LEVI BOIKOTTI. Meitä on iso porukka etelästä pohjoiseen, jotka on kyllästynyt tähän KittiläGeittiin. Mitään selkoa ei tule asioihin, kunnallislakia pidetään pilkkana, valheita, juonittelua, salailua… kaikkea mahdollista. Ja homma vain pitkittyy ja mutkistuu.
Nyt olemme miettineet, että millaisen Levi boikotti ryhmän perustamme sosiaalisen median kautta. Ja miten toimimme. Aikaahan meillä näyttä olevan, kun show vain pitkittyy Onko rakentavia ideoita ?
Nyt olemme miettineet, että millaisen Levi boikotti ryhmän perustamme sosiaalisen median kautta. Ja miten toimimme. Aikaahan meillä näyttä olevan, kun show vain pitkittyy Onko rakentavia ideoita ?
Vastaukset 111
Vanhimmat
Lompakko. Pidetään se kiinni.
Samaa olen miettinyt, Levillä on toki rehellisiäkin yrittäjiä ja ei ole oikein että he joutuvat kärsimään noista Kittilän mafian toilailuista.
Voisiko lähteä siitä että laitetaan kaikki Päivikin ja lähipiirin juottolat ja vastaavat boikottiin, täällä voitais julkistaa lista mitkä paikat siihen kuuluu.
En ymmärrä alkuunkaan Hullun Poron ja siihen liittyvän yritysryppään "hypetystä" etelässä, paikat sikaisia ja ylihinnoiteltuja sekä henkilökunnan kohtelu mitä on firma mainostaa eettisiä arvojaan Päivikin sähköautoineen ( joka on muuten aina rikki ) mutta toimii kuitenkin toisin ja Lapin luontoa pilaten ( luvaton kaatopaikka )
Ei tarvitse olla kuin viriili jonkin keskieurooppalaisen lehden toimittaja joka tekee jutun johonkin isoon lehteen noista luontoraiskauksista, ja Lapin luonnon maine on mennyttä.
Jos ei äänestä jaloilllaan,ja eksyy kuitenkin Leville kannattaa miettiä miltä yrittäjältä ostaa palvelut!
Olen kaksi vuotta kiertänyt kaukaa näitten veijareitten palvelut!Levillä löytyy kyllä hyviä "trustivapaitakin " yrityksiä.
Kylläpäs Kittilässäkin osataan kakata oma pesä.
Hyi teitä, elätte siellä jumalan selän takana, eikö sielläkin kannattais olla oman kunnan puolella. Ihan sama jäkätys kuin eräässä toisessakin kunnassa, ero vain siinä että toisessa pahempi. Siis ihmiset vielä pöljempiä.
Jo on taas kaivelua, eipä se politiikka Levillä näy hissit ja palvelu toimii entiseen malliin.
Levillä on yrittäjiä jotka pilaavat koko paikan maineen, nämä on syytä laittaa boikottiin.
Päivikin kaatopaikka touhuiluissa käy vielä huonosti..
Meitä on myös tosi suuri joukko etelän ihmisiä, jotka ihmettelemme näitä katkeria ja kateellisia lomalaisia, jotka pilaavat lomatunnelman millon missäkin. Toivottavasti boikottinne pitää.
Nyt, kun on saatu Trolli nukkumaan voidaan jatkaa rakentavasti : ) Me voidaan äänestää jaloilla ja lompakolla. Jos eksyy Leville, niin mistä tietää, että ei osta Mafia yrityksen palveluja ?
Mun mielestä toi Levi on aina ollut paska paikka. Siellä ei ole Lapin tunnelmaa. En tajua kuka sinne lomallaan haluaa mennä. Kapitalistista hapatusta ja neonvaloja. Pallas-Ylläs-Saariselkä-Kilpisjärvi-Pyhäluosto- mikä tahansa näistä hakkaa levin mennen tullen ja Levi eroaa kuin yö ja päivä näistä edellä luettelemistani paikoista.
Miksi tämä Päivikin mustamaalaus vain jatkuu ja jatkuu. En ymmärrä. Tunnen Päivikin hyvin, enkä ole nähnyt hänessä yhtäkään negativista piirrettä. Hän on avoin, ystävällinen ja rehellinen. Järjetöntä ajojahtia, kun tiedetään hänen olevan Lapin kehityksen avain. Lopetetaan nyt viimeinkin tämä järjetön kateellisten ajojahti ja annetaan arvo hänen ponnistuksilleen lähimmäisten parhaaksi. Eikö kohta pitäisi oikeuslaitoksenkin jollain tavalla reagoida yksityisen ihmisen jahtaamisesta. Jaksamista Sinulle Päivikki.
Minä tunnen myös. En ymmärrä PP n masinomaa JP n palautuskampanjaa mm. lähetystö ministeri Rinteen luokse.
