Tyäkaverini kehittelee perättömiä ilmiantoja

KimalaisenLento

Hei!

Haluan kertoa ystävästäni. Hän kehittelee perättömiä ilmiantoja minusta. Hän jopa ilkikurisesti kirjoittelee minusta eräällä foorumilla jonka nimeä en voi tässä mainita, että olisin avaruudesta. Juuri luin viimeisimmän viestin jossa hän syyttää minua kollegoiden häkämyrkytyksestä.

Ystävälläni on toki täysi oikeus kiusata minua koska hän on viisaampi ja kekseliäämpi kuin minä. Hän esimerkiksi pystyy taivuttamaan neliskanttisen raudan mutkalle vain kolmella tonnilla (euroja). Itse en edes pysty siihen kun minulle ei ole annettu sellaisia työkaluja kuin hänelle. Olen niin vähäpätöinen otus meidän yrityksessä että esimerkiksi tänään minua tuli kiusaamaan yhtä aikaa kaksi kolleegaa. Yritin epätoivoisesti täyttää heidän vaatimuksensa ja jopa hiljentää inhottavat taustaäänet että heidän pilkkalaulunsa kuuluisi selkeämmin, mutta sekään ei riittänyt. He olivat yhdessä keksineet että jos toinen puhuu matalammalta ja toinen korkeammalta tulee molempien pilkka yhtä aikaa läpi erottelevammin ja he voivat pilkata minua samaan aikaan. Onko tuollaisia työkavereita kellään. Toinen näistä vieläpä esitteli puhelimestaan kuinka hän on tiiviissä kanssakäymisessä johtoportaan kanssa. Hän kirjoitti lähes A4 arkillisen verran tekstiä yhteen pötköön tälle johtajalle ja paluuviestissä oli pelkkää alistuvaa samaistumista. Helvetti sentään että tunsin olevani hajalla. Huomenna luvassa samaa löylyä.

Haluaisinkin tähän vertaistukea, sekä selvyyden, onko kyse nettikiusaamisesta vai työpaikkakiusaamisesta. Olen noviisi näissä asioissa, mutta olen ollut kiusattuna jo kohta kaksi vuotta.

6

303

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oookok

      Työpaikkakiusaaminen, koska kiusaaminen lähtee työpaikasta eli työntekijöistä. Suosittelen ottamaan hatkat sieltä. Turha jäädä sinne hirrestä roikkumaan.

