vittu voisin avautuu täst aiheest koko yön. oon siis 17vuotias tyttö ja oon vitun kyllästynyt siihen kun mun isä on aina haukkumassa mua. äsken kävi sillee et epäili et poltan röökiä koska taskusta löyty aski (ei oikeesti ollu mun aski vaan kaverin joka sinne vaa unohtu) ja eipä mun isä tietenkää uskonu et se ei ollu mun vaa katkas kaikki ne röökit ja visko ne mun päälle. samal haukku ämmäks ja luuseriks.
jos mun äiti ei ois ollu paikalla näkemässä nii ihan varmasti ois (taas) käyny muhun käsiks ja kuristanu mua. ja siis tällee käy vitun usei ku isä haukkuu mua ja oon nii vitun kyllästyny tähän paskaan. en enää haluis asuu kotona vaa muuttaa omilleni. en vois ollakkaa onnellisempi ku jos pääsisin eroo mun vanhemmista. äitikää ei oo koskaa välittäny mitää vaik isä on haukkunu ja pahoinpidelly. tosin pahoinpitelyist on jo pari vuotta aikaa ja sossupaskat on käyty läpi ja ne lopetettii ku isä sai uskoteltuu ettei se toistu. mut silti tää haukkuminen jatkuu ja vittu mitä paskaa oikeesti, lähin kaverille aik pian ton jälkee enkä takas oo iha heti menossa vaikka kuinka pakotettais.
en vaa keksi mitää keinoo mite voisin ny jo muuttaa omilleni, oon kuitenki alaikäne viel ni vanhemmat sen päättää xd jos sossut sekottaisin tähä ni laitokseenha mä vaa joutuisin tai sijaiskotii tai mitä noit ny onkaa. mun kaverilla ei oikeen oo varaa elättää mua joten en tiiä mitä vittuu mun elämäl teen enää
henkistä väkivaltaa?
21
339
Vastaukset 21
- 0519
Yli 15 vuotiasta tulee sosialitoimen kuulla jos hän haluaa muuttaa asumaan toisaalle. Sijoitus tai laitos ei ole kovin huono vaihtoehto tässä tapauksessa kosak sinulla ei ole päihdeongelmia. Sielä saat tulla ja mennä normaalisti, rajoituksia ei ole kuin nukkumaanmenon ja läksyjen osalta. Mutta esim. urheilut ja muut onnistuvat hyvin.
Jos tilanne on tuo mitä kuvasit, niin sanoisin että paras vaihtoehto olisi "sossun sekoittaminen asiaan" ja sinulle uuden asuinpaikan löytäminen. Kohta olet jo 18 jonka jälkeen sinulla on itsemääräämisoikeus.
En tiedä mitä koulua käyt, mutta melko monessa on oppilasasuntola ohessa. Näillä perusteilla saattaisit saada sieltäkin asunnon heti.- aaaapee
en käy koulua tällä hetkellä. ja voinko muka saada uuden asuinpaikan vaan sen perusteella et isä joskus haukkuu mua? ku eiks siihenki oo tietyt kriteerit et pääsee pois
- Oppeliini1
Jutteleppa sossun ihmisille saadaksesi oman asunnon.
Seuraavaksi , ellet ole töissä, ota työpaikka. Ilmeisesti olet ilman ammattitaitoa joten aivan mikä tahaansa työ sopii sinulle; tiskaaja, siivooja, rakennuksille naulankantajaksi, kesällâ farmeille avustajaksi, keräämään marjoja jne jne jne. Töitä on pilvin pimein jos vain viitsii tehdä! KAIKKI työ on kunnioitettavaa
Siinä meneekin kevät ja kesä.
Ala nyt jo katselemaan iltakursseja joita voit suorittaa työsi ohella heti syksyllä kurssien alettua. Sinä tarvitset lisää koulutusta, jo aivan oman arvosi takia sinun on saatava aivoillesi älykkäämpää ajateltavaa. Siksi iltakoulu työn ohella.