En kunnanjohtajan erottamiseen sotkeutumista joka oli voimakasta poliitikkoihin vaikuttamista.
Listaa voisi jatkaa, pointti on lähinnä se että kaikkea ei voi katsoa vaaleanpunaisten lasien läpi.
Katsotaan mitä sontaa tuolta suunnalta löytyy ja arvioidaan tilanne sen jälkeen.
Päivikki rehellinen? Hänellä on ollut laiton kaatopaikka. Se on rikos. Rikollisia ei yleisen elämänkokemukseen perustuen pidetä rehellisinä.
Eikö se ollut jo Trollien ja Puupäiden nukkumaanmenoaika muutamma tunti sitten ?
Hop Hop, Sanoo Kyöpelivuoren Noidan Fani ; )
Siihen saakka kunnioitin Päivikkiä kunnes hän tv:ssä puhui että pitää alkaa kerjäämistasolta. Hän on onnistunut muullakin tasolla, en käytä hänen palveluitaan. Erehdyin entiselle Nesteen baarille, enpäs enää, siellähän rouvakin istui. Hän kuulema omistaa paikan.
Päivikki on yrittäjä, joka huolehtii työntekijöistään yli kaiken. Jos boikotoitte hänen yrityksiään teette hallaa hänen sadoille työntekijöilleen. Onko se oikein?
Hohhoh. Kollegat sanovat että PP riistää eikä kuuntele fiksumpiaan. Mikä suojelukohde hän nyt on. Reliikki. Patsas pystytettäväkö. Asiakas saa päättää. Parempaakin on tarjolla. Silloin rahat ja työpaikat valuvat toki muualle. Asiakas päättää. Ei kukaan muu.
Kyllähän Päivikki kuuntelee fiksumpiaan ja vie heidän ideansa, sen jälkeen kun työntekijällä ei ole enää mitään annettava hän ei ole minkään arvoinen ja joutaa mennä, ja jos itse ei ymmärrä lähteä niin hieman joudutetaan.
Pitäiskö meidän muistaa myös se, että Päivikin ja Jounin geeneistä puolet (äiti ) tulee Turusta : ) ) ) Ei Me Lappilaiset olla noin häikäilemättämiä : ))))
Niinpä. Turku on Suomen KESKIPISTE. SAMA MIHIN sieltä lähtee,niin AINA olot PARANEE,IHMISET KIVENEE ja POLIITTINEN SUHMUROINTI VÄHENEE!!!
Asiakas päättää,se on kyllä juuri niin.Nyt näyttää kuitenki siltä että sinä yrität päättää ihmisten puolesta mustamaalaamalla ja keksimällä Päivikistä mitä kummallisimpia juttuja.Miten ihmeenlailla kunnan sotkut mielestäsi liittyvät Päivikkiin.Tietenki jos tiedät asioista enemmän kuin me muut niin kerro faktat ja todista väitteesi Päivikin mafia yms.kuvioista.Ota nyt hyvä ihminen järki käteen ja lopeta tuo moraaliton ajojahti.
Ei auta boikotoida kun panettaa ja pitää päästä Leville nussimaan.
Hei TROLLI / Puupää vai Puusilmä, etkö ymmärrä, että ei tässä ole 1 tai 2 ihmistä saanut tarpeekssen koko shousta. Ensimmäisessä viestissä on puhuttu koko kokonaisuudeta ja jokaisella siihen liittyvällä henkilöllä on oma osuutensa ja vastuunsa.
SINÄ itse koko ajan nostat esiin Palosaaret tai Päivikin. Valitettavasti hekään eivät ole niin yli ihmisiä, että olisivat pystyneet totuttamaan koko shoun yksin. Vaan he ovat tarvinneet siihen verkoston, jonka osana olet myös sinä.
Me muut katsomme tätä touhua ymmälämme, siitä kuinka ihmiset ovat tulleet sokeisi oman edun tavoittelussa ja haluamme pikaisen lopun tähän näytelmään. NYT JÄRKI KÄTEEN. Ei tehdä KOKO LAPPIA naurun alaiseksi. Pahimillaan sosiaalinen verkosto voi saada ikävänkin BOIKOTIN aikaan.
Missä on kapellimestari a aspia...eikös hän nimenomaan aloittanut koko sotkun...
Kävin muuten hiihtolomalla pitkästä aikaa Levillä kun ei ole mökki mennyt vielä kaupaksi. Ekaa kertaa tuli oltua Leitnerin hississä. Täytyy sanoa että hieno hissi sinne on laitettu ja hyvä että vetivät pelin poikki ettei Palosaari saanut hankkia kavereiltaan sitä toista hissiä miljoonaa kalliimmalla.
