Suomalaisen perusjannun unelma on Rolex Submariner. Vielä tuotakin köyhempi poika haluaisi Tag Heuerin.
Kovilla äijillä, tyyliin Jorma Ollila on Patek Philippe. Ja Terminaattorilla on Panerai. Pokerimiehillä on Breitling. Naisilla on Cartier.
Nuo ovatkin kaikki suomalaisen tuntemat kellomerkit ja ymmärrys kelloista.
Suomalainen ei tajua kelloista tuon taivaallista
42
892
Vastaukset
- eirolexille
Väitän, että olet väärässä väittäessäsi, että perusjannun unelma on Rolex submariner. Pidän itseäni tavanomaisena suomalaisena miehenä, enkä todella halua Rolexia, päinvastoin tunnen sitä ja sen käyttäjiä kohtaan suurta sääliä ja inhoa. Rolexin käyttäjät ovat röyhkeitä pukupelle mulkkuja jotka eivät koskaan ole ymmärtäneet kelloista yhtään mitään.
En haluaisi Rolexia siinäkään tapauksessa, että sattuisi olemaan rahaa ostaa Rolexin kello. Ehei, jäisi Rolex ostamatta koska tunnen sen verran syvää vihaa kyseistä kellomerkkiä kohtaan. Rolex on mauton ulkonäöltään, mitäänsanomaton esteettisesti ja sikakallis vaikka hintaa yrittäisi perustella millä argumentilla tahansa. Voisin sensijaan ostaa Omega Seamasterin, joka näyttääkin joltain jo.
Veikkaan, että oikeasti hyvin harva perusjannu haluaisi Rolexin. Kyllä se unelmavalinta on jotakin muuta kuin Rolex, toivottavasti. - ylikallistaroskaa
Rolex on ylikallis ja silti laadultaan varsin heikkotasoinen kello, jossa maksaa vain nimi. Parempia miesten automaattikelloja saa ihan tavallisilta kellomerkeiltä murto-osalla siitä hinnasta minkä Rolexista joutuu maksamaan.
Rolex oli joskus sukeltajan luottotyökalu, mutta nykyisin siihen hommaan on muut kellot, ehkä tunnetuin esimerkki on Seiko SKX007, joka tunnetaan kestävänä sukeltajan kellona.- sulleLiianKallis
Vai on Rolex laadultaan heikkotasoinen, no tuo ei ainakaan perustu mihinkään tietoon.
- Rolexitheikkoja
On se heikkotasoinen. Rolex ei enää kestä sukeltamista eikä edes muitakaan ääriolosuhteita. Rolex oli joskus työkalukello, nykyään se on pelkkä muotikello jota urvelot ostavat sikakalliilla hinnalla. Rolex tehtiin joskus aikanaan kestämään kovaa käyttöä ja erikoisia harrastuksia, nykyisin niitä ei enää valmisteta pomminkestäviksi työkaluiksi. Hyvä jos nykyinen Rolexin kello kestää edes suihkun.
- lapsetEiKehityNykyään
rölli hus! pois asiakeskustelusta!
- kännykkäkello_riittää
Katukuva Firenzessä:
http://www.gentlemansgazette.com/wp-content/uploads/2015/06/Color-texture-and-hats-at-Pitti-Uomo-88-photo-by-Pitti-Uomo.jpg
Ehkä jopa parempi että suomalaiset käyttävät farkkuja ja huppareita, eivätkä ole samanlaisia hienostelijoita kuin italialaiset. Suomessa ei tarvitse tuhlata valtavia rahasummia pukuihin, kenkiin ja kelloihin, eikä tarvitse kaikkea vapaa-aikaa käyttää kauluspaitojen silitykseen ja kenkien lankkaukseen, kuten italiassa jossa jokaisella miehellä on keskimäärin 7 rannekelloa.
Suomessa korrektimpaa on tarkistaa kellonaika kännykästä, ja se on kaikkien kannalta helpompi ja parempi kuin tuo italialainen hienostelutouhu.- vyölaukkuOnTrendikäs
Aivan, tuulipuku, hankiset, pipo ja 600 egen luuri jota räplätään joka paikassa.
