttä ylempiin tai työsuojeluvaltuutettuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10511
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8784
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6067
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4268
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      53
      4227
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4070
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3719
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3179
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3117
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2955
    Aihe