Ei täällä kaikki ole trolleja - en minäkään.
Tuntuu vaan kohtuuttomalta tuo Palosaaren mollaaminen. Perustuuko se kateuteen vai mihinkä?
En tunne heitä kumpaakaan, joten en kirjoita senkään vuoksi.
Olen vain vuosikymmenien saatossa kuullut ja lukenut heidän toiminnastaan Levillä. Mielestäni he ovat olleet todellisia Levin kehittäjiä.
Olen joskus käynyt laskettelemaan ja olen yöpynyt kerran pari siellä hotellissa ja illallistanut pari kertaa ravintolassa. Palvelu on ollut asiallista.
En todella ymmärrä, mistä on kysymys, enkä rupeaa boikotoimaan niitä paikkoja. Uskon, että ei juuri taida niin tehdä kukaan muukaan.
Lyhyesti Kyse on siitä, että Päivikki Palosaari ilmeisesti masinoi myllykirjeellään liikkeelle laittoman kunnanjohtajan erottamisprosessin suojellakseen veljeään rikostutkinnalta. Lisäksi hän on ilmeisesti vuosikaudet pitänyt laitonta kaatopaikaa säästääkseen jätemaksuissa. Jos kiinnostaa laajemmin kannattaa vaikka googlata "Palosaari rikos".
Laajempi selvitys löytyy kun menee Suomen Kuvalehden verkkosivuille ja laittaa hakusanaksi Kittilä.
Kertooko SK totuutta, vai onko se jonkun osapuolen asialla?
Kyllä se on ainoa media joka on viitsinyt perehtyä asiaan. Toinen hyvä tietolähde on Kittilän kunnanhallituksen pöytäkirjat. Sinne on dokumentoitu sekava hallinto. SKn jututkin taitavat pitkälti perustua kunnanhallituksen pöytäkirjoihin.
SK= SUOMEN KUVALEHTI, eikä mikään paikallislehti : ) Kirjoitta asioita niin kuin ne on : )
http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/ymparistorikosepaily-levin-kuningattaren-mailla-katkettyna-kaikkea-maan-ja-taivaan-valilta/5513112
on siitä joku muukin kirjoittanut kuin SK
Kokeilkaa Ruotsin keskuksia ne ovat valovuosia edellä näitä härmän tekeleitä (ainakin nuo neljä svedujen suurinta).
LEVI BOIKOTTI. Nimimerkille: Kateuttako. Ei, vaan vaadimme rehellistä toimintaa. Ilmeisesti et ole perillä kunnan johtohenkilöiden, valtuuston ja kunnanhallituksen toiminnasta ko. asioihin liittyen.
Levi Gate on mennyt räikeäksi lakien rikkomiseksi toistamiseen niin, että Valtionvarainmisteriokin on puuttunut asiaan. Mutta kaikken pöihkeintä tässä toiminassa on se, että sekin salattiin kaikilta osapuolilta.
Suosittellenn lämpimästi lukemaan SK:n ( Suomen Kuvalehti) nettisivuilta, se miten on toimittu. Homma on täys Farssi. Luettuasi ymmärrät sen, kuinka on menetelty ja sen minkä vuoksi Leviä halutaan BOIKOTOIDA.
Me odotamme, että Kittilässä ymmäretään, että Suomen Laki koskee myös heitä.
Aikaa ja mahdollisuuksia on järjestää isokin BOIKOTTI Leviä kohtaan sosiaalisen median kautta. Joten olisko nyt aika toimia ja ryhdistäytyä niin Kittilän kunassa ja tietyissä Levin yrityksissä ?
Nimimerkille: Lappilainen. Jolloin kirjoitit: " Pitäiskö meidän muistaa myös se, että Päivikin ja Jounin geeneistä puolet (äiti ) tulee Turusta : ) ) ) Ei Me Lappilaiset olla noin häikäilemättämiä : )))) " KIITOS, olipa hyvin hoksattu !!!!
Noh nyt lopetatte sen kadehtimisen kittiläläiset.päivikki on kaunis nainen jolla on komia talo sekä raha pisneksiä levillä.olkaa ylpeitä ja iloisia kun teillä on touhun täti siellä.
On aivan turha boikotoida Leviä vastaan. Vaikka haluaisittekin boikotoida joitakin harvoja ihmisiä ja heidän yrityksiin vastaan, aiheutatte te paljon suuremman pahan niiden työläisille.
Ei tavallinen kaduntallaaja boikotoimaan vaan kateelliset.
Sinulle Nimimerkki: kateushävettävää.
Trollien Trolli, Puupää ! Nyt on nukkumaanmenoaika. Hop Hop !