Kyllä suomalainen tyylin hallitsee. - halpa_puhelin
600€ luuri ei edes ole mikään kallis statussymboli kenenkään muiden kuin suomalaisten itsensä mielestä.
Italiassa on ihan normaalia ostella yli 2000€ kenkiä siinä missä kalliita pukuja ja kellojakin, esim. bestetti, bontoni, lattanzi jne, eivät ne ole miljonäärien kenkiä vaan ihan tavalliset italialaiset niitä käyttävät. Asumiskulut ja autoverot toisaalta ovat paljon matalammat kuin suomessa. - hullutitalialaiset
Italiassa siis miehillä on keskimäärin 7 rannekelloa? Mitä helvetin järkeä siinäkin on? Pärjään tasan yhdellä päivittäisessä käytössäni suomalaisena miehenä.
7 rannekelloa yhdelle miehelle on jo sulaa hulluutta tai neitimäistä turhamaisuutta. Toivottavasti Italian "kellokulttuuri" ei rantaudu Suomeenkin. - vaihtelua_kelloihin
On aika tylsää käyttää aina samaa kelloa. Kelloja pitää olla rotaatiossa useampi samasta syystä kuin on useampi erilainen kauluspaita ja erinäköisiä kenkäpareja jne. Ettei näytä samalta joka päivä.
Vai käytätkö aina samanlaista kauluspaitaa, esim. tietynmallinen dressmannin vaaleansininen paita jota on hankkinut varastoon muutamankymmentä etteivät ne jatkossa ikinä lopu, ja voi olla koko loppuelämänsä samannäköinen. - hullutitalialaiset
Pukeudun itseasiassa joka päivä samannäköiseen vaatetukseen. Mustat Teesarin SpecOps taisteluhousut, musta taktinen paita, musta armeijan alusfleece tai musta laivaston villapaita ja maiharit. Takki on musta M65 laivastotakki. Kyllä, kaapissani on mustia taktisia housuja, mustia paitoja ja aina maiharit ulkona liikkuessa. Inttivaatetus on säävarmaa, aina toimivaa ja kestävää. Haluan myös säilyttää yhtenäisen kokomustan ulkoasun. Käytän aina myös yhtä ja samaa Casio G-Shockia yleiskellona, ei ole ollut kellossa mitään moitteenvaraa. Kuten arvaat, vaatetukseni on ostettu Varustelekasta, eli leka on tehtävänsä tehnyt tyylini luomisessa.
- mikä_naamiaisasu
"Pukeudun itseasiassa joka päivä samannäköiseen vaatetukseen. Mustat Teesarin SpecOps taisteluhousut, musta taktinen paita, musta armeijan alusfleece "
Tuo on ennemminkin sotilasagentin naamiais- tai teattieripuku. Eikä tuolla pukeutumisella ole todellakaan varaa haukkua italialaisia hulluiksi, vaan lähinnä päinvastainen on oikeutettua. Italiassa roskiksesta nouseva spurgukin on paremmin pukeutunut ja tyylikkäämpi näky ja taatusti pitää tuollaista agenttiteatteriasua täysin naurettavana. - agentiterikseen
Agentti ei pukeutuisi näkyvään sotilaalliseen vaatetukseen koska agentin pitää sekoittua ihmismassaan. Ja sotilasvaatetus on aina toimivaa, säänkestävää ja kaiken käytön kestävää, sekä edullista ostaa. Varusteleka on suomalaisen miehen vaatekauppa. Näytän vaatteissani ennemminkin joko järjestyksenvalvojalta, vartijalta tai poliisilta ja ihan tarkoituksella, se on myös ulospäin varoitus että olen väärä kohde käydä kimppuun.
- KympinCasio
Väitätkö että kellon tarkoitus on lähettää sosiaalisia viestejä muille ihmisille? Minun mielestäni rannekello on ajannäyttäjä, voi siinä olla tarpeen mukaan muitakin ominaisuuksia kuten ajanotto, kalenteri jne.
