Homoseksualismi ja epigenetiikka

http://www.nature.com/news/epigenetic-tags-linked-to-homosexuality-in-men-1.18530

Homoseksualismi on siis pikemminkin elämäntapa kuin geneettinen poikkeavuus tai sairaus. Elämäntapojen aiheuttamat epigeneettiset markkerit genomissa periytyvät kolmanteen tai neljänteen polveen, joskin ilmaisu sisältää pienen dilemman homoseksuaalien kohdalla. Periaatteessa homoseksuaalisen taipumuksen voi lääkehoidolla genomista poistaa.

11

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Homoseksualismi on siis pikemminkin elämäntapa kuin geneettinen poikkeavuus tai sairaus."

      Näin on!

      Homoseksuaalinen käytös on aina ihmisen oma valinta. Ketään ei ole pakotettu homosuhteeseen kenenkään toisen kanssa. Se, että ihmisellä on halua tai ns. taipumus tehdä väärin, ei tarkoita, että se olisi hyväksyttävää. Synti on synti, vaikka ihmisellä olisi kuinka suuri taipumus siihen.
      "Ja Jumala loi ihmisen omaksi kuvaksensa, Jumalan kuvaksi Hän hänet loi, mieheksi ja naiseksi Hän loi heidät." (1.Moos.1:27)

      • utti

        Olet selvästikin homoseksuaali kun tiedät tuon omaksi valinnaksi.


    • Iloiset-kreationistit

      Taas tulee homoasiaa tuutin täydeltä ja kaikki kreationistien toimesta! Sami voi taas valittaa joka tuutista ja ovesta ja ikkunasta pukkaavaa homoasiaa. Mikäs siinä pojat, kun teitä kreationisteja asia niin kovasti kiinnostaa, niin keskustelkaa vaan. Joku siinä teitä niin valtavasti kiehtoo. Onko seuroillakin useasti puheena homoseksuaalisuus, homojen tavat, yhdyntäkäytännöt ja tapaamispaikat?

      • Kyllä tuo on ihan valtavirtatieteen tutkimustulos.


    • Haastan kenet tahansa kreationistin todistamaan kuukauden mittaisella homoksi heittäytymisellä, että homous on oma valinta ja elämäntapa. Kuka uskaltaa?

      • syntinen-atteri-evokki

        Jyrbä kykenee varmasti heittäytymään miksi vaan. Onhan hän välillä pikkutyttökin ja välillä opiskelijaneitonen.


    • DRHouse

      Twin studies and family trees provide strong evidence that sexual orientation is at least partly genetic.

      Tämä oli siellä artikkelissasi. Joten taas kysyn sinulta bibbeli, miksi valehtelet.

      • utti

        Lisäksi bible taas sotkee iloisesti ympäristötekijöitä elämäntapoihin tai omiin valintoihin.

        Yrittävätköhän kretut poistaa homoseksuaalisuutta myös eläimiltä, kuten pässeiltä?

        Ja mikä ihme siinä on että tuo kyseinen jumalpsykopaatti kannattajineen on aina niin tavattoman kiinnostunut ihmisten seksuaalisuudesta? Loiko se maapallon joksikin pornokanavaksi itselleen?

        Uskisporukoissahan homoseksuaalisuus on sinänsä ihan todellinen ongelma, koska niissä piireissä se niin yleisesti kohdistuu alaikäisiin.


    • Onkohan jotain "edistystä" nyt sitten tapahtunut, kun ainakin vielä 1970-l. peruskoulun kansalaistaidon oppikirja taisi väittää homoseksualismia sairaudeksi.

    • EhjäHomo

      En itse asiassa ymmärrä jyrtsin höpinöitä "homojen eheyttämisestä". Jos homous kerran on oma valinta, eikö siitä pääse eroon pelkällä päätöksellä ilman mi´ään vi´un "eheytyshoitoja"?

    • really.really

      Selittäkääs joku vähemmän kretardi mitä tuo tutkimus tarkoittaa homoseksuaalisuuden alkuperän kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      243
      4778
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      88
      2326
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1500
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      319
      915
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      864
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      839
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      112
      756
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      747
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      716
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      682
    Aihe