Terv. Kyöpelivuoren Noidan Fani
N Ö R Y Y Y T T Ä. Tällaista termiä ei taideta tuntea Köngäs /Levi/ Kittilä akselilla ? Asiakas, se voi olla tietämätön. mutta ei tyhmä.
Voimia Sinulle Päivikki kestää nämä kateellisten pilkkaajien hyökkäykset. Tuskinpa se kaatopaikka-asiakaan on niin paha, että se menisi edes syyteharkintaan. Ja onhan kuntakin jo luopunut vaateistaan asiassa. Ja nyt näytästää jo siltä, että Jouninkaan teot eivät johda mihinkään oikeustoimiin, Että eiköhän nämä ivaajat kohta luovuta ja anna Sinulle ja läheisillesi työrauhan Kittilän parhaaksi.
VASTAUS nimimerkille ei syytteitä-
VASTAUKSESSA LAINAAN AIKEISENPAA KIRJOITTAMAANI KOMMENTTIA:
Hei TROLLI / Puupää vai Puusilmä, etkö ymmärrä, että ei tässä ole vain 1 tai 2 ihmistä saanut tarpeekssen koko shousta, vaan koko Lappi. Ensimmäisessä viestissä on puhuttu koko kokonaisuudeta ja jokaisella siihen liittyvällä henkilöllä on oma osuutensa ja vastuunsa.
SINÄ itse koko ajan nostat esiin Palosaaret tai Päivikin. Valitettavasti hekään eivät ole niin yli ihmisiä, että olisivat pystyneet totuttamaan koko shoun yksin. Vaan he ovat tarvinneet siihen verkoston, jonka osana olet myös sinä.
Me muut katsomme tätä touhua ymmälämme, siitä kuinka ihmiset ovat tulleet sokeisi oman edun tavoittelussa ja haluamme pikaisen lopun tähän näytelmään. NYT JÄRKI KÄTEEN. Ei tehdä KOKO LAPPIA naurun alaiseksi. Pahimillaan sosiaalinen verkosto voi saada ikävänkin BOIKOTIN aikaan.
- NYT JÄRKI KÄTEEN SEKÄ NÖYRYYTTÄ, niinkuin joku fiksusti tuolla totesi.
Perustele miksi näyttää siltä ettei oikeuteen mennä kummankaan tapauksessa?
Olen kerran käynyt Ylläkseltä käsin Levillä ja totesin että EI KIITOS. Lisäksi tuttavapiirin kommentit paikasta. Ja Kittilän kunnallispolitiikka vain lisää boikottia. Levillähän ei ole mitään tekemistä aidon Lapin kanssa. Sinne mennään juomaan, nai...n, kaikki on keinotekoistä surkeaa Alppi-jäljitelmää. Leville mennään levittelemään. Ihmiset jotka kokevat Levin olevan paikkansa, matkustavat ulkomaiden lomillaan Playa de las Americasiin tai Inglesiin. Ja niin he kuvittelevat näkevänsä maailmaa. Tervemenoa noihin ja kuvittelette nähneenne jotain ainutlaatuista. Heh, heh.
Tämä on totta. Paikallislehti vetoaa aina että ai kun kaunis ruska ja tykkylumet, mutta fakta on että ketään ei kiinnosta. Leville tullaan ainoastaan vähän laskettelun varjolla vetämään kunnon perseet. Sitä ei Kittilälehti kerro.
Antti Rinne (demuloinen) ay. porsaiden lankkupihvipaikka.
Ravintolalakon aikana oli etelän
talviloma.Teknisten Liiton ay-pamput hommasi omat jäsenet rikkureiksi että saivat viinaa Levillä.
VT Kunnanjohtaja: Kunta toimii normaalisti... Ulkopuolisia ei tarvita !
Voi pyhä jysäys mitä sopaa. Salailu vaan jatkuu.
http://yle.fi/uutiset/kittilan_vt_kunnanjohtaja_kunta_toimii_normaalisti_ulkopuolisia_ei_tarvita/8725477
18v putkeen Levillä nyt kaksi vuotta jätetty väliin, arvatkaa miksi. T.Grani 68.
Kyllä te lappilaiset olette aivottomia, kakkaatte omaa pesää. Ei niin järjen hiventä.
NÄIN ULKOPUOLISESTA NÄYTTÄÄ KATEUDELTA.
Väärin. Kittilä pitää yhtä. Mutta eivät ymmärrä että muu maa ei jaksa katsoa filunkipeliä. Klassinen lappilainen erhe. Tärkeämpää mitä lähipiiri on mieltä kuin mikä on oikein ja laillista. Se tulee siitä että on pienet piirit ja kouluja käymätön mieli. Muut näkee sen, sisäpiiri ei.
Pointti on juuri se, että omaan pesään pitää kakata jos pitää. Muu on ihan huijausta. Jos et myönnä erheitäsi, et pääse vesivessaan. Metsässä on hyvä paskoa porojen kanssa ja kirota naapureita..