Pystyt siihen.
Sinä tarvitset sitä kohottaaksesi oman arvosi tunnetta.
Tiedät ettei vanhempasi auta sinua tuossa eteenpäin.
Sinun on itse tehtävä se!- eieesoomenkat
en täl hetkel oo siin kunnos et koulus voisin käydä. keskeytin koulun masennuksen yms juttujen takia mut kesätöitä kyl aattelin hankkia, mut siihen on vielä aikaa
- Oppeliini1
Kesätyö on parasta mitä sinulle VOI tapahtua!
Nyt on korkein aika alkaa soittelemaan farmeille, rakennuksille, siivouspalveluihin jne..
Nyt he kaikki ovat jo valitsemassa kesätyöläisiä.
Ellet toimi nyt heti, tulet " jäämän junasta" ilman työtä, kuin nalli kalliolle. Muut vievä kaikki työpaikat.
Opiskelijat kiihkeästi ovat jo hakemassa töitä, ellet tosiaankin toimi nyt, sinulle ei jää mitään. Sitten on aivan turha valitta kun on liian myöhâistä!
- Paavaliini
Onko sinulla yhtään aikuista tuttua, johon sinä luotat. Jos on, niin avaudu hänelle. Minusta sinun kuuluisi lähteä pois sieltä. Jos jonkun TURVALLISEN aikuisen luokse voisit muuttaa väliaikaisesti. Huom. älä lähde ojasta allikkoon vaan etsi luotettava ihminen.
- eieesoomenkat
no tää mun kaveri jolla asun ni on kyllä aikuinen ja sille oon avautunu ja saan asua tääl niin pitkää ku haluun, mut ei sillä oo varaa elättää mua eikä mulla muuta luotettavaa ihmistä ole
- ohje
Jos vaikka aloittaisit omista käytöstavoista ja puhetyylistä. Et kai tosiaankin oleta että vanhempien pitää sietää mitä vaan?
- eieesoomenkat
mistäs vitusta tiiät mun käytöksen tai puhetyylin kotona? en mä ny täl taval mitä puhun tääl ni edes uskaltais mun vanhemmille puhua. ja mitä mun vanhemmat on muka joutunu sietää? askin mun taskussa? onks se mitä ne teki ni oikein vai :DDDDD vittu et on maailma täynnä idiootteja
- hankielämäpikkupentu
eieesoomenkat kirjoitti:
mistäs vitusta tiiät mun käytöksen tai puhetyylin kotona? en mä ny täl taval mitä puhun tääl ni edes uskaltais mun vanhemmille puhua. ja mitä mun vanhemmat on muka joutunu sietää? askin mun taskussa? onks se mitä ne teki ni oikein vai :DDDDD vittu et on maailma täynnä idiootteja
Niin ja sinä näytät olevan yksi niistä.
- eieesoomenkat
mil perusteel?
- hankielämäpikkupentu
eieesoomenkat kirjoitti:
mil perusteel?
Mene itseesi ja mieti sitä.
- eieesoomenkat
entä jos en? :DDd vituttaako? ottaako päähän?
- hankielämäpikkupentu
eieesoomenkat kirjoitti:
entä jos en? :DDd vituttaako? ottaako päähän?
Ei. Et ole mitenkään tärkeä, ja tiesin kyllä ettet kykene.
- eieesoomenkat
en kykene menee itteeni vai ? :D miten ois toi et ei göröst joku elämään kyllästyny jonne siel ruudun toisel puolel:)
- hankielämäpikkupentu
eieesoomenkat kirjoitti:
en kykene menee itteeni vai ? :D miten ois toi et ei göröst joku elämään kyllästyny jonne siel ruudun toisel puolel:)
Et kykene myöskään kirjoittamaan.
- eieesoomenkat
se on sun ongelmas jos et suomea ymmärrä:D
- Oppeliini1
Hei AP, kuinka työn hakusi edistyy? Montako työnantajaa olet käynyt haastattelemassa? Vain paria? Hei, nyt jo kiireesti vauhtia töppöseen ja koputtelemaan ovia!
