Onko kukaan pilannut hiuksiaan ruokasoodalla ja et

Saippuaasaippuaa

12

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suhteellisuusteoriaa

      Olen pessyt ko. systeemillä pari vuotta, eivätkä ole siitä miksikään menneet. Olen hyvin hentohiuksinen, eli olisihan niiden jo pitänyt tippua päästä, jos ovat tippuakseen. Olen myös laiminlyönyt hiusten leikkauksen, eli jos latvat alkavat olla hieman "muoviset", niin siinä syy. Olen multiallerginen, miksi helkutissa työntäisin päähäni sellaisia kemikaalikoktaileja, joiden seurauksena joudun hakemaan lääkäristä linimentti- ja tablettiarsenaalin?

      Ja siksi toiseksi; kukaan ei yhä edelleenkään kritisoi esim. jatkuvia värjäyksiä ja valkaisuja tai värinpoistoja, jotka eivät todellakaan ole hiusten rakenteelle hyväksi. Jos nyt tarkkoja ollaan siitä, mitä hiuksille on hyväksi, niin hiuksia ei pitäisi altistaa myöskään kuumuudelle (sauna), kylmyydelle (pakkanen), infektiosairauksille (mikroskoopilla näkee hiuksessa sairaiden aikana syntyneen heikon kohdan, josta se helposti menee poikki), ikääntymiselle jne.

      • suhteellisuusteoriaa

        Tämän soodapesusysteemin jälkeen koetin rastoittaa hiukset. Oman logiikkani mukaan tällä käsittelyllä rastojen olisi pitänyt onnistua hyvin hiusten oletetun huonon kunnon vuoksi. Ei todellakaan onnistuneet. Ennätin lyhentää latvoja muutaman sentin keväällä, joten huono osuus oli pois. Hiukseni ovat siis käytännössä normaalioloissa takkuuntumattomat (=liukkaat ja terveet), minkä taas ei pitäisi olla soodateorian mukaan mahdollista.

        Nyt 3 kk päästä rastat alkavat joten kuten pysymään, mutta olen niitä eri keinoin punonut, solminut jne., ja edellisestä kampaamisesta on yli 3 kk aikaa. Hiustupsuja ja yksittäisiä hiuksia eroaa koko ajan rastoista (tai sanotaan takuista, ennenkuin joku alkaa saarnaamaan rastafariaatteesta). Olen pessyt hiuksia myös luomuastianpesuaineliuoksella, mutta sekin saa vain hiukset kiiltämään. Ehkä näistä kuitenkin takut syntyy, kun riittävästi yrittää. Permisaineita en silti suostu päähäni laittamaan. Tämän on onnistuttava luomusti.


      • suhteellisuusteoriaa

        Laitan tähän vielä rastakokeilun lopun. En siis muista, milloin lopetin soodapesun. Ehkä keväällä. Suurin osa hiuksista oli kuitenkin pääosin soodapesulla kasvatettua. Hiukset kestivät hyvin rastoituksen, eivät siis katkeilleet nipuissa, miten olettaisi huonokuntoisille käyvän. Olin toki hennannut soodapesun ohella, mikä hoitaa hiuksia.

        Hiuksistani paremmin rastoittui tyvi, mikä on ristiriitaista, sillä se oli kasvanut vasta soodapesuaikojen jälkeen. Latvat aukeilivat jonkin verran, samoin päänahasta asti aukesi osa suortuvista vapaaksi. Nyt joka tapauksessa ajoin kaljuksi, kun rastojen osiointi meni pieleen, solmut olivat rumia, rastoituksen lyhentämiä hiuksia ei saanut ponnarille ja tyvi takuuntui hallitsemattomasti, eli en olisi saanut purettua kunnolla.

        Näin hyvässä kunnossa päänahkani ei kuitenkaan ole ollut ikinä kaljuksi ajelun jälkeen. Ei nimeksikään hilsettä, eikä muitakaan näppyjä. Rasta-aikaan pesin luomutiskiaineella. Ainakin itselläni se siis todella takkuunnutti hiuksia. Mutta ei ollut mitenkään pahaksi päänahalle.

        En kuuntele "asiantuntijoita". Myrkyttömiin hiuskokeiluihin ei kuole, ja hiukset ovat uusiutuva luonnonvara. Ja synteettiset rastat laitan heti, kun oma tynkä on riittävän pitkä (kesän tienoolla).


    • Oma_pää

      En huomannut linkissä lainkaan selostus siitä, millä tavoin tutkimus tehtiin. Eli viitsisitkö vielä kertoa asian omin sanoin? Nimittäin se, että joku kemisti sanoo jotain ei ole yhtään sen enempää uskottavampaa kuin että joulupukki väittää käyvänsä jouluna joka kodissa ympäri maailman. Väite on väite, ja se on myös todistettava käytännössä.