Lappilainen kirjoittaa omia kateellisia mielipiteitään, mutta puhuu koko ajan me-muodossa. Aivan kuin sillä saisi kirjoituksiin enemmän painoarvoa. Huvittaa.
Väärin. Etelän mies, joka on seurannut paikallismenoa. Yhdessä muiden kanssa. Etelässä kateutta ei esiinny läheskään samassa mittakaavassa. Eikä varsinkaan niin, että jos halutaan noudattaa lakia niin puettaisiin se ikään kuin kateudeksi. Päin vastoin, menestys millä tahansa alueella, tai oikeus olla miten kukin haluaa, on enemmän kuin kunnioitettavaa, kunhan se tehdään lain puitteissa ja muita kunnioittaen. Ollaan ikään kuin suoraselkäisempiä ja avarakatseisempia sillä tavalla.
Höpö höpö ! Levi on ollut tänäkin talvena porukkamme virkisytäytymispaikka Palvelu loistavaa ja muukin järjestely. Loistava Levi !
Meidän paikkamme oli -80 luvulla. Ei enää Ylläs on ykkönen. Sekin vaikuttaa ettei ole sisäsiittoinen kepuli kunta. Näinä päivinä vielä enemmän. Arvatkaapa kuinka paljon maksaa veronmaksajalle tehdä LEX Kittilä?
Ylläs on ykkönen,upea paikka ja saa hengittää raikasta ja puhdasta ilmaa!
23v putkeen Levillä, vaihtuu vanhaan Ykköseen.
Päivikin pillu haisee nii pahalle että luulin olevani Norjassa turskatroolarilla. Vaihdan vaikka himokseen.
Onko mielestäsi kirjoituksesi asiallinen, Ahmed? Olisikohan aika sinun pyytää mainitsemaltasi henkilöltä anteeksi tekstiäsi.
Oli pahasti sanottu ja olin humalassa ku peikko. Pyydän nöyrimmästi kaikilta anteeksi!
Kyllä ahmedin kova keppi höltyy, jos vain P. haluaa loukkauksesi oikeuteen. Mutta luulenpa, että P. kestää tämänkin pilkan ja antaa Sinulle anteeksi. Kyllä Palosaaret ovat parasta, mitä Kittilässä on.
P:lla alkava sukunimi on ryvettynyt ikävästi. Synonyymi kepulaiselle toimintakulttuurille ei välttämättä ole hyve.
Liiketoiminnan yksi kulmakivi on luottamus, se horjuu Resortin osalta ja paljon. Tietenkin on mahdollista että syytteitä/tuomioita ei tule, jolloin ollaan taas isojen asioiden edessä.
Levillä on tilanne joka tuntuu mahdottomalta normaalissa bisneksessä. Tämän laajuinen sotku ja hallitus täynnä väkeä jotka odottavat syyttäjän ratkaisuja. Kunta ja poliittisesti ohjattu konsernin liiketoiminta on osoittautunut isoksi virheeksi imagon kannalta. Olisi täysin absurdia kuvitella samaa tilannetta esim. pahimmalla kilpailijalla, eli Rukalla. Siellä onkin menossa isot investoinnit infraan, sekä hissien uudistaminen, ankkurit jäävät historian reliikeiksi.
Sama linja pitäisi olla myös Levillä, varsinkin ulkomaan elävät arvostavat mukavia hissejä, se voi olla perustavan laatuinen syy ostopäätöksen syntyyn.
Uutta hissikilpailutusta onkin mielenkiintoista odotella. Sitä ei varmastikaan tehdä "ohjatusti" tai kuka tietää. Hallituksen pj.on aivan liian isoissa saappaissa ja ukkoa viedään kuin laskiämpäriä. Kunnan liiketoiminta pitää saada ammattilaisten käsiin, sähköukot ja portsarit yms. eivät ole päteviä liiketoiminnan asiantuntijoita, tilanne on pelleilyä kunnan omaisuudella.
Mitä sanoo Könkään sukujen puolustaja, tuohan on totta!
Seksiä saa riitävästi vierailta
Nimimerkki: Pari_faktaa . Kiitos. Siinä kirjoituksessa on P A L J O N P A I N A V A A A S I A A ! ! ! Kirjoitit todella hyvin. Levi konsernin uskottavuus on vaakalaudalla.
Kansan olisi hyvä tietää, mitä kaikkia yrityksiä tuohon ryppääseen kuluu. Ja se, että ketkä kaikki noita osakkeita omistaa Kittilän kunnan lisäksi. Kuka olis niin ystävällinen, että jakaisi tästä faktaa.
