Vaarallinen jäätikkötie Kemijärvi-Pelkosenniemi!

hengenvaarassa

Kiireesti hiekoittamaan Kemijärvi-Pelkosenniemi -tieosuus, joka on peilikirkasta jäätä ja raavittu vinoille raiteille! Pitääkö sattua kuolonkolari ennen kuin tiet opitaan pitämään kunnossa.

35

167

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosiontaas

      Destia on pilannut tienhoidon, Määtän aikana teitä hoidettiin. Kyseessä olikin yksityinen firma, ei valtion verorahoilla pyörivä laitos.

      • Kaljama

        Liukastie Määttä oli kyllä huono tienpitäjä.


    • säästöjä

      Kaupunki on alkanut säästö talkoisiin joten tiedossa on lisää lunta teille ja syvempiä uria. Keskustan tiet on jo muutenkin ollut urilla. Syrjä teille lapiot matkaan.

    • Järkikäteen

      Kemijärven tiemestariksi valittu kuulemma nuori poika, mikä muuttuu, tulee ikävä herroja nimeltä Puurunen ja Pöyliö.

      • perjantaipullo

        Ja alko kiittää pullo yhtymää


      • tekninenmafia

        mestariksi valittiin juuri koulusta valmistunut nuori ja kokematon poika,ei mitään kokemusta tiemestarin työstä.
        kankaanranta valitsi kokemattoman pojan jotta voisi itse johtaa teknistäpuolta itsevaltiaasti,nuori poika tekee juuri niin kuin kankaanranta haluu eikä tee omia päätöksiä eikä laita vastaan mistään asiasta
        samalla annetaan ehdotuksia esim miten aletaan huonontaan kiinteistöjen ja katujen talvi hoitoja,no "tiemestari" ei ainakaan laita vastaan tässä asiassa kun sillä ei mitään käsitystä koko tienhoidosta edes ole.


      • käyppä.ST1
        tekninenmafia kirjoitti:

        mestariksi valittiin juuri koulusta valmistunut nuori ja kokematon poika,ei mitään kokemusta tiemestarin työstä.
        kankaanranta valitsi kokemattoman pojan jotta voisi itse johtaa teknistäpuolta itsevaltiaasti,nuori poika tekee juuri niin kuin kankaanranta haluu eikä tee omia päätöksiä eikä laita vastaan mistään asiasta
        samalla annetaan ehdotuksia esim miten aletaan huonontaan kiinteistöjen ja katujen talvi hoitoja,no "tiemestari" ei ainakaan laita vastaan tässä asiassa kun sillä ei mitään käsitystä koko tienhoidosta edes ole.

        Ompa mukavaa kun saatiin nuori mestari kaupunkiin. Hänellä ei lie nuutuneita menetelmiä joihin on totuttu. Ottas kaveri otteen nuista konekuskeista. Nehän vain aikaa viettää palakan eestä ST 1:llä. Panehan töihin jepet.Työaikalaki se sitoo kuskejakin.


      • polllllleeeeee

        joo se varma et 25v poikonen laittaa tieasiat kuntoon ja saa vanhat konejääkärit kuriin,hahah ei voi kun nauraa.


    • turvallisuus

      Tiehommissa on kyseessä turvallisuus

      • amerikan

        raiteet nykii ja vetelee jos kihnutat 60 kymppiä,paina reilusti kaasua ja nosta nopeus 90-100 ei vetele enään,eilenkin posotin 120 ja tiellä pysyttiin,mutta älä aja urissa.


      • huonohomma

        Saattaa joutua laulu kuoroon tuolla hommalla. Kaupunki aikoi säästää teiden kunnossa pidossa nostamalla lumi rajan 10 cm ennen kuin kalusto lähtee liikkeelle. Taitaa kostealla kelillä keretä paatua tien pintaan ennen kuin lähtevät liikkeelle. Tulee kaupungille kalliiksi jos tulee kuolon kolareita säästöjen takia. Onko oikeutta hakea korvausta jos sattuu jotain säästöjen takia?


    • Kempastapois

      Peilikirkkaalla jäällä ei posoteta 120! Suivaa niimpal tämä tie että taijan muuttaa muualle Suomeen töihin. Pysynpä ainaki hengissä.

      • amerikan

        vastuullista tienhoitoa,nyt kyseisellä tiellä oli penkat liiskattu niin matalaksi,että kun ajelet hämärissä ja vastaan tulee eurorekka ja pöllyttää lumet,et näe tienreunaa
        missä se on,oli jo muutama auto käynyt ojanpohjalla.ihmetyttää tuo innokkuus penkkojen ja pysäkkien puhdistamiseen,risteykset on eri asia.ennen penkat liiskattiin vasta keväällä kun alkoi rospuuttokelit.


      • fjhf
        amerikan kirjoitti:

        vastuullista tienhoitoa,nyt kyseisellä tiellä oli penkat liiskattu niin matalaksi,että kun ajelet hämärissä ja vastaan tulee eurorekka ja pöllyttää lumet,et näe tienreunaa
        missä se on,oli jo muutama auto käynyt ojanpohjalla.ihmetyttää tuo innokkuus penkkojen ja pysäkkien puhdistamiseen,risteykset on eri asia.ennen penkat liiskattiin vasta keväällä kun alkoi rospuuttokelit.

        Katos ku se on kova homma jyrätä jäätynyttä polannetta ja terät kuluu. Son taas heleppo pukella pehmyttä lunta palteista pelttoorit päässä.