Oikeasti: ensin lähetät sâhköisen ( osaat ilmeisesti käyttää tietokonetta) työnhakukirjeen. Se voi tietenkin olla vapaamuotoinen jossa kerrot pari sanaa opinnoistasi ja halustasi tehdätöitä.
Palkka tulee siitä automaattisesti, sitä ei tarvitse edes kysyä. Vaikka se saattaisi ollakin sinun ainoa motivaatio, jätä se mainitsematta.
Pari päivää myöhemmin soitat ja pyydät päästä haastatteluun( tyyliin " olisin hyvin halukas auttamaan teitä nyt kun kesäkin jo lähestyy. Ennen kiireimpien kuukausien alkua nyt olisi täydellinen aika oppia lisää toiminnastanne ja siten olisin paljon tietorikkaampi ajoissa) näytä heille ettet ole tyhmä vaan haluat tuoda kortesi kekoon.
Osaat sen, tiedät itsekkin!
Tiedät senkin että jos vetelästi lähetät muutaman sanan ( haluun teille töihin, ja alle nimi ja puh numero) tuo viestisi menee roskiin alle aikayksikön.
Sinun on olemuksellasi todistettava että pystyt oppimaan ja olet halukas oppimaan ja tekemään . Oli se sitten marjojen keräystä, kanojen hoitoa tai tietokoneohjelmien laatimista!
SE on SE joka avaa ovet!!!- eieesoomenkat
kiitos:) täst oli apuu
- Oppeliini1
Hei neitonen, muutama tärkeä asia jotka jäivät mainitsematta:
Aivan ensiksi: olet mahtavassa etuoikeutetussa asemassa koska sinulla on aikaa fyysisesti ( mennä itse henkilökohtaisesti!) haastatteluihin ja oma-alotteisesti vain kävellä työnantajan juttusille!!!!!!!!!
Käytä kirjakieltä( niin oudolta kuin se saattaakin tuntua ) sähköisessä viestinnässäsi. Usko tai älä, sillä ON vaikutusta miten sinä kirjoitat ja puhut.
Haastatteluvaiheessa muista pitää ilmeesi positiivisena ( suupieet pikkusen ylöspäin tai neutraalisti mutta ei missään tapauksessa KOSKAAN alaspäin; kuka haluaa sitruunaa joukkoonsa?!) ja suunnittele edeltäpäin vastauksia mahdollisiin kysymyksiin: mikä on vahvuutesi ( yritteliäs, et pelkää työtä, haluat auttaa jnejneje)
Mikä on heikkoutesi: ( haluat tehdä kaikki itse mutta tiedät että tulosta tulee enemmän jos jakaa työn muiden kanssa, jne ), onko sinulla seudulla x jo asunto valmiina? ( tässä vaiheessa en tarvitse paljoa, olen aivan varma että löydän pienen pienen sopen työajaksi jne jne)
Olet jo saanut pikkuisen eväitä haastatteluun.
Kerro ihmeessä miten ensimmäiset työpaikkahakemukset sujuivat!!!!!!
Ota vai ohjakset omiin käsiisi, tulet onnistumaan! Kukaan toinen EI tee sitä puolestasi, sinun on toimittava itse! Pärjäät kyllä!!!!!! - eieesoomenkat
joo kesätöitä sain mut et mite pärjään siihe asti..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 781250
Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️48945Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?15827- 71807
- 82801
- 149746
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk40722Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)80719- 67716
Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei20615Rakas, rakkaampi, rakkain
Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m121605Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k203598- 52559
Sara Sieppi ja hissi tänään
Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail115545Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet171521- 90518
Työttömän miehen ihmisarvo
..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline123512Ketä ajattelen
kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v18510- 94466
YLINEN pilaa Ähtärin mahdollisuudet.
Vuodeosastopäätös jossa Nina Ylinen (sdp) äänesti niiden lopettamisen puolesta, hoitajille potkut ja silti arviointimene25466