A-katsastuksen tuoreiden hylkäystilastojen mukaan eniten hylkäyksiä viime vuoden katsastuksissa sai Volkswagenin Kombi-auto. Sen hylkäysprosentti oli 20,79, kun tarkastellaan vuonna 2012 käyttöön otettuja autoja.
Suurin hylkäysprosentti:
1) Volkswagen Kombi (hylkäysprosentti 20,79)
2) Mercedes-Benz Sprinter (14,63 %)
3) Citroen C5 (10,99 %)
4) Volvo V70 (8,98 %)
5) Kia Venga (8,44 %)
6) Hyundai IX35 (8,40 %)
7) Hyundai I40 (7,91 %)
8) Volvo S60 (7,86 %)
9) Peugeot 206 (7,82 %)
10) Kia Sportage (7,46%).
Lähde: A-katsastuksessa vuonna 2015 suoritetut henkilöautojen määräaikaiskatsastukset.
Pienin hylkäysprosentti:
1) Honda Jazz (hylkäysprosentti 0,00)
2) Toyota Corolla (0,31 %)
3) Skoda Roomster (0,69 %)
4) Suzuki SX4 (0,69 %)
5) Volkswagen UP! (0,72 %)
6) Skoda Citigo (0,75 %)
7) Toyora Yaris (0,76 %)
8) Audi Q3 (0,83 %)
9) Nissan Juke (0,88 %)
10) Mercedes-Benz GLK (0,90 %)
Suurin hylkäysprosentti:
1) Volkswagen Kombi (hylkäysprosentti 20,79)
2) Mercedes-Benz Sprinter (14,63 %)
3) Citroen C5 (10,99 %)
4) Volvo V70 (8,98 %)
5) Kia Venga (8,44 %)
6) Hyundai IX35 (8,40 %)
7) Hyundai I40 (7,91 %)
8) Volvo S60 (7,86 %)
9) Peugeot 206 (7,82 %)
10) Kia Sportage (7,46%).
Lähde: A-katsastuksessa vuonna 2015 suoritetut henkilöautojen määräaikaiskatsastukset.
Pienin hylkäysprosentti:
1) Honda Jazz (hylkäysprosentti 0,00)
2) Toyota Corolla (0,31 %)
3) Skoda Roomster (0,69 %)
4) Suzuki SX4 (0,69 %)
5) Volkswagen UP! (0,72 %)
6) Skoda Citigo (0,75 %)
7) Toyora Yaris (0,76 %)
8) Audi Q3 (0,83 %)
9) Nissan Juke (0,88 %)
10) Mercedes-Benz GLK (0,90 %)
Vastaukset 2
Vanhimmat
Hieno homma! Kombi tunnetaan myös nimellä Kleinbus (Transporter T1). Automalli, jota ei ole valmistettu enää aikoihin Euroopassa, ja jota ei nettiautossakaan ole myynnissä kuin yksi kappale.
Se onkin työkäyttöön suunnattu malli ja työkäytössä auto kuluu ihan erityyliin kuin joku vaarin pränikkä Auris jota puunataan ja huolletaan yhtenään ja viedään aina katsastushuoltoon.