Ne oikeasti kovat jätkät eivät välitä muiden mielipiteistä paskaakaan.- kello_on_viestitysväline
Halusi tai ei, kellolla antaa aina sosiaalisia viestejä. Esim. kympin casiolla viestittää kaikille olevansa todella köyhä, jolloin kirkossa ei tarvitse antaa kolehtia eikä ravintolassa tippiä, eikä sitä niin paljon paheksuta.
Liian kallilla kellolla puolestaan tekee turhamaisen ja luikurin keplottelijan vaikutelman, jonka takia pääministerikään ei voi kovin kallista kelloa käyttää, vaan on paljon uskottavampi ja luotettavampi Suunto ranteessa, ja lähellä tavallista kansalaista.
Turvallisempaa on katsoa kellonaika kännykästä, niin ei tahattomasti lähettele mitään epätoivottuja sosiaalisia viestejä. - 300euronkengät
kello_on_viestitysväline kirjoitti:
Halusi tai ei, kellolla antaa aina sosiaalisia viestejä. Esim. kympin casiolla viestittää kaikille olevansa todella köyhä, jolloin kirkossa ei tarvitse antaa kolehtia eikä ravintolassa tippiä, eikä sitä niin paljon paheksuta.
Liian kallilla kellolla puolestaan tekee turhamaisen ja luikurin keplottelijan vaikutelman, jonka takia pääministerikään ei voi kovin kallista kelloa käyttää, vaan on paljon uskottavampi ja luotettavampi Suunto ranteessa, ja lähellä tavallista kansalaista.
Turvallisempaa on katsoa kellonaika kännykästä, niin ei tahattomasti lähettele mitään epätoivottuja sosiaalisia viestejä.Varallisuuden näkee kengistä eikä kellosta. Se on ihan sama jos on roleksi ranteessa mutta 20 euron tennarit jalassa.
- etvarmaannäe
"Varallisuuden näkee kengistä eikä kellosta. Se on ihan sama jos on roleksi ranteessa mutta 20 euron tennarit jalassa."
Jaa, että näkee kengistä? En usko, että näet kenenkään kengistä sitä todellista varallisuustasoa. Kuljen pääasiassa maihareissa (löytyy kolmet sotilasmaiharit, joista yhdet on SA-INT M05). Et varmaan kykene kenkien perusteella sanomaan tulotasostani yhtään mitään koska valitsin kengät niiden yleiskäytettävyyden, taktisten ominaisuuksien ja säänkestävyyden kannalta. Tarvitsen kengiltä kestävyyden kaikissa keleissä ja oloissa, taktiset ominaisuudet (lähitaistelu, itsepuolustustus, kriisiolosuhteet, sodan aika), käytettävyyden juoksuun, kävelyyn, kiipeilyyn ja maastossa liikkumiseen sekä mahdollisten esteiden kenkimiseen pois tieltä teräskärjillä ja lisäksi maiharit antavat turvaominaisuudet. Eli käytän maihareita sekä yleisjalkineina että sumeilematta itsepuolustukseksi aseena jos joku kimppuuni yrittää käydä. Maihareitakin sitten on monen hintaisia, tiedoksi sinulle. - casiotammattilaisille
kello_on_viestitysväline kirjoitti:
Halusi tai ei, kellolla antaa aina sosiaalisia viestejä. Esim. kympin casiolla viestittää kaikille olevansa todella köyhä, jolloin kirkossa ei tarvitse antaa kolehtia eikä ravintolassa tippiä, eikä sitä niin paljon paheksuta.
Liian kallilla kellolla puolestaan tekee turhamaisen ja luikurin keplottelijan vaikutelman, jonka takia pääministerikään ei voi kovin kallista kelloa käyttää, vaan on paljon uskottavampi ja luotettavampi Suunto ranteessa, ja lähellä tavallista kansalaista.
