Löytyykö nykyään suomessa suoraan "kaupan hyllyltä" G-Mersun lisäksi uutta maasturia, jossa on vakiona 3 kpl mekaanista 100% lukkoa (etu-keski- ja takalukko)?
Siis normaalikokoista 5 hengen maastoautoa, ei mitään kuorma-autoa, Unimogia ym.
Missä maasturissa 3 mekaanista lukkoa
6
211
Vastaukset 6
- hmhmhmhm
Vähän niitä on, mutta on muutama, jenkkiautoja kaikki:
Jeep Wrangler JK Rubicon.
Jeep Grand Cherokee, jossa QD-II, tosin en tiedä onko ihan uusimmassa mallissa enää etulukkoa.
Ram power wagon.
Ei niitä ennenkään juuri muutamaa enempää ollut. Toyota nyt lähinnä on ainut, joka on Suomesta tiputtanut lukolliset mallinsa pois.
Maailmalla saa vielä 70 sarjalaista etu ja takalukoilla.
Jälkiasennuksena saa sitten valmiit systeemit lähes kaikkiin maastureihin. Ja niitä sitä pääasiassa maailmalla käytetäänkin, niissä maissa missä maastoautoilua harrastetaan enempi, eli vaikkapa australia ja etelä afrikka.
Kaupan hyllyltä ei oikein saa valmista maastoautoa. Hyvä maastoauto verrattuna siihen mitä pienelläkin varustelulla saa aikaiseksi. - Maasturia
Kiitos hyvästä ja asiallisesta vastauksesta :)
- Ruiseri
Sen sijaan, että ostaisi G-Mersun, saa vaikkapa Land Cruiseriin paineilmalukot eteen ja taakse ja snorkelin kaupan päälle. Taitaa jäädä vielä 50000€ löpörahaakin, tai sillä voi hankkia pienen korotuksen ja isommat renkaat. Ja vielä jää rahaa säästöön.
- Vainii
Mitenköhän tuo liityi aloittajan kysymykseen?
- Rostix
Vainii kirjoitti:
Mitenköhän tuo liityi aloittajan kysymykseen?
Aika paljonkin liittyy. Aloittajahan ei sanonut, että minkä kaupan. Jos kauppa on AT, niin kaupan hyllyltä saa Ruikun kaikilla lukoilla. Ja tosiaan 50k jää hynää johonkin muuhun.
- Maasturia
Minkä kaupan???
" Kaupan hyllyltä uutta maasturia" Eiköhän silloin tarkoiteta ihan sitä merkkiliikettä, joka myy sitä merkkiä uutena. Ei siis tarkoiteta mitään varustelupajaa, karkkikauppaa ym.
Ideanahan tuossa oli nimenomaan se, että onko missään maasturissa vakiona uutena sitä 3 lukkoa suoraan tehtaalta.
Tottakai eri merkkisiin voi jälkeempäin tehdä muutostöitä eri merkkeihin erikoistuneiden " pajojen" toimesta. Useimmat niistä tekevät ihan hyvää työtäkin ja ovat arvostettuja. Mutta se nyt ei ollut tässä ideana.
Aika vähän on vastauksia tänne tullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga1141596Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️91837- 56747
Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa
Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja145740Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35721Lidilikö Suomussalmelle
Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat39611Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä
Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔40601Upeaa Google!
Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö220582- 67579
Ei makeat pimut sytytä
sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol33567