En tosiaan tiedä, mut tulipahan kokeiltua ihan vaan demona ja nyt paikat hieman aristavat eli tavallaan kropassa huomaa et tehty on. Lähdettiin kokeileen kuinka menee suuret toistomäärät sellaisella painolla et menee putkeen 100 toistoa. Tehtiin penkkipunnerrus, ranskalainen ojentaja, hauiskääntö scott penkistä ja normi leuanveto tosin siinä tavoite oli 50 leukaa. Penkkipunnerrus ja scott penkki meni ok mut ranskalaiseen ja leuanvetoon täytyi tehdä useampia toistoja et sai tavoitteen täyteen. Toisaalta oli mukava ja erilainen treeni siinä mielessä ettei ihan heti tarvi toista kertaa tehdä eli palataan vaan siihen pienempiin toistomääriin ja isompiin painoihin. Mielenkiinnosta voi myöhemmin kokeilla kuinka silloin po. treeni kulkee jäi sellainen kuva et scott penkkiin olis voinut laittaa hieman enemmän painoa (1-2 kg ?).
Jalat jätettiin tarkoituksella pois kun oli jo entuudestaan arat edellispäivän jalkatreeneistä, olis voitu kokeilla pelkkiä kyykkyjä mut nekään ei oikein tuntuneet istuvan tähän treeniin, mut myöhemmin sit.
Minkälaiset liikkeet sopis lisäksi tähän kuvaan (100 x) ? Laita tuleen ehdotuksia nin kokeillaan niitäkin.
Mikä ideana
4
<50
Vastaukset
- spaceri
100 leukaa kuulostaa kyllä pirunmoiselta urakalta, Soutu alataljassa/ylätalja olisi vähän armollisempi liike.
Tuon ranskalaisen tilalle pullover, päänyliveto. Minusta se on kokonaisvaltaisempi liike kuin ranskalainen punnerrus, joka on vain ojentajaliike. En oikein ymmärrä miksi hauis ja ojentajat pelkästään vaatisivat noin paljon huomiota. Pullover tuo vähän myös venytystä mukaan siinä ala-asennossa, mikä voi olla hyväksi.
Penkkipunnerruksen tilalle, etunojapunnerrus. Tietysti sekin on kokonaisvaltaisempi ja vaativampi liike kuin penkki. 100 kpl olisi aikamoinen määrä.
Omalla keholla lantion nostoja.
Kahvakuulalla perusheilautusta 100 kpl. Ihan mahdollista.
Tietty, jos tekee liikkeistä kokonaisvaltaisempia, niin jalat tulevat kyllä väistämättä mukaan.
Mielenkiintoinen kokeilu. - treenivelho
Tämähän on ihan perinteinen herättelytreeni elimistölle, joka on turtunut perusbodailuun. Parhaiten sadan toiston idea toimii isoissa liikkeissä: kyykky, penkki, mave, kulmasoutu, pystypunnerrus.
- voimakauden.höystöä
10x10 on ihan käytössä oleva toistosysteemi. Juuri kestävyyteen, niveleten vahvistamiseen ja pumppailuun suunnattu.
- yritetäänviä
Mä en saa paljookaan vedettyä leukoja. Menee ehkä 6 ekalla. Kaveri neuvoi et kokeile siten et puolentunnin ajan vedä 2 leukaa ja palautus aina 30 sekkaa joka välissä niin katso paljon menee ? Pitäs kait kokeilla et tietää. Sano et tää palomies joka teki maailmanennätyksen leuanvedossa olis kans tehny mm. tällain jossain vaiheessa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3266229Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483696Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1502873"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2272190Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1071763- 701259
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua831102Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni145983Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10958Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11914