Turvallisempaa on katsoa kellonaika kännykästä, niin ei tahattomasti lähettele mitään epätoivottuja sosiaalisia viestejä.On muuten virhe väittää, että kympin Casiolla viestittää olevansa köyhä. Vaikka Casio olisi muovia ja halvan näköinen niin Casio G-Shock on äärikestävän työkalukellon maineessa ja todella suosittu armeijoissa, poliisivoimissa, palomiehistön käytössä ja ensihoidossa, ensiavun ja pelastuspuolen vapaaehtoisten sekä metsästäjien, luonnossaaliikkujien, astronauttien, lentäjien, sukeltajien ja ylipäätään kovissa oloissa viihtyvien käytössä. Casiolla viestittää olevansa joko kovien ammattien ammattilainen tai sitten innokas ulkonaliikkuja. Käytän itse Casio G-Shockia yleiskellona kaikkialla ja satun olemaan ensiavun vapaaehtoinen.
- kengistä_ei_näe
300euronkengät kirjoitti:
Varallisuuden näkee kengistä eikä kellosta. Se on ihan sama jos on roleksi ranteessa mutta 20 euron tennarit jalassa.
Paitsi suomessa kengistä näkee ainoastaan sen, onko kyseinen henkilö normaali, vai kenkiin hurahtanut friikki. Varallisuustasoa ei todellakaan näe kengistä. Yleensä toimitusjohtajatkin käyttävät ihan tavallisia Eccoja yms. apron toe derby -mallisia reilun satasen talttakärkikenkiä mitä normaaleissa kenkäkaupoissa myydään. Köyhinkin opiskelija toisaalta voi käyttää kirpparilta tai ebaysta löytämiään Allen-Edmondseja tai jopa Edward Greenejä, joita kiillottaa ja pitää niistä hyvää huolta.
- köyhien_teinien_kello
casiotammattilaisille kirjoitti:
On muuten virhe väittää, että kympin Casiolla viestittää olevansa köyhä. Vaikka Casio olisi muovia ja halvan näköinen niin Casio G-Shock on äärikestävän työkalukellon maineessa ja todella suosittu armeijoissa, poliisivoimissa, palomiehistön käytössä ja ensihoidossa, ensiavun ja pelastuspuolen vapaaehtoisten sekä metsästäjien, luonnossaaliikkujien, astronauttien, lentäjien, sukeltajien ja ylipäätään kovissa oloissa viihtyvien käytössä. Casiolla viestittää olevansa joko kovien ammattien ammattilainen tai sitten innokas ulkonaliikkuja. Käytän itse Casio G-Shockia yleiskellona kaikkialla ja satun olemaan ensiavun vapaaehtoinen.
Varakkaalle ei ole mikään suuri investointi hankkia arvokelloa lähimmästä kivijalkaliikkeestä, jota käyttää arkena toimistolla ja vapaa-ajan kellonakin. Halvan casion jättää ainoastaan sukellusharrastuskäytön varalle.
Arkikellona casiota käyttää ainoastaan köyhät teinit ja nuoret opiskelijat, jotka käyttävät myös lenkkareita arkikenkinä kun ei ole varaa ostaa erikseen normaaleita kenkiä ja juoksukenkiä pelkkään lenkkeilykäyttöön. - gsockammattilaisille
Casio G-Shock on ammattilaisten käyttämä kello. Katsopa joskus mitä poliisilla, palomiehillä, ensihoidolla ja sotilailla on ranteissaan. Se on Casio G-Shock. Casio G-Shock on äärikestävä militanttikello, joka on tehty koviin oloihin joissa kellolta vaaditaan säänkestävyys ja iskunkestävyys.
- G-Shock_on_prolekello
gsockammattilaisille kirjoitti:
Casio G-Shock on ammattilaisten käyttämä kello. Katsopa joskus mitä poliisilla, palomiehillä, ensihoidolla ja sotilailla on ranteissaan. Se on Casio G-Shock. Casio G-Shock on äärikestävä militanttikello, joka on tehty koviin oloihin joissa kellolta vaaditaan säänkestävyys ja iskunkestävyys.
Nuo ovat kaikki amispelleammatteja. Ei ihme, että on halpa kello, kun ei sillä duunarin palkalla paljon kalliimpia ostella, eikä hikiduunarin kannatakaan kallis kello ranteessa painaa paita märkänä ja ranne hiessä.