    • KadonnutAivokapasiteetti

      Hyvä Kimalaisenlento
      Ymmärrän täysin tuntemaasi tuskaa ja pelkästään päättäväinen keskittymiseni kirjoittamiseen estää tällä hetkellä silmieni sumenemisen kyynelistä.
      Minullakin on työkaveri jonka atleettiseen varjoon jään jatkuvasti. Siksi joudun kesäisinkin työskentelemään poolopaidassa koska auringon säteet eivät löydä luokseni. Hän on myös jonkinlainen kirjanoppinut ja onnistuu sokaisemaan yli-opisto opinnoillaan johtajamme kerta toisensa jälkeen. Viimeksi eilen ollessani tärkeässä palaverissa johtajamme, talouspäällikkömme sekä uuden erittäin tärkeän asiakkaan kanssa, käytti johtaja toista tuntia tämän kirjanoppineen työkaverini ylistämiseen(palaveri kesti 1h 20 min)(asiakkaamme oli tullut 350km päästä tärkeään palaveriin kanssamme). Asiakkaamme ansioksi luen sen että hän rupesi kuorsaamaan neljänkymmenen minuutin kohdalla mutta johtajamme alkoi hakata kämmenillä pöytää sanojensa vakuudeksi jolloin nukkuminen muuttui mahdottomaksi (neuvottelutilojen naapurissa sijaitsevasta Bingosta oli soitettu hälytyskeskukseen ja ilmoitettu sodan syttyneen). Johtaja käytti hänestä nimiä Pelle Peloton, Huippumies, Lähes Nero... työkaverini lisäksi olen kuulut vastaavia nimityksiä vain Nicolae Ceaucescusta ja Kim Jong Unista.
      Minua ollaan kiinnittämässä tärkeään projektiin ja tuo yliluonnollisen viisas kaverini tulee työparikseni. Projektissa saattaa olla kyse yhtiömme tulevaisuudesta joten tietenkin saan paikan, syntipukiksi. Siis jos projekti kaatuu ja 250 työntekijää joutuu työttömäksi, syy on minun. Jos onnistumme ja yhtiö lähtee uuteen nousuun, saa työparini Nobel-palkinnon(minäkin saatan saada ylimääräisen vapaapäivän).
      Olen huomannut etten kelpaa enää työkaverini ystäväksi. Lähes pari vuotta siihen kelpasin koska raivasin vihamielisiä ihmisiä hänen tieltään kuin Rommel konsanaan. Nyt kai minulla ei ole enää mitään annettavaa hänelle joten ystäväksi kelpaavatkin vain lukeneemmat ja viisaammat. On hyvin surullista ja raskasta katsella kaukaa kaverini sukeltelua paremmissa piireissä ja syödä itse jäistä lihapiirakkaa räntäsateessa.
      Kaverillani oli vakavia terveydellisiä ongelmia mm. impotenssi ja prolapsus anus ja hän kääntyi puoleeni vaatien 100% vaitioloa. Autoin häntä parhaan kykyni mukaan ja voimavarani äärirajoilleen ponnistaen. Sain kuin sainkin kaverini tilanteen korjaantumaan ja hän parani kyseisistä vaivoista. Ponnistus oli kuitenkin niin stressaava että itse sairastuin impotenssiin josta kaverini minua nyt pilkkaa. Hän on myös kertonut työpaikallamme minun olevan impotentti. Tästä syystä olen yleisen pilkan kohteena. Hän myös lähettelee tekstiviestitse minulle "panoraportteja" öisin ja kehuskelee vaimolleen tuottamillaan orgasmeilla. Kärsimme vaimoni kanssa tästä suuresti.
      Toivottavasti kirjoituksestani oli apua tuntemaanne tuskaan.

      • IhmisSaasta

        En ole hirveämpää kuullut! Kertoa työtovereille kaverin olevan impo!!! Häpäisee koko ihmisen ja pilaa hänen elämänsä. Heti potkut tollaselle! Johtajan pakeille mars.


    • KimalaisenLento

      Hei!

      Haluan kertoa ystävästäni vielä muutaman seikan. Tapasin hänet tänään käytävällä sattumalta. Hän oli selkeästikkin lukenut viimeaikaisia lehtiä katupartioista ja oli perustanut käytävälle yhden miehen partion. Kuitenkin katseemme kohdatessa hän jäätyi kuin peura ajovaloissa, tosin en ole niin pelästynyttä peuraa nähnyt koskaan. Jopa se minkä yli ajoin oli urheampi vaikka laskikin alleen. Lisäksi hänellä oli hassulasit päässä jotka nähdessäni aloin itsekkin hieman hätääntymään. Tuli hetki kun hänen täytyi päättää millä tavoin alistaisi minut mahtavan olemuksensa varjoon. Hän päätti mittailla minua ylös ja alas, päästä varpaisiin hyvin arvostelevasti, kuin hösta domstolen tuomari konsanaan. Tunsin hetkessä olevani pelkkä mitättömyys. Käytävällä kaikui vain teknisien laitteiden tieteelliset äänet, aivan kuten huuliharppu Ennio Morriconen elokuvassa hyvät pahat ja rumat siinä hautausmaakohtauksessa. Yllättäen hän huusi korvaani kuin mieletön että "PÄIVÄÄ". Päässäni soi ja silmissä tärisi. Kun olin saanut tajuntani oikeille raiteilleen oli hän vaappunut ohi kiusaajaystävänsä kanssa. He liikkuvat yksin kiusatessaan pienempiään ja kahdestaan kiusatessaan isompiaan. Lähtökohta on että kaikkia kiusataan. Tunnen oloni hyvin pelokkaaksi. Epäilen että hän yrittää värvätä käytäväpartioonsa myös muita henkilöitä, kuten pankinjohtajan. Hän esimerkiksi saa lainaa pankista sellaisia summia joiden murto-osan saamiseksi minun täytyisi pantata suvun kaikki mummot 5 sukupolvea taaksepäin. Myös pomo taitaa kuulua tuohon käytäväpartioon sillä he puhuvat jostain sika- ja hopealusikka-kerhosta alituiseen, myös vast'ikään saatu palkankorotus puhuu epäilyksieni puolesta. Myös eräs toinen päälikkö kuulunee partioon sillä hän oli kutsunut ystäväni tarkastelemaan muiden johtajien kanssa kyseenalaista taidetta useiden tuntien ajaksi. Kuuntelin avoimen oven läpi naurunremakkaa, jollaista vain johtoporras voi hyvällä omalla tunnolla pitää. He ylistivät toisiaan kaikkien ollessa itseriittoisuuden hurmoksessa, minun kokiessa silkkaa pakokauhua tuosta groteskista näytelmästä. Kukaan ei tuntunut huomaavan minua, varmaan siksi että olen niin mitätön kaikilla mittareilla, joten pystyin vakoilemaan heidän toimintaansa täysin avoimesti.