Lukekaapa sunnuntain Iltasanomista, kuinka kerrankin Palosaaren suvusta kirjoitetaan totuudenmukaisesti. Näin asiat ovat, respektiä niille, jotka sen ansaitsevat
Voi Jessus näitä P U U P Ä I TÄ ! ! ! Täyttä nepotismia: Palosaaren ohjelmapalveluyrityksen kelkkasafareita myy Levinmatkailusta yks Palosaari. Pieni pieni pyörii-----. Mitenkähän mahtaa olla niiden muiden ohjelapalveluyritysten saafari myynnit Levinmatkailusta ? Hoh Hoijaa. Osais nämä P U U T P Ä Ä T edes pitää suunsa kiinni, ettei tarttis hävetä koko ajan nepotismia.
Levi mahtava paikka.Lopettakaa turhan puhuminen.Kiva käydä Levillä joka syksy.
Listatkaa paikat joita eivät hoida Palosaaret. Käyn niissä. En halua tukea uskontoa, joka ei salli eriäviä mielipiteitä.
Ja sitten uutislähetys: Kuntapolitiikassa eriävä mielipide ei ole 'mielipide'. Se on huomautus laittomasta toiminnasta. Niitä on riittänyt. Puupäät luulevat että kyse on 'mielipiteistä'. Niitäkin riittää. Mutta ne eivät ole juridisesti päteviä.
Listatkaa vaan. Käyn mm. Palosaarten paikoissa. Haluan ostaa palvelut paikallisilta.
Ammattiliitoilta ja niiden liitännäisiltä pitäisi kieltää liiketoiminta. Vääristävät kilpailua ja kaiken lisäksi kahmivat suuret voitot, jotka maksavat mm. asuntoja tarvitsevat ja loppupeleissä tavalliset veronmaksajat. Otetaanpa esimerkiksi tietyt vuokrataloyhtiöt.
Eikös niissä Kittilän sotukuissakin ole mukana ammattiliitot aika vahvasti.
Ei enään Leville.
Miksi ei enää Leville. Kai siihen on jokin syy.
Näistä Levin yrityksistä muisto aikojen takaa,aiheesta Hullu Poro:
Vuosia sitten olin tulossa lapsenlapsen kanssa kesällä lomalle Leville,tulimme silloisen K-marketin bensaaseman kohdalle jolloin pienokainen takapenkiltä,nähtyään bensatankkien ympärillä pyörivän porolauman huudahti...ukki,ukki katso porot ovat tankkaamassa!
Taisi ennustus käydä toteen...tänä päivänä "Poro bensis" kuuluu Hullu Poro konserniin? Ja hinnat ovat korkeimmasta päästä,ainakin autoilijan!,näkövinkkelistä?
Rukalla hyvä meininki, nyt saa Levin unohtaa .
Niin on muuten Levilläkin, emmekä unohda sitäkään. Sinne taas mennään!
Jolosaaret itse saavat itse aikaiseksi Levi Boikotin , ei tähän tarvittu käynnisttää erillistä koneistoa ensi talveksi. Niin se vaan lähtee liikkeelle omalla painollaan.
Tuntui, että viime hiihtolomalta moni täältä Pääkaupunkiseudulta lomaili Alpeilla. Nyt on meidänkin perheelle varattu ensi kauden aloitukseen lentolippuja, 140 eurolla pääsee edestakaisin Alpeille.
Terve menoa ja hyvä lomaa!
Eipä ole paljoa lipuilla hintaa en yhtään ihmettele näillä Lapin hintatasoilla ja palveluilla, että Jengi menee Alpeille. Kiitos vinkistä.
Kerran, vuosia sitten, erään etelän kaverin vaimo oli kuullut, minkälaista meno on Levillä keväisin ja vähän muulloinkin. Kaverikin oli käynyt ns. seminaarimatkalla Levillä.
Vaimolla kai oli herännyt epäilys seminaarimatkan luonteesta. Hän rupesi vaatimaan kaverilta, että hän haluaa myös käydä Levillä. Hän olisi halunnut jo kesällä. Kaveri oli saanut siirrettyä reissua sillä perusteella, että Lapissa on kesällä niin paljon sääskiä, että ei oikein sekaan mahdu. Kaveri sai siirrettyä reissua aina marraskuun alkuun.
No, niin kaveri ajeli liki tuhat kilometriä vaimonsa kanssa ja syksyinen sää näytti parhaat puolensa eli räntää tuli taivaan täydeltä ja päiväkin oli lyhyempi kuin etelässä. Kaveri ajatteli, että ompa sopiva sää esitellä Levi.
Niin tuli Kittilä. Raitilla ei juuri ollut muuta kuin katuvalot. Lähestyi Levi ja Etelärinteen tiehaara.