Sitten kun mennään hierarkiassa tarpeeksi ylös, niin näiden duunareiden pomojen pomoilta alkaakin löytyä kalliita mekaanisia kelloja. Mistähän se mahtaakaan johtua, että käskijöillä on ranteessaan aikuisten kallis kello, ja tottelijoilla on lasten kovien jätkien Navy-Seal-Action-Man-lelukello? - casiotammattilaisille
Ei ne Casio G-Shockit mitään leluja ole vaan ne on tehty sotilasstandardien ja kovien olojen kestävyysstandardien mukaan koska ne OVAT taistelukelloja. Ne on nimenomaan tehty kestämään. Sama koskee esim. Traserin ja Luminoxin sotilaskelloja, joille on myönnetty jopa Navy Sealin tunnusten käyttöoikeus koska kelloja tosiaan käytetään erikoisjoukoissa palveluskellona. Mekaanisilla kalliilla kelloilla ei taisteluolosuhteissa tee yhtään mitään eikä myöskään sota-ajan oloja muistuttavissa pelastustehtävissä palokunnissa ja pelastuslaitoksen töissä sekä vapaaehtoistöissä joissa ollaan luonnon armoilla keskellä yötä kovissa oloissa. Tuolla on sota käytännössä kun ollaan pelastustöissä, olot muistuttavat maailmanloppua.
- pikkuBreivik
etvarmaannäe kirjoitti:
"Varallisuuden näkee kengistä eikä kellosta. Se on ihan sama jos on roleksi ranteessa mutta 20 euron tennarit jalassa."
Jaa, että näkee kengistä? En usko, että näet kenenkään kengistä sitä todellista varallisuustasoa. Kuljen pääasiassa maihareissa (löytyy kolmet sotilasmaiharit, joista yhdet on SA-INT M05). Et varmaan kykene kenkien perusteella sanomaan tulotasostani yhtään mitään koska valitsin kengät niiden yleiskäytettävyyden, taktisten ominaisuuksien ja säänkestävyyden kannalta. Tarvitsen kengiltä kestävyyden kaikissa keleissä ja oloissa, taktiset ominaisuudet (lähitaistelu, itsepuolustustus, kriisiolosuhteet, sodan aika), käytettävyyden juoksuun, kävelyyn, kiipeilyyn ja maastossa liikkumiseen sekä mahdollisten esteiden kenkimiseen pois tieltä teräskärjillä ja lisäksi maiharit antavat turvaominaisuudet. Eli käytän maihareita sekä yleisjalkineina että sumeilematta itsepuolustukseksi aseena jos joku kimppuuni yrittää käydä. Maihareitakin sitten on monen hintaisia, tiedoksi sinulle.Iskän pikku-natsi joka tarvitsee turvakseen sotakengät ja että näyttäisi katu-uskottavalta, naurettavaa ja säälittävää.
- iskänPikkuTaistelijat
casiotammattilaisille kirjoitti:
Ei ne Casio G-Shockit mitään leluja ole vaan ne on tehty sotilasstandardien ja kovien olojen kestävyysstandardien mukaan koska ne OVAT taistelukelloja. Ne on nimenomaan tehty kestämään. Sama koskee esim. Traserin ja Luminoxin sotilaskelloja, joille on myönnetty jopa Navy Sealin tunnusten käyttöoikeus koska kelloja tosiaan käytetään erikoisjoukoissa palveluskellona. Mekaanisilla kalliilla kelloilla ei taisteluolosuhteissa tee yhtään mitään eikä myöskään sota-ajan oloja muistuttavissa pelastustehtävissä palokunnissa ja pelastuslaitoksen töissä sekä vapaaehtoistöissä joissa ollaan luonnon armoilla keskellä yötä kovissa oloissa. Tuolla on sota käytännössä kun ollaan pelastustöissä, olot muistuttavat maailmanloppua.
Juu, joka poikahan tarvitsee sotakellon, jihuu ja leikit alkakoon.
Et sinä vakaaehtoinen messuvahti mitään teknistä kelloa tarvitse, kyllä kunnon teräsksinen Rolex kestää riittävän hyvin ja jokaisellahan sellaine pitäisi olla. - sotilaskamatparhaita
pikkuBreivik kirjoitti:
Iskän pikku-natsi joka tarvitsee turvakseen sotakengät ja että näyttäisi katu-uskottavalta, naurettavaa ja säälittävää.
