lapin kansa uutisoi jälleen kerran kuinka suomi on mallimaa sosiaalipummien maahanrahtaamisessa on käyty varaamassa taas koneellinen porukkaa tänne veronmaksajien elätettäväksi.sama uutinen kertoo kuinka ollaan sitouduttu ottamaan vapaaehtoisesti 3000 lisää entisten lisäksi.sama lehti myös uutisoi,että euroopan talousviisaat ihmettelevät kuinka suomen taloudella menee erittäin huonosti.ompahan yhtälöä kerrakseen mietittäväksi johon ymmärtääkseni tällä menolla ei löydy.päättäjillä todellisuus hukassa he haluavat suomen talouden todella rapakuntoon.
sosiaaliperusteinen maahanmuutto
51
104
Vastaukset
- LiianHyväSossu
Suomen talouden nykytilalla ei ole yhtään mitään tekemistä maahanmuuttajien kanssa.
Virheet on tehty 80-luvulta alkaen ja siksi Suomi rypee nyt.- suomalaistensossu
"Meillä on unelma"-mielenilmaus toin nuoria muslimiehiä elätettäväksi ja riesaksi ja kustannuksen 1 miljardi /v.
- todellakos
joidenkin mielestä suomen talous pitää saada entistä kurjempaan kuntoon
- ekonomi
eikö kirjoittaja ole kartalla nythän eletään jo vuotta 2016 eiköhän tässä 35:ssä vuodessa ole ollut aikaa opetella talouden pitoa.ei pidä aina vedota tehtyihin virheisiin ja tehdyistä virheistähän on otettava opiksi jos päättäjillä yläkerta pelaa.
- järkeäpäähän
Minun vikani on siis se, että kerron todellisen syyn Suomen talouden nykytilanteeseen. Olisi niin kivaa ja helppoa syyttää kaikesta pakolaisia mutta kun se ei vaan mene niin. Syyt löytyvät paljon kauempaa.
Ja todentotta, Suomessa ei ole opittu yhtään mitään 35 vuodessa. Nyt tehdään sama virhe uudelleen kuin aina ennenkin. Hallitus yrittää saada Suomen ulkomaanvelan laskusuuntaan omilla keinoillaan jotka ovat suurelta osin oikeita ja toimivia. Samaan aikaan SAK masinoi joukkomielenosoituksia ja kaikki leikkaukset vesitetään vaikka yleislakon uhalla.
Tällä menolla Suomi ei tule ikinä selviämään, ei vaikka maassa ei olisi yhtään pakolaista. Tulevaisuudessa EU päättää ottaa Suomen holhoukseen aivan kuten Kreikalle teki. Silloin on hyvä muistaa minkä karhunpalveluksen SAK teki Suomelle jatkuvalla asioiden hankaloittamisella. Valtakunnanoikeus olisi oikea paikka AY-pampuille. - tietoaon
hallitusherrat perustelevat,että jokaisen on ryhdyttävä talosutalkoisiin myös vähävaraiset sairaat vanhukset ja työttömät joiden lääkeomavastuita korotettiin ja asuntotukia alennettiin ,että saataisiin vation pohjattomaan kassaan muutama miljoona.näiden eläkeläisten tulot ovat kuukaudessa 400-700 euroa.näiden matuhyysärien pitää ymmärtää paljonko turvapaikkaturismi maksaa valtiolle,kun summa tällä hetkellä on1-2 miljardia/vuosi puhutaan kokonaan eri rahoista.muuten suomen pudjetti on 54 miljardia.budjettiin suhteutettuna tämä kuluerä on hirvittävän suuri turvapaikkaturismin kuluerä ei missään tapauksessa kannata vähätellä.jos ja kun yleistä arvonlisäveroa korotetaan saadaan 1-2% saadaan nämä matukulut maksettua.
- vitun_kurmuajat
Eläkeläiset pärjäävät loppupeleissä oikein hyvin. Joka paikassa ovat naukumassa jotain itselleen ja muka ovat olevinaan köyhiä. Vitut sanon minä, jos raha menee viinaan niin eihän se enää ruokaan riitä.
- Taloustalkoot
Kun kerran huonosti menee, kaikista ylimääräisistä herkuista on nyt kaikkien luovuttava. Myös pakolaisista. Ja siirrettävä pakolaisleirille esim Jordaniaan. Valitettavasti.
- teen_sen_mielelläni
Mihin sijoitetaan suomalaiset elämäntapasosiaalipummit jotka ovat sossun ruokittavana kehdosta hautaan. Heistä ei ole eikä tule olemaan ikinä mitään muuta kuin kuluja veronmaksajille. Lisäksi tuo sama porukka aiheuttaa vakuutusten maksajille valtavat kulut vuosittain kun noiden rikkomia paikkoja maksetaan. Oma ehdotukseni on että ajetaan Jäämereen ne.
- KOTIMAASSANI
Mieluummin näille jo elämäntyönsä tehneille ja koko ikänsä suomeen veronsa maksaneille ikäihmisille suo kunnollisen loppuelämän,kun näille mitäänsanomattomille turvapaikkaturisteille.Ottakaapa huomioon myös se tosiseikka,että me nuoremmat olemme kouluttautuneet heidän maksamillaan verorahoilla.Joidenkin iljetysten mielestä nämä ikäihmiset luokitellaan ihmisjätteeksi jos tämä ei ole sitä RASISMIA pahimmillaan niin mikä sitte.Näissä keskusteluissa huomaa selvästi,kuinka näitä laittomasti maahantunkeutujia ihannoidaan ja palvotaan jotka eivät ole eikä tule tekemään suomen hyväksi juurikaan mitään olemmeko me osa suomalaisista sekopäitä,mutta vain onneksi pieni osa.Sama koskee tahtomattaan työttömiksi joutuneita hekin ovat ajautumassa yhteikunnan ulkopuolelle ja kokevat olevansa tarpeettomia.JÄRKEÄ AJATTELUUN.