Kaveri sanoi, että siinä se nyt on. Muutama valo näkyi. Vaimo ihmetteli, että ei ole kummonen paikka. On teidät vain tuotu surkeaan paikkaan seminaariin. Kaveri pahotteli samaa ja sanoi, että sen vuoksi tänne, että voimme työskennellä pitkää päivääå, kun ei ole illalla mitään tekemistä.
Vaimo sanoi, että eikö Kittilässä ole hotelli, mentäisi sinne yöksi. Siellä sentään oli edes kunnolla katuvalot. Kaveri sanoi, että se kyllä on hyvä ajatus. Täällä ei ehkä olekkaan yhtään yöpaikkaa. ...ja niin auto kääntyi kohti Kittilää.
Yöpaikka löytyi hotellista, jossa oli pari muuta autoa ja baarissa joku paikallinen. Aamupalalla oli muutama ihminen. Niin he suuntasivat takaisin kohti etelää.
Vaimo oli nyt tyytyväinen näkemäänsä ja hänen epäilyt miehen seminaarimatkoista hiipuivät. Kaverikin oli tyytyväinen; ajankohta oli mitä sopivin tuollaiseen esittelyyn ja luontokin oli puolella sään vuoksi.
Reissu oli täydellinen ja seuraavana keväänä, kun kaveri lähti Leville seminaarimatkalle, vaimo kysyi, että mitä pahaa sinä olet työpaikalla tehnyt, kun sinua noin rangaistaan - lähetetään Leville seminaariin. Kaveri yritti näytellä nja pahoitteli, miten "surkea kohtalo" hänellä oli.
... ja niin hän lähti Leville ja tuli parin viikon päästä kotiin ruskeana, väsyneenä ja riutuneen näköisenä ja kertoi vaimolleen, että lähti yhtenä iltana, viimeisenä iltana, pitkän seminaarin jälkeen hiihtämään tunturiin ja eksyi ja oli eksyksissä viikon. Oli kertomansa mukaan elänyt vain muutamalla leivänpalasella ja janoonsa syönyt lunta. Vaimo lohdutellen otti kaverin kotiin, lämmitti saunan, syötti ja ... Ihmeteli kyllä kaverin väsymystä, mutta ei osannut kyseenalaistaa mitään. Ja niin taas homma jatkui seuraavana keväänä ja seuravana ja seuraavana, kunnes...
Leviä pidetään täällä etelässä vanhojen jurristen Nykästä fanittavien batujen ysärimestana. Nykyään ei kukaan haluu sinne tai kehtaa manita jos on joutunut siellä käymää.
Totta. Jostain syystä ne fiksuimmat ja varakkaimmat menee nykyisin Ylläkselle.
Suomessa on henkilöitä jotka eivät ole koskaan kuulleetkaan paikkakunnasta kittilä. kun kysyin että no oletko kuullut levistä, niin vastaus oli että missä se on. Tämä entisen työkaverini suusta Helsingissä.
Kolme kertaa Levillä ja nyt Ylläksellä. Täytyy sanoa, että olin väärässä kun luulin Ylläksen olevan murtsika penojen mesta. Jengi Ylläksellä on aivan omaa luokkaansa ja rinteet mahtavat.
Eka kerran olin Levillä ja olipa mukavaa. Hienoa, että jossakin päin Suomea on laitettu töpinäksi ja rakennettu näin hieno paikka. Kun olen kertonut asiasta tutuille, meitä on lähdössä jo syksyllä suuri porukka Leville.
Hyvää reissua teille, se paikka sopiikin julleille.
Asiakas voi olla tietämätön, mutta se ei sitä tarkoita, että se olisi tyhmä. Varmasti äänestää jaloillaan, kun tämä suhmurointi vaan jatkuu ja jatkuu edelleen. Nöyryyttä ja järkeä olisi tarvittu ajat sitten, nyt taitaa olla myöhäistä.
Mine luulen..... vihreät sittiäiset ja siniset jypit sotkevat toistensa asiat tässä ketjussa. Vihreällä sittiäisellä kateus ! Sinisellä jypillä rehvastelu !
Näköjään Levillä jätteet lajitellaan osaksi luontoon. Kyllä tuosta urpolusta ainakin näköjään matkasivustoilla kirjoitellaan, joten eiköhän ainakin kaikki valistuneet ja vastuullisesti toimivat turistit kierrä tuollaisen paikan kaukaa, varsinkin kun vaihtoehtoja löytyy paljon.
Jep..näyttää että urpot on laittanu näin vappuna levin boikottiin mutta irmat iästä riippumatta lihaansa ja suloja esittelevät..ei paha pano ollenkaan.
No hyvä, että tilanne edes tuolta osin jatkuu vanhaan malliin.