      • polanteidenpoistot

        Hankalaa tosiaan näyttää tällä tieosuudella olevan polanteiden poisto, kun jyräysjäljet mutkittelevat miten sattuu. Auto heittelehtii niiden mukaisesti. Pelkosenniemestä Sallaan päin on tasainen ja hyvä ajaa vaikka sitä 120 nopeutta. Siellä jäljet ovat supisuorat. Ja tämä eroavaisuus on ollut havaittavissa niin viime talvena kuin tänäkin talvena.


    • Tielinja

      Kun huomaatte tien kunnossa puutteita niin soittakaa Tienkäyttäjä linjalle numeroon 0200 2100. Mikäli tien kunto on jo erittäin huono tai jopa vaarallinen niin ilmoittakaa viestissä sen olevan toimenpidepyyntö. Urakoitsija joutuu aina varmistamaan tien kunnon tavalla tai toisella. Lisäksi tielinjalle soitetut viestit menevät tiedoksi myös urakan valvojille ja ne on luettavissa liikennevirastoa myöten. Tämä ohje koskee valtion hallussa olevaa tiestöä. Kaupungin katujen osalta ei käsittääkseni ole palautenumeroa kuten esim. Rovaniemellä on!!!!!

    • umpikiero8

      Kemijärvellä ei ole koskaan asiat ollunna näin huonosti! Tiet ja sivukadut ovat hoitamatta useamman päivän. Hiitolatuja höylätään jopa yöllä, melko avuttomia hiihtäjiä.

      • ejirerji

        no mutta näitä asioitahan hoitaa kemijärvellä juurikin TIEMESTARI..varsinainen mestari siis..eli kyl homma pelaa.
        aliurakoitsijatkin tekee työtä vaan tiemestarin käskystä.


    • Peurakangas

      Hyvä on hiihellä, myös auto parkeerata hyvin auratulle parkkipaikalle.

    • Liittymät-taskut

      Särkikankaalla, Kiuaskorventie & sivukadut erinomaisesti hoidettu!

      • Polanteet

        Käykääpä Kallanvaarassa, vasta höylätyt kadut jo polanteilla ja urilla. Eikö töitä voisi tehdä oikea-aikaisesti lumisateiden aikana/heti jälkeen eikä päästää märkää lunta polaantumaan jota ei sitten enää auralla saa pois. Kysehän on vain töiden oikeasta järjestelystä.


      • Karhuttöihin

        No nyt on poutakelejä, ei muuta kuin karhut pois talviunilta ja polanteiden tasaamiseen.


    • ilmoitettu.on

      Ei ole vieläkään tasattu eikä hiekotettu; destia vastuussa mutta kuka aliurakoitsija?

    • hengenvaara.polanteet

      DESTIA ei VIELÄKÄÄN ole hoitanut tieosuudesta POLANTEITA POIS!

    • Teränsäästäjä

      Pottupelto niemi-kemijärvi väli ja aliurakkaa hoitaa kemijärviläinen laadusta tunnettu yrittäjä.

    • Joriittitappotiematkailu

      Ilmoitettu tuohon numeroon jo useamman kerran, ja huomenna lähtee valitus ELY-keskukseen. Saatana vaikka kanteen nostan. Jo riitti oman hengen uhalla työmatkailu.
      Helvetin välinpitämätöntä tien kunnossapitoa. Viisi senttiä korkeat reunapolanteet viskaavat autoa keskikaistalle, jossa vastaan tulee tukkirekka. Panen paperit vetämään ennen kuin tulee kolari. Saa urakoitsija maksaa loppuikänsä, jos jotakin sattuu perheelleeni. Eikä oltu vielä iltaan mennessä kunnossa se paskapätkä

      • sodsodslo

        kyllä se teille välttää,ajakaa hiljempaa vaan..


    • Liikennevirastoon

      Mikäli tielinjalle soitot eivät auta niin kannattaa olla kirjeitse suoraan yhteydessä Lapin Ely-keskuksen tiejohtajalle tai Liikennevirastoon. Urakan tiemestari vastaa teiden kunnosta tienpitäjälle. Aliurakoitsijat tekevät töitänsä vain työnjohdon käskystä. Säästämisellä ei saa pilata liikenneturvallisuutta. Vika ei ole siis aliurakoitsijoissa.

    • Teränsäästäjä

      Mutta jos ei yksinkertaisesti osaa käyttää koneita tuo"alisuorittaja

    • VollellaKemppaan

      Ajelen päivittäin tuota väliä eikä ole ollut mitään ongelmia. Niitä syntyy, jos renkaat ovat huonot tai auraukset viturallaan.
      Oletko huolehtinut nuo kuntoon?

    • HaistaISOPaska

      Renkaat ovat kunnossa ja auraukset kohdillaan. TIE EI OLE KUNNOSSA. Kehtaatkin tulla tänne jauhamaan paskaa muitten turvallisuuden kustannuksella.

    • onnetonkuskioot

      itse olen sitä tietä kans kulkenut ja jos siinä ei pysty ajamaan niin kannattee mennä autokouluun..

    • surkealletiekarhulle

      Mene muualle viisastelemaan. Ajan yli 60 000 km vuodessa ja en todellakaan en ole onneton kuski. Ja opettele sitä tiekoneen käyttlö viimein. Nythän alkaa jo sulaa tie, niin jospa oppisit.

      • hahahahpelle

        niin juuri,käyttlö


      • idiiiittoo

        miten tien sulaminen vaikuttaa tietokoneen käyttlö?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5326
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1987
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1866
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1298
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1144
    Aihe