      Oletko ikinä kuullut puhuttavan esim. siitä, että lääketehdas on voittoa tuottava liikelaitos, joka vääristelee tutkimustuloksia? Väittäisin, että nämä amerikkalaiset kemistit ovat sampooteollisuuden palkkalistoilla. Jos pitää olla moderni kemiallinen sampoo, niin siinä tapauksessa myös kaikki luomutuotteet pitäisi kyseenalaistaa.

      Keskiajalla ei muuten käytetty sampoota lainkaan. Hyvin taisivat ihmisten hiukset voida luomusti, täistä ja pesemättömyydestä huolimatta.

      Usalaisista kemisteistä huolimatta atoopikon ei ole suositeltavaa pestä kaikkea rasvaa iholtaan (ja päänahastaan) pois. Normaalilla ihmisellä ihon normaali pH-arvo palautuu parissa tunnissa, atoopikolla vuorokaudessa. Eli jos pesee suositusten mukaan hiuksensa kerran päivässä sampoolla, niin atoopikolla ei ole koskaan normaali pH-tasapaino, ja iho-ongalmat ovat vääjämäättömiä. Mistä seuraa erilaisten kosmeettisten ja lääketieteellisten hoitavien tuotteiden kasvanut tarve. Näppärää markkinataloudelle.

      Kaikkineen hiukset ovat uusiutuva luonnonvara, joten niiden "pilaantuminen" ei ole katastrofi. Asennemaailman pilaantumisesta on tälle pallolle paljon enemmän haittaa.

      • Saippuaasaippuaa

        > En huomannut linkissä lainkaan selostus siitä, millä tavoin tutkimus tehtiin. Eli viitsisitkö vielä kertoa asian omin sanoin?

        Kyseessä ei ole linkki tutkimukseen vaan uutiseen muutaman kemistin mielipiteestä.

        > Oletko ikinä kuullut puhuttavan esim. siitä, että lääketehdas on voittoa tuottava liikelaitos, joka vääristelee tutkimustuloksia?

        Tottakai. Miksi en olisi. Olen juuri nyt keskustelupalstalla, kuten muutenkin usein. Keskustelupalstoilla kyseisten väittämien toistelu on hyvin yleistä.

        >Normaalilla ihmisellä ihon normaali pH-arvo palautuu parissa tunnissa, atoopikolla vuorokaudessa.

        Shampoot ovat usein pH-tasapainotettuja toisin kuin ruokasooda.

        > Kaikkineen hiukset ovat uusiutuva luonnonvara, joten niiden "pilaantuminen" ei ole katastrofi.

        Myönnät kuitenkin, että hiukset pilaantuu? Onko tämä vastaus kysymykseeni? Kaikki mitä kysyin oli omakohtaiset kokemukset.


    • hopsissanoikemisti

      Olen kuullut, että tukkeutuneen viemärin saisi avattua etikalla ja ruokasoodalla.

      • Sihisee

        Etikka, sooda ja suola, siinä sellainen seos joka toimii viemärin tukokseen ja samalla puhdistaa.


      • ölkjhgfdsa

        Toinen on happo ja toinen emäs. Eli ajattelit tehdä valmiiksi neutraalin liuoksen viemärin puhdistukseen? Ei vaan kuulosta järkevältä, eihän siinä ole mitään ytyä.

        Itse kokeilin puhdistaa miniakvaariooni tarkoittamaani luonnonsoraa (jossa oli hieman ilmeisesti rautajämää) liottamalla sitä vuorotellen soodavedessä ja etikkavedessä. Ainakin sain sillä paljon törkyä irti, ja lemmikkivesikotiloni eivät ole kuolleet soran vaihdon vuoksi (toki huuhtelin soran vielä kunnolla).


    • Hiusset

      Ruokasoodaa ei kannata käyttää, varsinkaan jos on kovaa vettä. Itse teen etikkahuuhtelun joka pesun jälkeen. Puolentoista litran pulloon 1/10 etikkaa ja loput vettä, suihkun jälkeen kaadan sen hiuksiin.

      • lkjhgfdddddddsada

        Itse kokeilin myös jossain vaiheessa hoitoaineen asemasta etikkaa. Jos esim. joutuu pesemään mäntysuovalla hiukset (hätätapauksessa vaikka mökillä tai muuten), niin etikkahoito tuntuu poistavan mäntysuovan, muuten se tuntuu kerrostuvan tai jotain hiuksiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9277
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8153
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      5977
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2437
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2146
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1789
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1727
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1561
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1517
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1410
    Aihe