Tämä tarina on todennäköisesti samanlainen kuin niin monessa muussakin paikkaa, mutta haluan vain kertoa sen:
Eli, jo 6-7 vuotta sitten työntekijät ensimmäisen kerran ottivat yhteyttä työterveyteen, että täällä ei kohdella ihmisiä reilusti. Työntekijöitä jäi sairauslomille painostuksen jälkeen ja sitten ei ollut paluuta töihin, tai jos oli, niin annettiin varoitus jollain tekaistulla syillä ja sitten irtisanottiin. Osa haki oikeutta oikeudessa ja asioita sovittiin tai käytiin käräjillä, mutta sama meininkin jatkui. Pienyrityksen vaihtuvuus oli suurta ja ihmisiä sairastui ja jopa kuoli työpaikalla ilmeisesti stressin aiheuttamana.
Tämä kuolema tulkittiin luontaiseksi, vaikka kuollut oli alle viisikymppinen, jolla ei aiempaa terveyshistoriaa. Taas painostusta ja uusi työtekijä jäi sairauslomalle mielenterveys syistä. Mitä tekee työterveys ja -lääkärit?
Vastaus: ei mitään. Soitin työsuojeluvaltuutetulle ja kysyin, että onko tästä yrityksestä tehty työsuojeluilmoitusta ja on, mutta asiat ovat kunnossa! Kysyin, että ai kunnossa, oletteko perehtyneet miten paljon ihmisiä jää sairauslomalle ja työkyvyttömyksi loputtomasti oltuaan täällä töissä? Ei heillä ole kuulemma tälläisiä tilastoja. Käskin tilata ne työterveystä. Tähän valtuutettu sanoi, että on kaikille helpompaa jos lähtee pois tälläisestä yrityksestä, koska toiminta ei tule muuttumaan. Siis ennemmin karenssin voimin pois, kuin mielenterveys menneenä. Näin Suomessa pidetään huoli työpaikkojen ilmapiiristä.
Voisin jatkaa tätä vielä, mutta se on turhaa.
Tarina jatkuvasta työpaikkakiusaamisesta
Tämän_nähnyt
1
214
Vastaukset 1
- koopäät34567890
Etelän hiihtolomaviikko menossa ja meidän rva.kiusanhenki viettä ansaittua lomaansa .Tämä viikko työpaikallamme on parasta aikaa vuodesta.Valitettavasti loppu häämöttää.Mutta nautitaan vielä muutama päivä.
Tätä samaa jatkunut kolmekymmentä vuotta.
Nyt pomo on suunnitellut rouvan jälkikasvun palkkaamista eri vuoroon jotta saisi sinnekkin "oman miehensä" raportoimaan työpaikan ilmapiiristä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791329
- 851236
- 96977
- 48823
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40723Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83599Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä29516Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44488Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla
Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu33465