      Kaikesta huolimatta hän on hieno mies, yrityksemme tukipilari. En vaihtaisi häntä edes puhtaisiin kalsareihin.

    • ArvonPuolesta

      Toimin huolinta-alalla ja teen arvokasta pihamiehen työtä. Vaikka työni on joskus raskasta ja luonteeni hieman ujo, nautin kun saan tuntea itseni tärkeäksi lenkiksi yhteiskunnassa. Työpaikassamme on monenlaisia ihmisiä ja en koe erilaisuutta ahdistavaksi paitsi erään esimiehen kohdalla. Toista niin tärkeää kukkoilijaa en ole nähnyt sen jälkeen kun kotikyläni metsästysseura lopetti häiriintyneen metson joka pörhisteli ja hyökkäili koululasten kimppuun suuren egonsa sokaisemana. Tämä "esimies" hyväksyy töihinsä vain elämässään epäonnistuneita ja alistuneita ressukoita joiden nöyryyttämisestä hän saa ravintonsa. Muistan erään Arvon, noin metrin pituisen säikähtäneen miehen jolle kenkien oikeisiin jalkoihin saaminen oli ponnistus. Tämä "esimies" antoi Arvolle tahallaan hyvin vaikeita tehtäviä joiden tekeminen olisi vaatinut useiden tuntien ylitöitä. Kun Arvo erehtyi kertomaan ettei hän millään ehtisi jäämään ylitöihin(hänellä oli lääkäriaika heti työajan päätyttyä) huusi tämä peijoona Arvolle täyttä kurkkua: Kieltäydytkö sinä rääpäle työtehtävästä!! Arvo-parka purskahti itkuun ja jäi kiltisti ylitöihin vaikkei edes osannut suorittaa kyseistä tehtävää, myös perumatta jääneen lääkäriajan hän joutui maksamaan omasta pussistaan. Näitä esimerkkejä riittäisi useita mutta en halua pahoittaa mieltäni niitä muistelemalla.
      Tämä kävelevä ego on onnistunut saamaan ympärilleen häntä puolustavan ringin(yhden miehen) joka ei päästä ketään vahingoittamaan tätä kukkoilijaa. Häntä suojeleva vanha sotaratsu on kokenut ja paatunut työnjohtaja sekä työsuojeluaktiivi. Hän pitää huolen että kaikki suojatistaan tehdyt valitukset päätyvät roskiin ja valittajat työvoimakortistoon.
      Yhteenveto: Nuori lukenut kukkopoika ja vanha paatunut kehäraakki= Tyrannia!

      • nähtyon

        valitettavasti tämä on vieläkin nykypäivää. tuollaisia kusipääpomoja löytyy joka työpaikasta. toivottavasti arvo löysi paremman työn.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1241
    3. 64
      1230
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1215
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1049
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      84
      847
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      686
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      618
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      592
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      564
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      305
      552
    Aihe