- sitäsaamitätilaaprkle
Laske vain itsesi ihan rauhassa noihin sekopäihin.
- hohhoohhoooo
Mutta onhan nämä maahanmuuttajat sentään komeita verrattuna suomalaisiin vanhuksiin. Rovaniemelläkin on kauppa käynyt näiden miesten kanssa ja naiset suorastaan kilpailevat näillä miesystävillään. Varsinkin vähän vanhemmat naiset on ihan into pinkeänä näihin nuoriin komeisiin miehiin.
Kuka siinä nyt ehtii sairasta vanhusta miettiä. - 595959
on meidän kaikkien työssäolevien velvollisuus taata näille ikäihmisille inhimillinen olotila,kun he ovat aikoinaan meitä lapsesta asti hoitaneet hoivanneet.ITSEKESKEISYYS POIS.
- vastuunpakolilijoille
Hoitakaa sitten ne vanhuksenne kotonanne älkääkä jeesustelko turhaan ja tunkeko heitä vanhainkoteihin. Pakolaiset eivät liity yhtään mitenkään Suomen vanhustenhoidon tilaan. Katsokaapa näitä keskustelupalstoja, jo kymmenen vuotta sitten kauhisteltiin vanhusten asemaa ja haukuttiin vanhainkoteja.
Kylläpä monelta löytyy selityksiä kun pitäisi huolehtia kotona omasta äidistään tai isästään. Menkääpä itseenne. - päivähoitaja
Kyllähän vanhuksia kotona hoidettaisiinkin,mutta jonkun pitää olla töissäkin ansaitsemassa veroeuroja ja itselle toimeentuloa.Mieluummin yksi yhteiskunnan hoivattattavana kuin kaksi,kun omaishoitajalle ei makseta juurikaan mitään.
- vanhusitsekin
Suomessa on nykyään tapana hylätä vanhukset vanhainkotiin heti kun se vain on mahdollista. Monet työttömät jotka makaavat kotona vain juopottelevat ja samaan aikaan oma isä tai äiti kituu laitoksessa. Eräskin puliukko käy sen verran tapaamassa äitiään laitoksessa että vie tältä eläkepäivänä muutaman kympin että saa taas ostaa kaljaa. Ennen sentään hoidettiin vanhukset kotona heidän kuolemaansa saakka, silloin oli inhimmillisyyttä. Nyt odotetaan vain vanhuksen kuolemaa vanhainkodissa että päästään juomaan perintörahoja, edes katsomassa ei muka ehditä käydä.
- suomi_suomi
Ei se noin vain käy,että työttömät alkaa hoitamaan vanhuksia jotka ovat työttömyyspäivärahalla kohta työvoimavirkailijat katsovat,että työtön on omaishoitaja ja työttömyyspäivarahan maksu lakkaa.Toiseksi jos työttömälle osoitetaan töitä jää vanhus kotiin yksinään on niin monta seikkaa,jotka pitää ottaa huomioon. Jos kerran suomella on varaa ylläpitää täyshoidossa nuoria terveitä maahantunkeutujia niin luulisi olevan ennemmin hoitaa omat kansalaisensa,jotka apua tarvitsevat tämähän on arvovalinta halutaan näyttää muunmailman silmissä kuinka meillä asiat on hyvin,mutta totuus on toinen.Oman maan taloudelliset vaikeudet synkkenee entisestään hyysäripoliitikot kiertää ympäri maailmaa tekemässä kaikenlaisia sitoumuksia veronmaksajien piikkiin ja samalla kurjistavat oman maan kansalaisiaan.Tämän todistaa nämä mielenosoitukset,että suomalaisilta ollaan viemässä tuhkatkin pesästä.
- höpönhöpösulle
Mielenosoitukset ovat SAK:n masinoimaa paskaa. Ja edelleenkään Suomen nykytilanne ei johdu pakolaisista vaan virheet tehtiin jo 30 vuotta sitten.
Työtön voi oikein hyvin koska tahansa alkaa omaishoitajaksi. Siihen ei ole mitään estettä. Ja jos työpaikka löytyy niin tilalle saa hoitajan kotiin heti. Tottakai hoitomaksu menee silloin sille vanhuksen hoitajalle, sekin on vain käynti Kelalla ja homma on selvä.
Tiedän itse erään tapauksen joka toimii juuri tällä tavalla ja homma on toiminut vuosikausia hyvin.
- leipäjonossa
Onhan tämä uskomatonta,että täällä jeesutellaan omien ikäihmisten ja vähävaraisten suomalaisten vähäisistä sosiaalituista samaan aikaan on luettavissa kuinka spr käyttää suruttomasti veronmaksajien rahoja matubisnekseen peräti yksi matu maksaa 125,00 euroa/päivä onkohan tässä järjenhiventä ?
- menkää_töihin
Summat ei kun vain suurenee joka päivä. MV-paskako on tietolähteenne?
Eikö se ala mennä jakeluun että suomalainen sosiaalipummi saa 500 käteen ja asunnon, sähkön ja veden ilmaiseksi. Pakolainen saa 300 ja asunnon, sähkön ja veden ilmaiseksi.
Valitatte köyhyyttä ja samalla kehutte kuinka hyvin pärjäävät ihmiset jotka saavat 200 vähemmän kuukaudessa kuin te?
Ei teillä paljon järki päätä pakota. - asiasta_lukenut
lukekaa muutakin,kuin akuankkaa niin tiedätte asioista paljon enemmän.maahanmuutovirastonjohtaja on myöntänyt tämän 125,00 euroa/päivä/matu perustellen näin korkean hinnan kiireellä ei kannata vähätellä eikä kieltää tosiasioita.totuus ,kun se paljastuu tekee joillekin kipeää.se on vain tosiasia,että suomella ei yksinkertaisesti ole varaa tällaiseen matubisnekseen ,kun tätä asiaa järkiperäisesti ajattelee ei siinä ole mitään puolusteltavaa miltään osin paitsi jos on itsekin bisneksessä mukana.
- trollille_tiedoksi
Älä levitä tuota perätöntä sontaa. Tottakai sinä lasket kulun sen mukaan mitä kaikkinensa yksi pakolainen maksaa vuorokaudessa. Haluatko laskea myös suomalaisen sosiaalipummin todellisen päivähinnan? Tai mitä maksaa eläkeläinen yhteiskunnalle? Ennenkuin Suomessa syntynyt suomalainen on edes 18 vuotias hän on kuluttanut yhteiskunnan varoja jo satoja tuhansia. Terveydenhoito-päiväkoti-koulutus-kirjastot yms.
Esimerkiksi vuonna 1966 syntynyt suomalainen maksoi yhteiskunnalle ensimmäisenä ikävuotenaan keskimäärin 9 421 euroa. 10-vuotiaana kokonaissumma oli kasvanut 84 666 euroon. Siinä ihan tutkittua faktatietoa näin aluksi.
Tottakai tuolla tavalla laskettuna saadaan isoja summia aikaiseksi. Otetaanpa esimerkkinä vaikkapa muutama tapaus:
Vankilavuorokauden hinta on hiukan yli 200 euroa/vrk
Vanhainkotipaikka keskiarvo 120 euroa vrk
Sairaala vuodeosasto 300 E/vrk
Että näin. Todelliset hinnat voidaan laskea myös kantasuomalaisen kohdalla, vai mitä?
Se on kuitenkin kaikkein kiinnostavinta mitä käteen jää ihmiselle rahaa vaikka asunnon, sähkön ja veden maksaakin yhteiskunta eli tämä:
Suomalainen sosiaalipummi 500 euroa kuukaudesa
Pakolainen 300 euroa kuukaudessa
Tämä on se totuus ja fakta mikä pitää paikkansa. - työ_eläkeläinen
Totta kai tämä ikäihmisten ja työttömien huolenpito maksaa eihän tästä ole kysymyskään,mutta tarvitaanko näitä sosiaalituilla eläviä rahdata tänne lisää varsinkaan,kun on osoittatunut että nämä tännetulijat kulkevat parhaan sosiaaliturvan perässä eivät he lähtömaissaan joita on yli kolmekymmentä ole sodan ja vainon kohteina.He ovat kulkeneet monien turvalliseksi luokitellun maan läpi.Mitä tulee näihin eläkeläisiin ja ilman omaa tahtoaan työttömiksi joutuneisiin he ovat varmasti huolenpitonsa ansainneet maksettuaan kymmeniä vuosia veroja ja maksavat tälläkin hetkellä veroja eläkkeistään.
- kauppaapulainen
Eivät taida tietää nämä turvapaikkaturimin puolestapuhujat minkälaista on elää työssäkäyvänä 958 euron nettotuloilla,kun siitä pitää maksaa kaikki kulut saamatta yhteiskunnalta mitään apua.Kaikki juoksevat laskut,kun maksaa niin tili onkin aina tyhjä.Ei ole valinnanvaraa ruokaostoksilla sensijaan näille tänne laittomastitulijoille kyllä järjestyy heidän toivomansa ruoka senhän on spr:kin myöntänyt,että heitä palvellaan liiaksi saavat melkein kaiken minkä pyytävät ja jos ei niin vedetään heti rasismikortti esiin.
- minävainki
täällä joku esittelee ja pallottelee jonkinmoisilla luvuilla,mutta nämä kuluthan maksetaan sitä varten,että saadaan jossain vaiheessa suomalaisista veronmaksajia.totuushan on toinen eihän yhteiskunta pyöri turvapaikkaturismin menoilla vaan suomalaisten maksamilla veroilla.on olemassa tilastot tännetulleiden ulkomaalaisten työllistymisasteesta se on surullista luettavaa melkein kaikki he elävät sosiaalitukien varassa.ulkomaalaitaustaisten joukossa on myös rikollisia niiden elättäminen käy myös kalliksi jos yhden vangin ylläpito maksaa kirjoittajan mukaan 200 euroa/vuorokausi.
- rauhoituviivi
Otetaanpa taas muutama faktatieto kehiin:
Vankimäärä suomessa on keskimäärin päivää kohti 3262. Ymmärtänet että vankilan ovet heiluu tiuhaan tahtiin, sinne mennään ja sieltä päästään. Ammutaanpa nyt taas yksi väite heti alas. Suomen 435 ulkomaalaisesta vangista 198 on virolaisia, puolalaisia, latvialaisia, liettualaisia, venäläisiä, ukrainalaisia, valkovenäläisiä ja yksi tsekki. Slaavinsukuiset/baltit muodostavat siis n. 45% kaikista ulkomaalaisista vangeista. Paljon parjattuja somaleja (esim.) on vankilassa vain 13, vaikka he muodostavat yhden suurimmista ulkomaalaisryhmistä Suomessa. Eli ei oikein sovi yhteen noiden katupuheiden kanssa tämä virallinen tilasto.
Ja tuo palkkasi? 958 euroa netto on ihan hyvä. Jos ei tuolla rahalla pärjää niin rahankäytössäsi on tarkistamisen varaa. Onhan se sentään yli yli 600 euroa enemmän mitä pakolainen saa kuukaudessa ja 400 euroa enemmän mitä suomalainen työtön saa. Jos asut vuokralla sinulla on mahdollisuus hakea asumistukea tai sosiaalitukea ihan lain mukaan. Oma vikasi jos et kyseisiä tukia hae. Sitten vielä tuohon pakolaisten ruualla "herkutteluun." Tiedän työni puolesta tasan tarkkaan mitä heille on tarjolla, perus laitosruokaa. Sianliha korvataan kanalla, se on ero. Miten se kouluruoka muuttuukin kulinaristin kalliiksi kadehdittavaksi herkuksi kun se lapetaan pakolaisen lautaselle? Itsehän suomalaiset ovat haukkuneet laitosruokia aina päiväkodista vanhainkotiin saakka. Nytkö ne muuttuvatkin herkuiksi jota mässätään?
Älä turhaan katkeroita itseäsi syyttämällä kaikesta pakolaisia. He elävät kämpissään hyvin askeettisissa oloissa ja saavat pienen pienen kuukausirahan jolla kituuttavat. Ei sitä kannata kadehtia, ei ollenkaan. - SAMAINEN
niin tässä on huima ero turvapaikkaturisti saa laskennallisesti paljon enemmän tekemättä yhtään mitään minä olen paljon pienemmällä liksalla jokainen päivä töissä.kannustaa varmaan muitakin töihin,kun tiedän että minunkin vähästä palkasta menee näiden elättämiseen vero.AJATUKSENA!!!!!!
- unkok
Suomessa on jo omasta takaa vetelyksiä,pitääkö vielä elättää lisää tänne tulevia roistoja että maan eliitti,kokoomus etunenässä rikastuu näillä.
- orroorpo
Suomi on ainoa länsimaa, joka osaa ja pystyy kotouttamaan tulijat ja integroimaan länsimaiseen elämäntyyliin. Me pystymme tekemään sen, mitä mikään muu maa ei ole pystynyt tekemään ja ovat epäonnistuneet siinä.
Sipiläkin horisi eilen, että kaikki syksyllä tulleet olisi voinut syksyllä palauttaa Ruotsiin. Mitä kukkua. Nämä elintasopakolaiset pelastavat Suomen. Tai ainakin Suomen yksinäiset, eronneet keski-ikäiset naiset ikuiselta puutteelta. - kivikautinenko
Kyllähän totuus on aivan toinen,kun näitä maahanmuuton kokonaiskustannuksia alkaa paljastua suomi kotoutta nämä elintasosurfarit sosiaalitoimiston asiakkaiksi .Näistä kustannuksista vielä,kun kaikki lasketaan niin näistä kertyy uskomattomia summia asuminen matkat ruoka vapaa-aika terveydenhuolto mahdolliset valitukset oikeusasteisiin ja kaikki nämä yhteiskunnan laskuun kulut ovat vuosittain MILJARDIEN EUROJEJN menoerä.Joka näitä kustannuksia vähättelee ei ole yhteiskunnan asioista tietoinen tai tahallaan ummistaa silmänsä ja kulkee näiden hyysäripoliitikoiden vanavedessä suupielet ruskeana.Leikataan leikataan suomi niminen valtio kivikauteen,että saadaan nämä moniosaajat tyytyväisiksi.Suomihan on ollut maailmalla eim:koulutuksen mallimaa,mutta tätä menoa suomi on kehitysmaiden häntäpäässä.Tästä hyvänä esimerkkinä a-studion 14.3 lähettämä ohjelma jossa lääkärien koulutuksessa ei ole varaa enää järjestää oppilaille käytännön harjoitusta työhönsä näytetään vain videolla kuinka kukin toimenpide pitää tehdä.
- nestorivaan
Lääkärien koulutus ei liity yhtään millään tavalla pakolaisiin, täyttä huuhaata ovat juttusi. Lue netistä asiasivustoilta miksi koulutus on muutettu tuollaiseksi, palataan sitten asiaan.
Sinulla se on hyvä maailman tuntemus ja tieto. Olet varmaan jatkuvasti pienellä palkallasi katselemassa tilannetta Irakissa, Syyriassa ja ties missä. Meinaan vain kun tiedät vuorenvarmasti nimetä kaikki pakolaiset elintasosurfareiksi. Vai olisiko kyseessä kaikkein heikoin tieto mitä voi olla eli ns. musta tuntuu tieto?
Ja ole ihan rauhassa. Näistä viime vuoden aikana maahantulleista pakolaisista lähtee suurin osa arvioiden mukaan noin 2/3 muihin maihin Euroopassa. Ei hekään niin tyhmiä ole että jäisivät tänne kolmensadan euron kuukausirahalla johonkin homeluukkuun makaamaan. Töihinhän heitä ei huoli kuin harvat koska Suomi on läpimätä-rasistinen maa ja työpaikkoja on muutenkin rajallinen määrä. Siksi he hakeutuvat sinne missä on töitä ja parempaa elintasoa luvassa. Eikö se ole ihan normaalia toimintaa ihmiseltä, pyrkiä parempaa kohti? Näin tekisin itsekin jos olisin työtön.
Ei kuule ihmiset lähde toiselta puolen palloa vaeltamaan ihan huvin vuoksi tullakseen kylmään pohjolaan umpirasistiseen ilmapiiriin kyhjöttämään johonkin homekämppään. Kyllä siellä kotiseudulla varmasti jokainen mieluummin olisi jos ne seudut olisivat turvallisia. Arabimaassa toista vuotta asuneena pidän heitä ihmisenä siinä missä muitakin. Montako vuotta sinä olet asunut arabimaissa?- Faktoja-kiitos
Mistä olet saanut faktatietoa, että 2/3 lähtee muihin Euroopan maihin?
Juuri siltähän he ovat juuri tulleet :Makedonia, Serbia, Itävalta, Saksa, Tanska, Ruotsi.
Syy miksi he ovat täällä löytyy Iltalehden artikkelista 18/9-15 Jättilista: Näin eri Euroopan maat tukevat turvapaikanhakijoita.
- varmatieto
no voi pyhä jysäys sentään rahastahan tässä kaikessa on kysymys arvovalinnathan tehdään tärkeysjärjestyksessä kuten tässäkin tapauksessa kun seuraa hyysäri valtiovallan priorisointia niin eipähän tässä voi muuhun johtopäätökseen tulla,kuin näille elintasosurfareille jaetaan ja muista toiminnoista vähennetään.vastahan tuolla lehtien palstoilla oli kuinka opetusministeriön hallinnonala jakoi taasen liikunta ja hyvinvoitiin sekä muihin senkaltaisiin tapahtumiin rahaa.samaan hengenvetoon vietiin lääkärien käytännön harjoittelurahat. jostakin otetaan ja taasen jonnekin annetaan tämähän on yksinkertainen totuus,kun vation kassa ei ole pohjaton senhän me kaikki tiedämme.lisäksi vielä ei ole oikein kivaa tuleville sukupolville jättää tyhjäksi luonnonvaroista kaluttu äitimaa ja luonnonvarathan ovat rajalliset jos porukka lisääntyy aina tarvitaan yhä enemmän.
- tietoisestiko
Täällä näyttää olevan pakolaisasioista tietämätöntä porukkaa,kun kirjoittavat esim:elitasopakolaisten palautusprosenteista täysin väärää tietoa tahallaanko vai tietämättään asioista vääristelevät.Maahanmuuttotilastot kertovat,että keskimäärin yli 80% saa myönteisen päätöksen onhan siinä veronmaksajille melkoinen taakka.
- kiitosjakuulemiin
Jos et vielä sitä tiedä ettei Suomen valtion budjetti ole koskaan nollasummapeliä niin nyt olisi aikaa tietää se totuus. Rautalangasta väännettynä: Lääkärien koulutusrahat eivät lisääntyisi yhtään vaikka maassa ei olisi yhtään pakolaista. Sillä rahalla voitaisiin tehdä vaikka muutama sata metriä uutta moottoritietä ja palkata liuta virkamiehiä pyörittämään papereita. Tai sillä voitaisiin vaikka maksaa Suomen ulkomaanvelan korkoja pikkuisen, you know?
Sinä itse levität aivan väärää tietoa pakolaisten palautusprosenteista. Tässä tarkistettua faktatietoa suoraan lehtijutusta:
"30 000 turvapaikanhakijan saapuminen Suomeen tänä vuonna ei tarkoita sitä, että yhtä suuri joukko saisi luvan jäädä pysyvästi maahan. Turvapaikanhakijoista selvästi alle puolet on saanut tänä vuonna hakemukseensa myönteisen päätöksen.
Maahanmuuttoviraston tilastot kertovat, että tammi–heinäkuussa käsiteltiin yhteensä 2 414 turvapaikkahakemusta. Niistä hieman alle tuhannessa päätös oli myönteinen.
Päätöksistä kielteisiä oli runsas neljännes, ja runsas kolmannes raukesi tai jätettiin tutkimatta. Raukeamisen tavallinen syy on hakemuksen peruminen.
Kielteinen päätös tarkoittaa sitä, että ihminen käännytetään maasta."
En viitsisi kinastella selvistä faktoista joten koeta nyt ymmärtää. - ojalanlaskuoppi
joku puhuu täällä nollasummapelistä,kun ei mene jakeluun että kun rahaa on rajallinen määrä ja mitä enemmän on ottajia sitä vähemmän jokaiselle jää.priorisointi on keino kenelle annetaan ja keltä otetaan tässä rautalangasta väännetty esimerkki.
- patulointi
Lisää ja lisää leikkauksia viimeinen leikkaus yli 75 vuotiaitten palveluista perusteluina,että heidän tarpeensa vähenee.On myös suunnitteilla lapsilisien lisä leikkaus ja verollepano.Sitävastoin elintasopakolaisten rahoitusta vain lisätään jatkuvasti.Stubin saksassa pitämä puhe ,että suomi tarvitsee lisää elintasopakolaisia kun syntyvyys suomessa on alentunut.Kreikan valtiolle lahjoitetut miljardit piti olla sijoitus suomelle,mutta kuinkas on käynyt samoin nämä hyysäripoliitikot puhuvat,että tämä elintasopakolaisten tuonti maahamme lisää suomen hyvinvointia voi per..le näitä aivottomia ajatuksia.
- IlmaistajärkeäEduskuntaa
Voi tätä vallatonta touhua kansaa hyväksikäyttäen:
Maahanmuuttovirasto lipeää vastuustaan, kun se jo pitkään on sijoitellut aivan yksin saapuneita pakolaislapsukaisia lapsosten asuntolaan hyväuskoisesti pienokaisten itse kertomansa iän perusteella. Ilmoitettu ikä jää myös voimaan, kun heille aikanaan myönnetään asyyli.
20 – 25-vuotiailla nuorukaisilla ja tätäkin vanhemmilla miehillä on kovat paineet esiintyä lapsukaisina, koska sillä tavalla saavutetut edut ovat (notkuntaoikeuden saamisen, perheenyhdistämisen, koulutuksen jne kannalta) ovat niin suuret.
Muissa EU-maissa toimitaan kuten oikeusvaltiolta odotetaankin. Epävarmoissa tapauksissa lapsosten ikä määritellään ja usein tämä tapahtuu lääketieteellisin testein. Näistä esimerkiksi muissa Pohjoismaissa saatujen kokemusten perusteella on selvinnyt, että asyyliä vonkaavista aivan yksin saapuneista lapsukaisista parhaassa tapauksessa joka viides on todellisuudessa aikuinen mies.
Toki heillekin pitää asyyli järjestää, jos siihen on pätevä syy, mutta ei suinkaan lapsen ominaisuudessa. Se ei ole oikeudenmukaisita asyyliä vonkaavia miehiä, eikä myöskään niitä lapsia kohtaan, joiden asuntoloihin näitä äijänköriläitä sijoitetaan lapsukaisina.
http://mvlehti.net/2016/03/17/maahanmuuttoviraston-johto-on-syyllistynyt-virkavirheeseen/
--------------------
Stubb ei jätä mitään epäselväksi, Suomen hallitus vaatii lisää pakolaisia Suomeen
Stubb kertoi saksalaiselle lehdelle Suomen olevan 100% Merkelin pakolaispolitiikan takana, kirjoittaa Uberuutiset.
17.03.2016 06:54, 785 lukukertaa
Stubb julistaa pakolaisuutta mahdollisuutena lieventää väestön ikääntymistä, ja heikkoa lisääntymistä.
http://mvlehti.net/2016/03/17/stubb-ei-jata-mitaan-epaselvaksi-suomen-hallitus-vaatii-lisaa-pakolaisia-suomeen/
PISTÄKÄÄS ROVANIEMEN PUNANISKAT POSTIA PÄÄTTÄJILLEMHE JOTTA PYSYVÄT RUORUSSA, TÄÄLLÄ ON TURHA LIIKAA POLEMIIKIA VAAHDOTA; PÄÄLEKÄYPIÄ VIESTEJÄ VÄSÄÄMÄÄN JA HETI (kun aika sallii) - tilastot
Suomalainen työtön ja pieneläkeläinen joutuu tulemaan toimeen vain murto-osalla siitä mitä nämä laittomasti maahantulleet saavat sosiaalitukia ja nämä matujen saamat sosiaalituet salataan tarkoituksella ja niitä summia todenteolla valehdellaan ja vääristellään joitakin matujen saamia tukilaskelmia on tullut julkisuuteen ja nehän ne kertovat totuuden. Ilmeisesti suomipoliitikot pelkäävät,että jos näille matuille ei anneta kaikkea mitä he vaativat niin he radikalisoituvat ja näin tulee suomessakin käymään jos he eivät saa vaatimaansa. Monissa muissa maissa heidän järjetön maahanmuuttopolitiikkansa on epäonnistunut senhän todistaa nämä terroristiteot ja niin tulee käymään suomessakin,jos tätä maahanmuuttopolitiikkaa ei uskalleta järkiperäistää.Poliitikot ja media itse lietsovat pelkoa omiin kansalaisiinsa sanomalla,että ei anneta pelolle valtaa sama hokema toistuu aina uudestaan ja uudestaan ,kun jossainpäin räjähtää tämähän on sitä varsinaista politikointia .Itse nämä poliitikot ovat mitä suuremmassa määrin pelkureita,kun ei uskalleta eikä haluta rajoittaa tätä elintasomaaahanmuuttoa.
- järkipäässä
Nämä poliitikoiden ja virkamiesten puheet on selvästi rivienvälistä luettavissa,jos ei näitä elintasosurfareita kestitä tarpeeksi heidän vaatimustensa mukaan,niin jossainpäin suomeakin voi räjähtää.Tätä viestiähän he puheissaan tällä ylenpalttisella elintasosurffareiden kotouttamisella tarkoittavat eräänlaista pelottelutaktiikkaahan tämäkin on vaientaa suomalaiset,mutta eipä taida viissat suomalaiset mennä vipuun.
- Reali
Olet oikeassa.
Tämä suomalaisen kotoutuksen onnistuminen näkyy mm Helsingin Itäkeskuksessa . Päiväsaikaan se toimii aikuisten terveiden somalien päiväkeskuksena. Shoppailevat ,chillailevat ja paiskaavat kättä tuttujen kanssa.
Täällä Rovaniemellä Revontulikeskuksessa päiväkeskustoiminta jo lupaavasti aluillaan.
Pari päivää sitten Lapin Kansassa oli uutinen, jonka mukaan Rovala-opiston suomenkielen opintoryhmä mahdollisesti perutaan, koska ryhmään ei ole saatu 10 opiskelijaa, joka on vähimmäisvaatimus .
Kun ei osaa kieltä, ei joudu ammattikoulutukseen eikä töihin.Ei ne tyhmiä ole.
- vertaaffi
vertaappa kreikassa talouskriisi ja eniten maahantulijoita
- No-verrataanpa
Suomessakin on talouskriisi. Kohta olemme Kreikan tavoin EU:n valvonnassa ja ohjauksessa.Miten sitten käy eläkkeitten ym.
Suomikin olisi täynnä maahantulijoita, jos ei itärajaa saatu kiinni. Kreikalla on jo vuosien vanha palautussopimus Turkin kanssa. Voisivat palauttaa, jos viitsisivät.
Helpompi on ollut vain ohjata muihin maihin.
- suomi_ihminen
Kuinkahan pitkään tämä sossupummien maahanrahtaus kestää jossain vaiheessa suominimisen valtion selkäranka katkeaa se taitaa olla jo taittunut.Kyllä todellakin toivoisi,että EU hajoaisi ennenkuin ollaan kaulaa myöten kusessa että saisi jokainen itsenäinen valtio päättää omista asioistaan. Varsinkin nyt,kun ollaan eu:maita viemässä väellä ja voimalla liittovaltiosuuntaan .Hyysäripoliitikoiden järjenjuoksu on nollassa näihin poliitikkohin on jostain syystä valikoitunut vain ala-arvoista porukkaa ja jos joku harva yrittääkään puhua järkeviä niin hänet vaiennetaan.
- justnäin
asiaa!!!!!!!!!!!!!!!! :)
- veropakolainen
Tällä menolla on tehty ja tehdään lisää suomalaisista todella kerjäläiskansaa,kun katsoo noita leipäjonoja eipä siellä näy matuja heille kyllä järjestetään kaikki tarvittava veronmaksajien laskuun.Lisää vain rahdataan suomeen näitä elintasopakolaisia samaan aikaan oman maan köyhiä ja vähävaraisia kurjistetaan oikein kunnolla kaikenlaisilla leikkauksilla.Tämä veronkiertäjäporukka ,kun on tekemässä päätöksiä hallituksessa niin jälki on tämännäköistä.
- sssuvakki
Siellä on jo kumiveneet valmiina. Muutama miljoona taas tulossa, kun on somen kautta kuultu, että jossakin pikkumaassa eli Suomessa on kansa, joka avosylin ottaa afrikkalaisia vastaan ja liukuvoiteet on jo nostettu yöpöydälle. Meillä on unelma, me elätetään teidät hätää kärsivät nuoret miehet. Joku kyllä tekee työt ja maksaa verot, että teille saadaan mahdollisimman hyvä olo. Ja kaikkein ihaninta, joka vuosi tulee uusi lasti uusia miehiä, joista valita
- Onsiinäviisasmies
16.12.2011
Huippuosaamista, osa 8
1. Emmanuel Eneh, rasismin uhri
Aamulehti julkaisi 13.12.2011 artikkelin otsikolla "Opiskelija syyttää Tampereen yliopistoa rasismista". Artikkelin typistetty versio löytyy verkosta, mutta tämä kirjoitus perustuu paperilehden pidempään juttuun.
Emmanuel Eneh, 50, muutti Tampereelle Nigeriasta vuonna 1989, 28-vuotiaana. Hän pääsi Tampereen yliopiston lääketieteelliseen tiedekuntaan ilman pääsykoetta ns. kehitysmaakiintiön kautta.
Nyt, 22 vuotta myöhemmin, Emmanuel on edelleen opiskelija. Lisäksi hän on palannut lähtöruutuun, koska hänen opintosuorituksensa ovat vanhentuneet. Emmanuelin mielestä "yliopiston rasistiset virkamiehet" estivät hänen uransa.
Mitä sitten on tapahtunut? Emmanuel on reputtanut neljännen vuosikurssin lopuksi tentattavan, laajan sisätautiopin ja kirurgian tentin 17 kertaa.
17 kertaa.
Tenttikokonaisuudessa on kahdeksan eri arvioijaa. Tampereen yliopiston rehtori Kaija Holli:
"Jotain oppimisessa on pielessä."
Emmanuel on opiskelujensa aikana työskennellyt lääketieteen kandidaattina ja amanuenssina useissa suomalaisissa sairaaloissa. Ylilääkäri Olli-Pekka Mehtonen Kaivannon sairaalasta:
"Hän oli meillä amanuenssina vuoden ajan viime elokuuhun asti. Hän paneutui hyvin asioihin ja oli ahkera. Joitakin kieliongelmia oli ja niistä syistä joskus asiat hidastuivat."
Kukapa 22 vuodessa ehtisi oppia kunnolla suomea umpisuomenkielisessä kaupungissa?
Emmanuelin opintosuoritukset on tänä syksynä mitätöity lääketieteen laitoksen johtajan Matti Lehdon päätöksellä. Yliopiston sääntöjen mukaan opinnot vanhenevat kymmenessä vuodessa. Emmanueliin on siis sovellettu yliopiston yleisiä sääntöjä.
Mikä on Aamulehden artikkelin tarkoitus? Halutaanko sillä lisätä ennakkoluuloja ja negatiivisia asenteita maalaamalla portretti stereotyyppisestä afrikkalaisesta alisuoriutujasta ja rasismiruikuttajasta? Vai ovatko toimittajat Juha Veli Jokinen ja Merja Ojala vakavissaan sitä mieltä, että Emmanuelia on kohdeltu väärin?
Mahdollisesti Jokisen ja Ojalan ajattelua ohjaa se periaate, jonka Pakolaisneuvonta ry:n toiminnanjohtaja Eva Lindberg kiteytti viimekeväisen, Perussuomalaisten rasisminvastaista julkilausumaa koskeneen kohun yhteydessä:
"Ihan sama kohtelu kauttaaltaan kaikille ei ole kuitenkaan yhdenvertaisuutta."
Jos afrikkalainen ei läpäise tenttiä, vika ei ole afrikkalaisessa vaan tentissä tai sen arvostelijoissa. Oli rasismista varsinaista näyttöä tai ei.
Luonnollisesti Emmanuel kuuluu myös Tampereen kaupungin asettamaan "Maahanmuuttajaneuvostoon". Neuvoston tarkoituksena on mm. ...
"... osallistuminen syrjinnän ja rasismin ehkäisyyn."
Maahanmuuttajaneuvoston onkin syytä pikaisesti ryhtyä toimiin Tosiasiallisen Yhdenvertaisuuden toteutumisen varmistamiseksi Tampereen yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan tenttiarvosteluissa.
Maailmanhalaajien kuvalehti julkaisi 2.9.1999 artikkelin Enehistä:
"[Eneh] on afrikkalaisen tanssin ja rummunsoiton taitaja, evankelista, mikrobiologi ja valokuvaaja. Nyt hän viimeistelee lääketieteen opintojaan Tampereen yliopistossa."
"Viimeistely" onkin osuva sana, sillä jo kaksi vuotta myöhemmin Eneh osallistui Kansanterveyslaitoksen seminaariin "Building a partnership between professionals and migrants" tittelillä "M.D." = Medical Doctor = lääketieteen tohtori. Näin siitä huolimatta, että kymmenen vuotta myöhemmin hän ei ole suoriutunut edes perusopinnoistaan.
Takaisin artikkeliin:
"Afrikalla on paljon opetettavaa Euroopalle. Vaikka Suomessa on korkeampi elintaso kuin Afrikassa, niin elämisen laatu on täällä alhaisempi. Katso nyt, hymyileekö täällä kukaan? Ihmisillä on aina kiire jonnekin, eikä kukaan ole tyytyväinen."
Eneh kertoo perinteisestä parannusmenetelmästä Affasta. Se on kolmiaskelinen prosessi, jossa selvitetään sairauden syy, poistetaan se, ja lopuksi hoidetaan fyysinen vaiva.
Sairauden aiheuttavat joko pahat henget, esi-isien viha tai maan jumalien loukkaaminen. Jos kyse on pahoista hengistä, on ne ajettava ensin pois, ja vasta sen jälkeen voidaan paneutua varsinaisen sairauden parantamiseen. Parantaja voi myös lähettää jonkun sukulaisen suorittamaan tehtävän, jonka tarkoitus on lepyttää esi-isiä ja jumalia. Lääkehoitoa ei kannata aloittaa ennen kuin sairauden syy on poistettu. Itse lääkeaineet, joita hankitaan juurista, lehdistä ja eläinten elimistä, eivät poikkea paljonkaan länsimaisista.
Alamme ehkä ymmärtää paremmin, miksi lääketieteen opinnot ovat 22 vuoden jälkeen ns. vaiheessa. Uuteen valoon asettuu myös Tampereen yliopiston erään opettajan lausunto, jonka mukaan Eneh tulisi ammatissaan "tappamaan naisia ja lapsia". Eneh tulkitsee lausuman rasistiseksi ja harkitsee tutkintapyynnön tekemistä. Toisaalta voidaan myös kysyä, veisitkö sinä lapsesi hoidettavaksi "M.D." Enehille.
Tampereen yliopiston tiedotusopin laitoksen julkaisussa Keskusteluja etnisyydestä mediassa on mainio Pentti Raittilan artikkeli "suvaitsevaisuusjournalismista". Analysoitavana on Helsingin Sanomissa ( - sivustaseuraava
Taas tuotiin esille ilmoitusluonteisena asiana leikkauksia vanhuksilta,sairailta,työttömiltä,kansaneläkeläisiltä lapsiperheiltä ja työssäkäyviltä ei ole ihme,jos suomalaisten itsemurhatilastot nousee jatkuvasti se kait se on tarkoituskin näillä hyysäripoliitikoilla,että suomalaiset vaihtuvat muslimeihin.Ketkäpä muut sen taas tekivät,kun aivottomat suvakkipoliitikkoraukkamme hävettää todella olla suomalainen.Toisaalta saamme jatkuvasti tietoa kuinka rahaa on jaettu ja jaetaan turvapaikkaturisteille ,että he viihtyisivät suomessa kokonaiskulut ovat matuista veronmaksajille miljardiluokkaa,jonka nämä hyysäripoliitikot pyrkivät salaamaan.Onhan tämä suoraansanottuna täysin perseestä,että Suomalaiset antavat kohdella itseään näin alentavasti toivoisi todella tapahtuvan jotain käänteentekevää,ennenkuin on liian myöhäistä.Irtisanotaan jatkuvasti työntekijöitä sinne työttömien pitkään armeijaan joita tällä hetkellä on noin 400,000 eikä valtiotyönantaja tee tässäkään asiassa poikkeusta.Vihervasemmistohyysärit eivät tätä matuasiaa ymmärrä vaan istuvat samassa junassa niinkuin ei olisi mitään tapahtumassa jos he tulee joskus järkiinsä on jo myöhäistä,kun on vetelät housuissa.
- vapaakulkija
edellinen kirjoittaja on täysin oikeassa Suomi on menossa kohti katastrofia.
- moninetto
somaaliperustainen maahanmuutto tulee kieltää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406