Hyvän parisuhteen löytämisen vaikeus

Ehkä.vielä.joskus

Taustana erosin vajaa vuosi sitten ikääni nähden hyvin pitkästä parisuhteesta. Suhde alkoi jo lukioiässä hyvin nuorena (nyt olen 25v) ja lopulta kaatuikin siihen, että ahdistukseni nuoruuden menettämisestä kasvoi liian suureksi, vaikka parisuhde itsessään oli oikein hyvä ja naimisiin menokin jo pöydällä.

Seurustelu ei eron jälkeen aluksi kiinnostanutkaan millään tasolla, mutta viime aikoina on alkanut tuntua taas siltä että olisin valmis aloittamaan jotain uutta. Aikaisemmin ajattelin, että helppo homma. Senkun vain alkaa tapailemaan ihmisiä ja odottaa, että kolahtaa. Viime aikoina olenkin tutustunut uusiin ihmisiin ja tapaillut ihmisiä. Kukaan ei vaan tunnu kolahtavan millään tavalla, vaikka kovasti nautinkin uusiin ihmisiin tutustumisesta. Ihmisten tapaaminen on periaatteessa niin kovin helppoa näin Tinderin aikakaudella, mutta sekin tuntuu pidemmän päälle loputtomalta suolta ja turhautuminen iskee, kun "työ" ei kanna hedelmää. Kyllähän se fakta on, että näin miehenä joutuu suurimman osan keskusteluista aloittamaan ja tekemään aloitteita niin oikeassa elämässä kuin virtuaalisestikin.

Välillä pohdin onko minulla vain kriteerit liian korkealla, mutta en oikein usko tähänkään. Lopulta tärkeintä aina on, että henkilökemiat kohtaa ja siinä vaiheessa kaikki muu on toisarvoista. Toki lähtökohtaisesti haluan, että nainen on fiksu, positiivinen ja jaksaa panostaa omaan hyvinvointiinsa, koska itsekin koen tällainen olevani. Ja toisaalta pakkohan se on nirso ollakin, jos toivoo löytävänsä ihmisen jonka kanssa oikeasti viihtyy pidempääkin.

Olen pikkuhiljaa tullut lopputulokseen, että uutta hyvää parisuhdetta ei todellakaan etsimällä löydä. Pidän jatkossakin silmät auki, mutta siihen asti on opeteltava todella elämään yksin. Ja jos jotain haluan tällä sanoa, niin toivon ettei kukaan ota omaa parisuhdettaan itsestäänselvyytenä, kuten itse tein aikaisemmin. En ole ihan varma miksi tämän edes kirjoitin, koska ei tässä kai mitään pointtia ole, vaikka onhan kirjoittaminen jo itsessään ihan terapeuttista. Toki kaikki vinkit otetaan vastaan siitä, missä kaikki ihanat fiksut naiset nykyään piilottelee!

10

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhuhsentäs

      Aikamoinen mies ja pitkä juttukin.

    • Munaotus

      Nykyään seurustelu on sitä että tutustumaan kaksi viikkoa ja muutetaan yhteen. kuukauden päästä tehdään lapsi ja sitten vuoden päästä jo erotaan kun mies ei halua huolehtia lapsestaan kun miettii että nuoruus menee ohi ja haluaa vielä kylvää siementä pitkin ja poikin ja sitten 35 vuotiaana huomataan että ollaankin yksin ja alkaa paniikki että mistä sitä löytäisi sen naisen mutta naisille ei sitten kelpaakaan enää miehet.

      • valitettavastiniin

        Nykyään menee kuule monet muutkin asiat niin kummallisesti, että ei tottakaan.


    • BlaiseCronin

      Nykyään panot luuraa omissa asunnoissa....onanoivat kelmeään ruutuun. Sekä että naiset.

    • Se on äärimmäinen harvinaisuus sellainen nainen, jonka kanssa haluaisi saman katon alle asumaan. Itse en ole vielä moiseen törmännyt, tosin olen vielä alle neljänkymmenen.

    • 5981

      Parisuhteen löytämisen vaikeus tulee siitä, että naisia ei kiinnosta faktat vaan kolahtaminen. Eivät siis etsi parisuhdetta vaan seksiä - eivät vain myönnä sitä suoraan.

    • kokenutsaman

      Mitä jos jäisit varalle roikkumaan vanhaan suhteeseesi ja koittaisit olla ystävänä.jos vielä kuitenkin palaisitte yhteen. Ei se sinkkuelämä kovin auvoista oo.Kummallekaan sukupuolelle.ymmärrän hyvin että on sitä vailla mutta kyllä hyvä parisuhde yksinäisyyden voittaa. Jos jäisit varalle katselemaan saattaisitte palata yhteen pitkänkin ajan päästä.

      • Tombo87

        Olen itse juuri tässä roikkumis kohdassa meillä toki 3 lasta jotka iältään 1.5-4v olemme olleet erossa reilu vuoden . Molemmilla ollut tässä ajassa näitä uusia kokeiluja vai miksi niitä sanoa. Itse nyt myös pahassa tilassa koska ihastuin tähän "kokeiluun" ja olisi vielä jotain tunteita myös lasteni äitiä kohtaa ja en tiedä pitäisikö roikkua vai alkaa elää uutta elämää uuden kanssa. Rakkaus ja parisuhteet vain on todella vaikeita saati löytää juuri se oikea kenen kanssa todella haluaa viettää loppu elämän.


      • Ehkä.joskus.vielä

        Ystäviä olemme edelleen ja toivottavasti sellaisina aina pysymmekin. Yhteen paluu tottakai houkuttaa, mutta kaiken loukkaantumisen ja hylkäämisen tunteiden kokemisen jälkeen se on lähtökohtaisesti aika monimutkaista. Mutta eihän sitä koskaan tiedä. Tällä hetkellä yritän parhaani mukaan nauttia niistä hyvistä asioista joita elämästäni jo nyt löytyy. Nyt on ainakin hyvää aikaa kehittää itseään ja edetä työuralla.


    • Samassa veneessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      16
      4662
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      228
      1096
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      126
      889
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      815
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    Aihe