Ympyrän sulkeutuminen

Olet varmaan riittävän kauan elettyäsi kokenut sen hetken, jolloin tuntuu, kuin jokin asia ratkeaisi lopullisesti, osaset kohtaisivat ja ympyrä niin sanotusti sulkeutuisi. Jokin alettuaan kohtaisi jonkin päätepisteen. Tarkoituksella en puhu lopullisesta loppumisesta... Milloin koit sellaisen hetken viimeksi, mikä tunne siihen liittyi? Alkoiko/alkaako uutta? Tunsitko oivaltaneesi jotakin merkityksellistä? Mistä muuten huomasit sen? Onko kohtaamisessa jotain samaa kuin déjàvu:ssa?

Istuin tässä leväten hetken ruokaa valmistaessani... kuuntelin musiikkia, mistä kaikki alkoi joskus kauan sitten. Muuta siihen en tarvinnut.
231650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Tänään viimeksi ja viimeaikoina monta kertaa tuo tunne työntyy esiin milloin missäkin paikassa. Tulee tyynen rauhaisa olo, jotain hienoa ja uutta on aluillaan ja kevätkin tuloillaan, paras aika kaikkeen ihanaan:)

Niin se on, sitä oikeaa kannattaa odottaa...

Äänestä

Kauniisti ilmaistu. Kyllä, juuri näin. En osaa sanoa tuohon muuta kuin että ymmärrän mitä tarkoitat. Omalta kohdaltani voin sanoa, että alan tehdä niitä asioita, joita en ollut ajatellut enää tekeväni, mutta nyt olen saanut voimia. Teen just sitä mitä mä haluun tehdä. Ihana vapauden huumaava olo. Mm interrail tyyppinen reissu Ranskan kauniilla rannikolla.

Äänestä

No yksi sellainen asia on parisuhde. Se ympyrä on sulkeutunut. Elän ja olen elämäni viimeisessä parisuhteessa(jatkui se loppuelämän tahi ei). Ja tämä loksahdus ei tunnu yhtään pahalta eikä pelottavalta, päinvastoin huojentavalta. Sisälläni ei elä eikä vello minkäänlaista epävarmuutta tai kyseenalaistusta asian suhteen. Kerrankin on olo, että jotain olen saanut valmiiksi. :)

Äänestä

Liian hyvä aloitus.

Tämä ei kuulu tänne - kuuluu eniten!

:)

Äänestä

Ympyrä sulkeutuu - aikuinen mies muuttaa takaisin äitinsä helmoihin loisimaan.

naiset ei välitä

Äänestä
  • Äitipä voi olla toista mieltä.

    Menköön aikuinen mies nyt huolehtimaan ihan itsestään. Vastavuoroisesti voisi huolehtia muista. Vaikka äidistä ilman hyötysuhdetta.

    Se se on kuule sitä ympyrän sulkeutumista.

    Äänestä

Ympyrä sulkeutuu kuin piin täsällinen konaisluku arvo ilmentyy?

Rokote-jutuissa, oikein saqiraanhoitajien piti soitella että nyt vaemasti sitten tulet ottaqmaan sen tilaamasi rokotteen?

Äänestä

Jos musiikki liittyy vahvasti niin tuskin mikään sulla on sulkeutunut, nyt se vasta alkaa.

Äänestä

Ympyrä sulkeutuu kuin autonkin rengas pyuörii.

Äänestä

Ymprä sullkeutuu kuin irtaqutunut rekka-auton rengas moottoritiellä.

Äänestä

Ympyrä sulkeutui, kun ymmärsin sen saman minkä ymmärsin jo yli kymmenen vuotta sitten, että viihdyn hyvin yksin, enkä tarvitse ketään elämääni. Minulla on ne ihmiset elämässäni jotka tarvitsen voidakseni hyvin. Ihmiset eivät ole kiinnostavia, eikä tunnu millään tavalla tarpeelliselta ruveta viettämään aikaansa kenenkään kanssa.

Äänestä
  • Mitään isoja lapsia en elämääni halua.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitään isoja lapsia en elämääni halua.

    Vanha äiti ei halua vässykkä poikaansa nurkkiin paskomaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitään isoja lapsia en elämääni halua.

    Sinulta ei kysytä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Sinulta ei kysytä.

    Parisuhteeseen kelpaamaton aikuinen mies käskee. Vanha äiti katuu ettei abortoinut housuunpaskojaa.

    Äänestä

Kerran ajattelin mennä tyttöjen kanssa salille nostelemaan, niin heitin painoja penkkiin, en muistanutkaan että ne painoi at noin paljon... aitten tytöt siinä: ei se tartte apua osaa... :F

Äänestä

Tai vertauskuvallinen: irronnut Ferrarin kampiakseli?

Äänestä

Tänään. Onneksi pääsen nopeasti tolpilleni, se on minun tyyli ja muuhun ei ole edes varaa.

Äänestä

Mikä on oikeasti sitten ympyrä onko se kuin pannukakku kuten aurinko :D

Oikeasti on hauskaakin leikkiä justiin joiden grafiikkakiihdyttimien kanssa ohjelmointeja :D

Jos kuu on pallo ja aurinko on pannukakku _D

Äänestä
  • Ympyrä on geometriassa kaikkien niiden tason pisteiden joukko, joiden etäisyys annetusta pisteestä (ympyrän keskipisteestä) on yhtä suuri kuin ympyrän säde r.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


didthelibrarianmadeit kirjoitti:

Olet varmaan riittävän kauan elettyäsi kokenut sen hetken, jolloin tuntuu, kuin jokin asia ratkeaisi lopullisesti, osaset kohtaisivat ja ympyrä niin sanotusti sulkeutuisi. Jokin alettuaan kohtaisi jonkin päätepisteen. Tarkoituksella en puhu lopullisesta loppumisesta... Milloin koit sellaisen hetken viimeksi, mikä tunne siihen liittyi? Alkoiko/alkaako uutta? Tunsitko oivaltaneesi jotakin merkityksellistä? Mistä muuten huomasit sen? Onko kohtaamisessa jotain samaa kuin déjàvu:ssa?

Istuin tässä leväten hetken ruokaa valmistaessani... kuuntelin musiikkia, mistä kaikki alkoi joskus kauan sitten. Muuta siihen en tarvinnut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu