Minulla on ollu koko elämäni ongelmia kehoitsetuntoni kanssa. On ollut aikoja, kun se on ollut erittäin pahaa, lähinnä teininä ja on ollut aikoja, kun on tuntunun jo tosi hyvältä nyt aikuis iällä. Kokonaan koskaan ongelmat eivät ole hävinneet vaan pienesti hyvinäkin aikoina koputelleet. Olen 25 vuotias nuori hyvännäköinen urheilullinen nainen ja ongelmat johtuvat kehoni haukkumisista nuorena joka jätti syvät arvet.
No vuoden 2014 syksyllä aloin tapailemaan mieheni kanssa ja muistan itsekin olleeni silloin iloisempi itsestäni ja muistan ajatelleeni paljon hyvää kehostani, pidin pielikuvastani vaikka pieniä alakulo kohtauksia saattoikin tulla ne lähtivät nopeasti pois. Mieheni ihastui sanojensa mukaan minun ulkonäkööni samantien ja siihen kuinka itsevarmalta vaikutin. No olinhan minä enemmän sitä kuin nyt.
Helmikuussa 2015 aloitin e-pillerien syönnin uudelleen vuoden tauon jälkeen ja tapailumme jatkui. Pilleri merkki oli aivan uusi. Ei mennyt kauaa, kun mieliala ja oman kehon kuva laski tosi pahasti ja tällä hetkellä tuntuu todella pahalta, olen varmaan pahimmassa pisteessä oman kehoni kanssa mitä koskaan. Se vaikuttaa parisuhteeseen jo erittäin voimakkaasti ja erosta on mieheni nyt puhunut, kun hän ei jaksa huonoa kehoitsetuntoani kun se valehtelematta vaikuttaa lähes kaikkeen, mutta ei halua lähteä kun voin huonosti.
No olen lukenut netistä nyt viime aikoina todella paljon siitä miten e-pillerit vaikuttavat mielialaan. Olen alkanut miettimään voiko pillerit olla syynä sille, että kehoitsetunto laskee todella matalaksi? Olen myös tajunnut sen, että viime kuukausien aikana olen hokenut miehelleni lausetta "ei mulla tällästä oloa ollut kun aloimme keväällä seurustella vaan olin tosi iloinen ja kehoitsetuntoni oli paljon parempi, mutta sinun takiasi se on nyt laskenut". Eli ei mennyt montaa kuukautta e-pillereiden aloittamisen jälkeen kun kehoitsetuntoni tuntui romahtavan. Minä en ole koskaan aiemmin aikuis iällä ollut näin alhaalla. Aiemmin
aikuisiän kynnyksellä söin yhtä toista merkkiä joka teki minusta hirviön. Lopetin samantien. Mielialan vaihtelu on siis koettu. Mutta tällä kertaa tää on erilaista, itken lähes päivittäin pahaa oloani itsestäni. Nyt on pillerit lopetettu ja minä toivon, että syy kehoitsetunnon yllättävälle romahtamiselle johtuu noista pillereistä.
Olen kertonut oman kokemukseni ja haluaisin mielelläni kuulla naisilta onko kenelläkään muulla samankaltaisia kokemuksia?? Johtuiko pillereistä ja muuttuiko mieliala takaisin siihen mitä se oli ennnen pillereiden syöntiä?
No vuoden 2014 syksyllä aloin tapailemaan mieheni kanssa ja muistan itsekin olleeni silloin iloisempi itsestäni ja muistan ajatelleeni paljon hyvää kehostani, pidin pielikuvastani vaikka pieniä alakulo kohtauksia saattoikin tulla ne lähtivät nopeasti pois. Mieheni ihastui sanojensa mukaan minun ulkonäkööni samantien ja siihen kuinka itsevarmalta vaikutin. No olinhan minä enemmän sitä kuin nyt.
Helmikuussa 2015 aloitin e-pillerien syönnin uudelleen vuoden tauon jälkeen ja tapailumme jatkui. Pilleri merkki oli aivan uusi. Ei mennyt kauaa, kun mieliala ja oman kehon kuva laski tosi pahasti ja tällä hetkellä tuntuu todella pahalta, olen varmaan pahimmassa pisteessä oman kehoni kanssa mitä koskaan. Se vaikuttaa parisuhteeseen jo erittäin voimakkaasti ja erosta on mieheni nyt puhunut, kun hän ei jaksa huonoa kehoitsetuntoani kun se valehtelematta vaikuttaa lähes kaikkeen, mutta ei halua lähteä kun voin huonosti.
No olen lukenut netistä nyt viime aikoina todella paljon siitä miten e-pillerit vaikuttavat mielialaan. Olen alkanut miettimään voiko pillerit olla syynä sille, että kehoitsetunto laskee todella matalaksi? Olen myös tajunnut sen, että viime kuukausien aikana olen hokenut miehelleni lausetta "ei mulla tällästä oloa ollut kun aloimme keväällä seurustella vaan olin tosi iloinen ja kehoitsetuntoni oli paljon parempi, mutta sinun takiasi se on nyt laskenut". Eli ei mennyt montaa kuukautta e-pillereiden aloittamisen jälkeen kun kehoitsetuntoni tuntui romahtavan. Minä en ole koskaan aiemmin aikuis iällä ollut näin alhaalla. Aiemmin
aikuisiän kynnyksellä söin yhtä toista merkkiä joka teki minusta hirviön. Lopetin samantien. Mielialan vaihtelu on siis koettu. Mutta tällä kertaa tää on erilaista, itken lähes päivittäin pahaa oloani itsestäni. Nyt on pillerit lopetettu ja minä toivon, että syy kehoitsetunnon yllättävälle romahtamiselle johtuu noista pillereistä.