Levillä karaokea ja bingoa sekä esiintymässä Supersuositut Matti ja Teppo. Liput vain 1000€ ja lämmin kalja 18€, lappilaisittain nimetty einesruoka alk.55€, siis ilman kuittia tietenkin. Keski ikä 70 ja promillet vähintään 4,5, Tervetuloa.
Onneksi tuo paikka hiljenee nyt, eihän tuommosta jaksa katella! Lepäämme kesän ja keräämme hermonriekaleemme, jos sit jaksais taas
Kesän huippu uutuus. Lumi suli, tule ja etsi vähintään viisi ympäristörikosta ja voit voittaa mahtavan palkinnon. Sadalle ensimmäiselle 500kg hyttysmyrkkyä (riittää 2-3 päiväksi).
Kertokaa hyvät ihmiset, mikä se oikein todellinen syy on Levi-boikottiin?
Minulle se ei vielä ole avautunut kunnolla. Heittoja kyllä on kirjoitettu näillekin palstoille jos minkäkinlaista.
Ai yks syy? Onko se niin, että jos on monta syytä niin silloin ei avaudu.
Kyllä se vaan niin on. Tuntuvat ne syyt niin haetulta kuten Kittilän kunnallispolitiikasta johtuvista tai jostakin kaatopaikasta jossakkin tai, tai, tai, tai.
Minua ei tuollaiset syyt kiinosta viettäessäni lomaa Levillä. Minä menen sinne rentoutumaan, en pohtimaan, mitä joku Kittilän kunnanvaltuusto päättää tai kuka on kunnanjohtaja tai onko jossakin Könkään takamailla kaatopaikka, josta ei vielä olla aivan varmojakaan. Nämä asia eivät häiritse minun lomaani Levillä. Jos häiritsee, ne ovat aivan muita syitä. Sellaisia ei vielä ole tullut vastaan.
Se, että muuten kyllästyn viettämään siellä lomaa ja muutan vaikka Ylläkselle tai Rukalle muutaman kevään loman viettoon, on aivan eri asia kuin mitä täällä kirjoitellaan.
Jos jotakuta niin hirveästi vaivaa lomanviettopaikkakunnan asiat, että miettii niitä lomallaankin, on parempi pysyä ongelmineen kotona tai mennä niin kauas, että ei edes tiedä, missä maassa ja kunnassa on.
Näin se vaan on!
Tsemppiä vaan boikottilaisille, jottei vallan loma menisi pilalle tuollaisia miettiessä!
Kittilässä on arseenia pohjavedessä, siitäkö tämä silmiin pistävä viisaus siellä johtuukin.
Höpsistä!
Kylläpä on suuri tarve mollata Kittilää.
Meillä ei ollut arseenia vaikka parinkilometrin päässä pieniä pitoisuuksia olikin mitattu, eli ei sitä joka paikassa Kittilää ole vaikka maaperä olisikin samanlaista.
Pestä voi huoletta ja juoda voi vaikka kaljaa.
Oli se sitten arseenia tai jotakin muuta, mutta kovasti se on pehmentänyt päättäjien päät ! Hienoa Anna, ensimmäisen välietapin Voittaja ! Näytä Shittilän Mafialle kaapin paikka !
Ei haittaa arseeni kaivossa kun täällä juodaan pullosta.
Tais poikotti iskeä sirkan kauppaan..no toisaalta sielä on ny asiakasta pitkään aikaan.
Se on oltava se arseeni mikä aiheuttaa muistikatkoksia ja päänsärkyä Levillä käydessä.
Ei kannata välittää pikkumyrkyistä siitä tulee se hyvä maku veteen.
Jee viikon reissu kolmessa päivässä, ekapäivä kylmää sitten pari lämpimämpään ja miljardi itikkaa. Kiitos ja näkemiin ei enään ikinä kesällä lappiin.
Heino mesta, keskelle korpee on tehty varmaan viiskyt lähiökapakkaa ja mättömestaa. Safka oli shittii mut se oli jo tiedossa, mutta ei välii bisselä kyllä elää.
Aijaa, että boikotti, no näyttää hyvin pirevan eihän täällä ole ketään missään ja pari päivää pitäis kestää täällä, ei s....na.
Onhan hyttysiä.
Aapuuva ei ketään missään.
Ei tietenkään. Kaikki on poromiesten kans vasaleikossa, Eikö kukaan kertonut sitä sulle ennakkoon, Ainakin etelän naisia riittää meille porohommissa
Niin taatusti koska kaikki naiset haaveilevat hyvin pukeutuneista, sivistyneistä 170cm pitkistä haisevista pykmeistä siis aivan kaikki.
Onks Levillä kaikki kiinni kun niiden kotisivutkin ovat pois käytöstä.
Ihan törkeest hyttysiä, Tervetuloa.