Hei! Elikkäs tapaus on tälläinen: kaverini, 17v, on töissä Hesburgerilla, jossa hänelle oli sovittu 12h työvuoro tälle päivälle. Töistä hänet kuitenkin lähetettiin pois, vaikka töitä olisi ollut vielä 6 h jäljellä, koska työpaikalla oli liian hiljaista. Palkka kuitenkin maksetaan vain siitä kuudesta tunnista vaikka sovittu työaika oli 12h. Onko tämä mukamas "ihan laillista?"
Ei palkanmaksua sovitusta työajasta..?
Wonderer23455
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Soppari sun komppiksella on? Katsokaa mitä siinä puhutaan työajoista/Tunneista.
Ennen oli semmoinen sääntö, jos mestari päästi kotiin ennen päivän päättymistä työn vähyyden takia, niin sai loppupäivältä palkan. En tiedä miten asiat on tänä päivänä.
Työvuorolistojen muuttaminen nousee aika ajoin esille etenkin kesäisin. Varsinkin matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluissa mietitään toisinaan, voidaanko työvuorolistaa muuttaa esimerkiksi yllättävän sadepäivän johdosta.
On hyvä muistaa, että matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluita koskevan työehtosopimuksen mukaisesti työvuorolistan muuttaminen vaatii aina työntekijän ja työnantajan suostumuksen.
Työnantajalla ei ole siten oikeutta muuttaa yksipuolisesti työvuorolistaa esimerkiksi sääolosuhteissa tapahtuneen odottamattoman muutoksen tai muun syyn johdosta.
https://www.pam.fi/uutiset/uutinen/2013/06/tyovuorolistan-muuttaminen-ja-laatiminen-kesalla.html
Ei toi ihan reilulta kuullosta. Kysyikö kaveris et saako hän palkan 12 tunnista jos lähtee nyt kesken päivän kotiin ? Mitä työnantaja sanoi ?