Haluaisin ostaa kitaran kaverilleni, mutta ei aavistustakaan millainen sen pitäis olla! Onko niillä kielten matskuilla suurta eroa??? Kuulemma sen pitäis olla "semmonen perus", mutta ei hajuakaan mitä se tarkottaa... Akustinen varmaankin, mutta nettikaupoissa pilvin pimein eri vaihtoehtoja joista en ymmärrä mitään. Apua?
Ja ei en halua kysyä itseltään kun menis yllätys pilalle...
auttakaa tyhmää
1
115
Vastaukset
- 55644
Pitäs tietää tarkemmin. Millasta musiikkia kaveris olis tarkotus soittaa sillä kitaralla?
Klassista musiikkia soitetaan perinteisellä nylonkielisellä kitaralla. Perusmallin saa alta kahdensadan euron ja sopii hyvin aloittelijalle.
http://www.f-musiikki.fi/kitarat-ja-vahvistimet/klassiset-kitarat
Akustinen, teräskielinen kitara sopii hyvin kaikenlaiseen soittoon ja sitä usein "rämpytetään", kaiken maailman trubaduurit soittelee sellaisella. Muutamalla satkulla saa ihan hyvän akkarin.
http://www.f-musiikki.fi/kitarat-ja-vahvistimet/teraskieliset-kitarat
Sähkökitara on tietenkin monipuolisuudessaan aivan omaa luokkaansa ja jos pitää päästä rokkia soittamaan, niin se on sitten siinä! Ihan OK perusvehkeet maksaa n.400€ ja kannattaa vähän vertailla niitä keskenään, mikä sopii käteen parhaiten ja miellyttää muutenkin. Jos kaverisi haluaa sähkökitaran, niin silloin olet vähän pulassa, koska sähkökitaraa ei kannata ostaa sitä ensin kokeilmatta ja eri malleja on siis paljon. Ja siihen tarvitsee vielä lisäksi vahvistimen.
http://www.f-musiikki.fi/kitarat-ja-vahvistimet/sahkokitarat
Kysyppäs jotenkin ovelasti siltä kaveriltas millaista musiikkia se aikoo soittaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 671120
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73936Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907