Sotilaskengissä on puolensa. Maiharit tukevat nilkkoja, kestävät kaikki säät ja kovaa käyttöä ja näyttävät riittävän edustavilta. Syy miksi vartijoilla, järjestyksenvalvojilla, poliiseilla ja sotilailla sekä ensihoidolla on maiharit jaloissaan samoin kuin useimmilla vapaaehtoisilla jotka ovat kentällä töissä. Maihareita mukavampia ja parempia kenkiä ei olekaan. Samoin sotilaskelloissa on puolensa, nimittäin täysin ylivoimaisen hyä säänkestävyys ja olosuhteiden kesto sekä iskunkestävyys. Mikään Rolex ei pääse äärikestävyydessä edes lähelle Casio G-Shockeja ja Luminoxin tai Traserin sotilaskelloja.
Tuntemillani ensihoitajilla on muuten Haixin P3 maiharit tai Jalaksen Fantom Drylockit, joillakin on SWAT:n 5.1 maiharit. - maiharitturvaavat
Maihareitakin on kahta tyyppiä: taktista maiharia ilman teräskärkiä ja sitten on maihareita niillä turvakärjillä. Mukava lisä maihariin sinänsä, pystyy tarvittaessa puolustautumaan hyvinkin armottomasti ja toisaalta pääsee esim. lasiovista tai huonokuntoisesta puuovesta läpi tarvittaessa jos joutuu pakenemaan toista ihmistä jostakin syystä, eli selviytymisen kannalta oleellinen asia. Turvakärjet suojaavat myös varpaita jos joku idiootti ajaa autolla kenkien yli tai potkaisette jalkanne johonkin. Teräskärjet antavat suojaa myös hyökkäävää koiraa vastaan, kunnon potku leukaperiin tappaa koiran. Maiharit ovat mitä loistavin kenkävalinta myös rauhan aikana.
- rolexitturhia
iskänPikkuTaistelijat kirjoitti:
Juu, joka poikahan tarvitsee sotakellon, jihuu ja leikit alkakoon.
Et sinä vakaaehtoinen messuvahti mitään teknistä kelloa tarvitse, kyllä kunnon teräsksinen Rolex kestää riittävän hyvin ja jokaisellahan sellaine pitäisi olla.Kyllä vapaaehtoinen pelastusväki ja ensiapuvapaaehtoisetkin tarvitsevat kunnollisen kellon, eli sen Casio G-Shockin. Kstää kaikki säät, kaikki olosuhteet ja myös sen kun kellon päälle sattuu roiskumaan verta tai muita ruumiin eritteitä ja kello on pakko uittaa disinfektionesteessä. On muuten syy siihen miksi myös sairaalahenkilökunnan yleisin kello on se Casio G-Shock. Mikään Rolex ei kestä työolosuhteita eikä kovaa käyttöä. Rolex on turha ja kallis lelu. En tekisi Casiolla mitään, sellaista päivää ei tule, että voisin sitä käyttää. Tarvitsen sensijaan päivittäin kellolta ehdotonta äärikestävyyttä, eli tarvitsen Casio G-Shockin.
- vapaaehtoinenSyrjäytyjä
vai tarvitsee down-shiftaaja päivittäin kelloa äärimmäisissä olosuhteissa, hauska poika?!
- mustaValkoinenElämä
Melko kuspäisiä ajatuksia, ainakin kaksi viimeistä.
- ääliönYksirivinenTeksti
Suomessa leimautuu ääliöksi jos tuhlaa rahansa ylikalliiseen turhamaiseen roskaan. Ei pidä olla ääliö, eikä tuhlata rahojaan turhuuksiin. Tai jos on ääliö, niin sitä ei pidä julkisesti näyttää vaan säilyttää kelloaan komerossa piilossa.
- laatuaArvoaTyyliä
Mihin sitä rahaa sitten saa käyttää. Ei sitä viitsi määräänsä enempää palatakkaan, se on tylsää ja rahasta pitää nauttia. Kunnon kello ranteeseen ja muutama vaihtokello hyllyssä, siinä on miehen mittaa ja valintaa.
