Mikä on kohtuullista

Keskustelimme tuossa yhtenä iltana tapauksesta:

On pari jossa Tiivi asuu omassa asunnossa ja maksaa asuntolainaa n 900 € yhtiövastiketta 400 € (sis vesi ja sähkö)

Taavi taas asuu vuokrakämpässä, jonka vuokra on vaikka 800/kk

Tiivi ja Taavi aikovat muuttaa yhteen avoliittoon. Jos Taavi ei halua ostaa esim puolta Tiivin asunnosta, millainen sopimus olisi kohtuullinen?

Pitäisikö Taavin maksaa Tiiville:

1)Omat asumiskulut (1/2 x sähkö ja vesi) vai

2) Esim puolet entisestä vuokrastaan 400, jolloin "säästö" olisi molemmille yhtä suuri.

3) Jotain muuta. Mitä?

5

209

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laskuriesa

      Lähestyisin asiaa siltä kannalta, että normaalit asumisen kulut, kuten vastikkeet ym. menee puoliksi ja sitten omaisuuden kulumisesta aiheutuvat kulut päälle. Ei kuitenkaan tarvisi maksaa lähes puolta lainan lyhennyksestä toisen omaisuuden kartuttamiseksi. Tuo 400 on ehdottomasti maksimi ja ehkä aavistuksen yläkanttiin. Laskutapana voisi käyttää esim. 10-12€/neliö(puolet asunnon neliöistä).

    • Reilua

      Kohtuullista mielestäni olisi että Taavi 2.)maksaa sen 400e vuokraa ,tämähän olisi joka tapauksessa todella hyvä diili ja kuten sanoit helpottaisi myös samalla määrällä molempien taloutta.Jos Tiivi haluaa sen enempää osallistumista Taavilta asunnon lainan maksuun siitä täytyy tehdä kirjallinen sopimus. Ei kukaan halua toisen asuntoa maksaa ilman että saa itsekkin jtn vastinetta rahoilleen=osan kämpästä.

    • noh meillä on 1000 vuokra ja rahat on sovittu yhteiskäyttöön. olemme oppineet sopimaan isommissa ostoksissa voiko ostaa. ja karsitaan turhia pikku ostoksia. etten osaa auttaa ukko meillä maksaa vuokran ja kaiken minun tililtä ja kaikki on ollut alkujaan minun nimissä.

      ukko ollut väliin rahaton kuin minäkin.

      ukko yleisesti ostaa turhia koska lelliä minua osittain se joskus häirittee koska en todellakaan halu.
      18 e hiushoitoainesuhketta ja uhkas ostaa ja minä suutuin hänelle koska mielummin ostan kaksi käytettyä haalaria lapsille.

    • NäinMeillä

      Koska omistusasunnon kulujen jakaminen on aina hyvin kinkkinen kysymys johon ei ole oikeastaan yhtä oikeaa vastausta, ehdotan seuraavaa:
      Molemmat muuttavat Taavin vuokrakämppään ja maksavat vuokran puoliksi (400 400e). Tiivi laittaa omistusasuntonsa vuokralle ja maksaa vuokrarahoilla lainaansa ja vastikettaan ja laittaa sitten puuttuvan osan omistaan.
      Näin todelliset asumiskustannukset menevät varmasti tasan ja Tiivin oman omaisuuden kartuttaminen pysyy erillään yhteisistä menoista.

    • Vaikea kysymys. Kun meillä oli tuollainen tilanne, asuimme minun asunnossani, josta minulla oli lainaa. Rouva Ratikka maksoi puolet vastikkeesta. Voitin silti aivan helvetisti, koska asunnon arvo nousi koko ajan.

      Jos halutaan tehdä muunlaisia ratkaisuja, pitäisi mielestäni myös ottaa molempien tulot huomioon. Minusta ideaali tilanne on, että yhdessä asuessa molemmilla on sama elintaso.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe