Aatami ei ollut purumiehiä

panteisti

15

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä Jumala loi ihmiselle erittäin hyvät puruleuat ja hampaiston. Ihminen pystyy hyvin syömään kaikkia ruokia, jotka sille on tarkoitettukin.

      • ark888

        Erittäin hyvät, siis mihin verra ttuna? Onko Faktaa?


    • Epäjumalienkieltäjä

      Eikös tämä ole jo ikivanha uutinen?

      Mainio kustantamo Terra Cognita suomensi ja julkaisi jo jokunen vuosi sitten Richard Wranghamin kirjan "Tulella kypsennetty". Siinä tehtiin aivan samanlaista vertailua simpanssin ja ihmisen pureskeluun käyttämän ajan välillä. Kirjassa oli myös laskettu, että simpanssi ei saa lihasta enempää kaloreita per pureskeluun käytetty tunti kuin hedelmistäkään, koska huolimatta simpanssin vaikuttavan näköisestä purukalustosta kypsentämättömän lihan mutustelu on hidasta.

      Toinen merkittävä vaikutus, mikä ruuan kypsentämisellä oli, oli suoliston kutistuminen. Ihmisellä on kokoonsa nähden huomattavan pieni suolisto verrattuna simpanssiin tai gorillaan. Koska suolisto on "kallista" kudosta sekä kasvattaa että ylläpitää, niin suoliston kutistuminen helpotti aivojen kasvua. Vaikka levossa olevan ihmisen energiasta jopa kolmanneksen, niin ihmisen kokonaisenergiankulutus ei ole suurempi kuin vastaavan kokoisen simpanssin.

      • Epäjumalienkieltäjä

        Tuosta jäi puuttumaan sana tai kaksi:
        "Vaikka AIVOT KÄYTTÄVÄT levossa olevan ihmisen energiasta jopa kolmanneksen, niin ihmisen kokonaisenergiankulutus ei ole suurempi kuin vastaavan kokoisen simpanssin."


    • panteisti

      Kun Aatamilla ei ollut pureksittavaa, niin ajatukset eksyivät kiellettyyn hedelmään

    • Alunperin Jumala kehotti ihmisiä syömään kasviravintoa. Syntiinlankeemuksen jälkeen ilmeisesti ruokavalio vaihtui.

      • Epäjumalienkieltäjä

        Koittakaa nyt päättää edes se väitättekö että lihansyönti alkoi syntiinlankeemuksesta vai väitättekö, että se alkoi vasta vedenpaisumuksen jälkeen.


      • Etkö tiedä että 'ilmeisesti' on evokieltä ja evopäättelyä? Kunnon kreationisti ei sellaisia sanoja eikä ajatuksia käytä. Jumalasi ei pidä sellaisesta.


      • rtrtrtrtrtrtrtrtrtrt
        Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:

        Koittakaa nyt päättää edes se väitättekö että lihansyönti alkoi syntiinlankeemuksesta vai väitättekö, että se alkoi vasta vedenpaisumuksen jälkeen.

        Syntiinlankeemuksen jälkeen se vedenpaisumuskin oli.


      • Epäjumalienkieltäjä
        rtrtrtrtrtrtrtrtrtrt kirjoitti:

        Syntiinlankeemuksen jälkeen se vedenpaisumuskin oli.

        Tuolla kaatuiluseuran idioottilogiikalla voimme sanoa, että ydinaseet otettiin käyttöön toisen puunilaissodan jälkeen.


      • Raamatun mukaan noin ei tietenkään ole.


    • P.aihki

      Kyllä Aslakilla on hyvät puruleuat,kun porohirvasta purasee.

    • panteisti
    • Voi_hurja

      Aatami ei ollut purumiehiä, Aatami nieli.

      Oliko hän siis ensimmäinen homo ja keneltä hän otti poskeen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      23
      3061
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      2159
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      70
      2013
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1853
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1583
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      40
      1356
    7. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1292
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1275
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1095
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1076
    Aihe