Luin eräästä blogista, että on tutkittu, kuinka ultraajat käyttävät kisoissa ja harjoituksissa marihuanaa vaimentaakseen kivun ja jaksamisen vuoksi.
Lainaan blogista pätkän
Ultraajat treenaavat niin valtavia määriä, että se on raskasta sekä henkisesti että fyysisesti. On varsin ymmärrettävää, mikäli joku haluaa saada kivuntunteen pois ja aikansa kulumaan nopeammin. Niinpä erityisesti harjoitellessa käytetty kannabis lienee aika yleistä. Toki on myöskin sellaisia, jotka käyttävät kisoissa ja se johtuu puhtaasti siitä, ettei ultrakisoissa juurikaan ole mitään dopingtestejä.
Onko kovin yleistä kisoissa käyttää aineita, sekä kivun lievitykseen, että piristykseen. Mitään dopingtestejähän ei kisoissa ole.
Käyttääkö ultraajat marihuanaa?
10
87
Vastaukset
- jukejoint
Mielenkiintoinen väite. Luulisi, että ainakin kipua lieventävistä rohdoista voi olla hyötyä. En ole kylläkään nähnyt kenenkään pussuttelevan jointtia missään juoksutapahtumassa. Joskus jollain jantterilla oli jotain viinaa pöydässä ja sikaria savutti.
- Paha.Pantteri
Minäkään en ole koskaan moista nähnyt. Viina auttaa kumminkin ja piristää. Ainakin sellasissa maastoselviytmiskisoissa naukku 60 km jälkeen laittaa jaksamaan.
- Vai_semmone_peli
Holy smoke jomotukseen ja spiidiä menoon?
- maratonmän
Tuskinpa kukaan ultraaja saa lääkekannabista käyttöönsä sen takia, että ravaa jotain ultraa. Eikös Fimea ole aika tarkkana, mihin tauteihin ja sairauksiin sitä myöntävät. Sääli on sairaus mutta ultraaminen ei, vaikka onkin ihan sairasta touhua.
- tupsukama
Tuskinpa kukaan lääkekannabista hankkii. Saahan niitä muualta, samoin piristeitä. Ihmettelen joskus, miten joku voi juosta kaksi vuorokautta nukkumatta. Voiko tosiaan mennä ilman mitään piristettä.
- empäilen
mä oon jopa nukahtanut vaelluksella kävelles
- takatuHnu
Jos olis unissakävelijä/juoksija, ois tietty etu noissa hommeleissa :)
- Heeeliko
Amfetamiinia jos ottaisi, tulos paranisi varmasti 10 prosentilla kaikissa pitkäkestoisissa suorituksissa. Viimeisimmät testiryhmämme tosin taisivat rymytä metsissä päiväkausia valvoen 1940-luvun alkupuolella.
Jossakin hasakulttuurimaassa (USA, Hollanti) varmaan joku ultraaja pössyttelee tai mieluummin ottaa space-kakkua, jotta homma helpottuu edes vähän. - kaljasillointällöin
Onkohan toi ultraajien marijuanan poltto jo laajallekin levinnyt ongelma?
- JuusoPelkosenniemi
Mitä aineita sairanen käyttää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410