Olen kertonut oman kokemukseni ja haluaisin mielelläni kuulla naisilta onko kenelläkään muulla samankaltaisia kokemuksia?? Johtuiko pillereistä ja muuttuiko mieliala takaisin siihen mitä se oli ennnen pillereiden syöntiä?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Korjaan, että lopetin e-pillerit vasta nyt ja ei ole montaa päivää vielä edes takana täysin ilman. Siksi en tiedä johtuuko niistä ja kysyn kokemuksista. Muuten jos ei johdu niistä on ammattiavun hankinta paikallaan ja se on pelottavaa.
E-pillerit aiheuttavat niin vakavaa oirehdintaa normaalisti terveelle ja tasapainoiselle ihmiselle, että ne tulisi mielestäni jopa kieltää.
Joka ikinen kerta, kun niitä on itselläni ollut, olen muuttunut itselleni vieraaksi; huolehdin, kiukuttelen, masennun, olen vainoharhainen ja mustasukkainen. Vaikka muutoin hyvinkin tasapainoinen ja rauhallinen.
Joten toimiihan se pilleri; kukaan ei varmasti halua sellaisen huurupään kanssa olla tekemisissä, ja vaikka haluaisikin, itse en halua.
kyllä voi sen takia en itse syö pillereitä ollenkaan, suosittelen kierukkaa sinulle. väärät pillerit voi tehdä hulluksi ja masentuneeksi,itkeväksi. hyvä että lopetit.
Pillerit voi vaikuttaa tosi hurjasti mieleen. Lääkärin kanssa kannatta jutella kyllä, eikä tässä tilanteessa olisi paha käydä vaikka psykologilla.
Itsestä tuli pillereiden myötä itkuinen ja äkäinen, lisäksi seksi alkoi maistumaan puulta. Lopetin. Rengas toimi paremmin, mutta sekin vaikutti mielialaan. Totesin, etten halua leikkiä mielenterveydelläni, ja ehkäisynä meillä on kondomi.
Minulla on kokemus siitä, kuinka yhdistelmäpillerit muuttivat täysin persoonallisuuteni. Tasapainoisesta nuoresta naisesta tuli mustasukkainen raivohullu joka sai kohtauksia, kun mies vaikka vain pysähtyi katselemaan pitkään lehtikuvaa bikinipukuisesta naisesta. Hormonikierukan vaikutus oli lievempi mutta edelleenkään en ollut oma itseni.
Kondomi on ihan hyvä ehkäisymuoto nuorille. Sitten kun lapset on hankittu niin sterilisaatio poistaa ehkäisyn tarpeen vakisuhteessa.
Kyllä, itselläni vaikuttivat mielialaan sekä veivät seksihalut. Harva lääkäri myöntää, että voivat näitä aiheuttaa. Itse kävin laittamassa piuhat poikki lasten hankinnan jälkeen. Ainoa hyvä puoli hormoniehkäisystä itselläni oli että pitivät ihon finnittömänä.
Mullakin mielialat vaihtelee. Olen välillä itku herkkä välillä vihanen ja mustasukkaisuutta ilmenty aika pian pillereden jälkeen. Oisko hormoonikierukka parempi? Kumia haluaisi käyttää,kun kuitenkin olen vakavassa parisuhteessa.
Samoja hormoneita siinä kierukassakin on, ne vain imeytyvät eri tavalla/tasaisemmin ja pienempinä pitoisuuksina.
Vain kokeilemalla voi tietää, totesi lääkärini. Mulla pillerien käyttö oli todella tuskaa, mutta hormonikierukka on toiminut hienosti. Bonuksena kuukautiskipujen ja -vuotojen jääminen pois.
Ihan varmasti vaikuttaa. Kahta merkkiä olen käyttänyt. Ensimmäisten aikana halut olivat vähintään entisellään ja kaikki muukin paitsi että sain yht'äkkiä alkavia masennuskohtauksia. Tuntui tosi pahalta, ihan vainohullu olo. Huono olo ei kestänyt kerrallaan kauan, ehkä muutaman tunnin tai vajaan vuorokauden, mutta lamaannuttivat. Pinna oli hyvin lyhyt ja mieli agressiivinen. Koskaan ei ollut tuntunut sellaiselta. Valitin lääkärille ja sain toiset pillerit. Sittenpä oli niin tasaista että. Halut olivat tiessään ja olin vieras itselleni. Sitten lopetin pillereiden käytön, kun perheen perustaminenkin alkoi olla ajankohtaista. Halut palasivat, mutta hormonitoiminta oli vuosia sekaisin, kunnon ovulaatiota ei ollut. Vihdoin lääkittynä lapsi sai alkunsa. Myöhemmin otin hormonikierukan. Se on sopinut erinomaisesti.
Turhaan miehet valittavat naisten haluttomuutta, jos pakottavat käyttämään pillereitä.