- Rolexhuijarit
ääliönYksirivinenTeksti kirjoitti:
Suomessa leimautuu ääliöksi jos tuhlaa rahansa ylikalliiseen turhamaiseen roskaan. Ei pidä olla ääliö, eikä tuhlata rahojaan turhuuksiin. Tai jos on ääliö, niin sitä ei pidä julkisesti näyttää vaan säilyttää kelloaan komerossa piilossa.
Baarissa tuli joululomalla hyvä naurunremakka kun eräs ylimielinen ääliö alkoi pöydässä esittelemään Rolexiaan. Eihän sitä kukaan aidoksi uskonut, eikä taatusti ollutkaan aito Rolex, mutta sen käyttäjä kyllä oli aito kusipää. Kyseinen mulkero yritti päteä Rolexillaan saamatta tippaakaan kunnioitusta keneltäkään. Sitäpaitsi jos on rahaa Rolexiin niin sitten ei varmaan tilaa halpaa hanaolutta tiskiltä.
Näillä "Rolexmiehillä" on vain pillu mielessään ja yrittävät saada sitä huijaamalla rantarolexiensa kanssa. Olisin muuten vetänyt rolexmiestä kunnolla turpaan, mutten viitsinyt pilata omaa iltaani käymällä tempaisemassa yhtä vajaaälyistä Rolexpelleä pataan. Rolex tekee kantajansa kusipääksi, todistettavasti. - syrjäytyneenAhistusJatku
Ei Rolex ranteessa merkitse rikkautta, ihan peruskello se on ja jokaisella selaiseen on varaa kunhan hieman hillitseen menojaan. Tiedätkö edes mitä Rolexit maksaa?
- liiankalliita
Lähtöhinta noin 6000 euroa ja siitä noustaan jopa 35000 euron hintoihin. Oma budjettini riittää max 200 euron kelloon ja olen tavallinen kansalainen. Ei tule olemaan koskaan rahaa rolexiin enkä aio edes yrittää säästää.
- ininääTakavasemmalla
Persaukisen valita siis. Sopii sulle, mutta ei sinulle paljon painoa anneta missään asiassa.
- eisympatiaayhtään
Mulla on ollut ja tulee olemaan jatkossakin tiukka periaate, että jos työhaastattelijalla on Rolex tai Omega ranteessaan (olettaen, että se haastattelija on pomo itse) niin marssin samantien ulos työhaastattelusta sanomatta edes näkemiin. En neuvottele yhdenkään pukupellen kanssa, koska niiden kaikkien pitäisi mennä ja hirttää itsensä kravattiinsa. En ymmärrä Rolexin käyttäjiä sitten millään tasolla, koska he ovat kusipäitä.
- oletNoloJaKöyhä
Ei sun hommiin kukaan itseään kunniottava hakisikaan, siivoushommat on mamuille.
- vatsmään
Toi oli hyvä. Repesin. :D
- Rolexitturhia
Ei ole joka pojan unelma joku Rolexin turhake. Jos olisi rahaa säästössä niin ostaisin Casio G-steel-sarjalaisen tai Casio G-Shock MR-G:n. Kumpikin siinä tonnin hintaluokassa. Ostamatta jää, rahatilanne on aina tasainen 0 euroa ylimääräistä. Enkä edes yritä säästää enkä parantaa rahatilannettani, ei kiinnosta nähdä vaivaa.
- pussikaljaaJaKarkuun
Ja sitten itket kun joku on fiksumpi ja on varaa ostaa kunnon vermeet.
"ei kiinnosta" = ei pysty. - aika_köyhä_kello
Rolexin hinnalla saa Elvi Maarnin taulun Äiti ja lapsi, kuvakoko 35x34 cm. Mitään kovin tunnettuja tauluja ei noin pienellä rahalla saa.
Gallen-Kallelan taulun saa omakseen jo double tourbillon kellon hinnalla, ja ne eivät ole enää köyhälistön kelloja ja tauluja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1732024
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,821470Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821404Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta111147Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391057Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!210983- 41874
- 96844
- 85805
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49775