Kelanauhurikysymys

Mä_kelaan_vaan

Mulla oli 80-luvun lopulla (tai 90-luvun alussa) kelanauhuri, muistaakseni Sony merkiltään, transistorilaite jostain 70-luvulta tai 80-luvun alusta. Ei pelkkä dekki vaan vahvistinmalli. Laitteen mukana oli kaiuttimet, jotka kuljetusasennossa oli kiinnitetty etulevyn päälle salvoilla. Siis varsinainen raahattava kelanauhuri sekä kokonsa että painonsa ansiosta. Suurin kelakoko (jälleen kerran) muistaakseni 7", vakiokiinnitys (keskeltä) kelalautaseen. Kolme nopeutta 4,75 - 19 cm/sek. Nopeuden valinta mekaanisella vipukytkimellä, joka sijaitsi kelojen keskellä laitteen yläreunassa. Rahapulassa piti myydä pois jo kauan sitten.

Tuleeko jollekulle mieleen, mikä Sony kelamankka mahtoi olla kyseessä? Eihän sen äänenlaatu mitään huippuluokkaa ollut, mutta ihan riittävä. Kaapissa on iso läjä kelanauhoja ja niiden kuntoa olisi mukava testata. Ja sitä varten voisi hankkia samanlaisen kelamankan jos jostakin sattuisi löytymään. En vain ole onnistunut löytämään netistä oikeaa mallia.

6

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksivaihtoehto
    • PhilipsN4511

      "Tuleeko jollekulle mieleen, mikä Sony kelamankka mahtoi olla kyseessä?"

      Laita Googleen tai muuhun hakuun Sony kelanauhuri tai Sony kelamankka tai Sony reel to reel tai Sony reel to reel tape recorder, ja katso kuvahausta. Oikean kuvan / kuvien kohdalle sattuessa saatkin nauhurista enemmän tietoa.

      • Mä_kelaan_vaan

        Juu on katseltu. Sony TC-270 on lähellä, mutta muistaakseni ei ole just se oikea malli.


    • Mä_kelaan_vaan

      Itse itselleni vastaten. Nyt kun löytyi oikeat hakusanat googlettamiseen, etsimäni laitemalli on ilmeisesti Sony TC-630.

    • Moni.malli.käy

      Ei ostamasi mankan tarvitse olla täsmälleen samaa tyyppiä kuin aikaisemmin omistamasi. Riittää, että siinä on nopeus, jolla nauhasi on nauhoitettu ja että se on neliraitainen. Omistin muuten itsekin Sonyn ensimmäisen kotikäyttöön tarkoitetun stereonauhurin vuonna 1965. Vieläkin kaapissa on sen mukana tullut esittelynauha, vaikka en ole omistanut kelanauhuria noin 30 vuoteen.

      • Mä_kelaan_vaan

        Juu, ei tarvikaan. Mutta haluaisin mielelläni just tuon mallin, koska siinä on pääteaste ja kaiuttimet mukana. Ei tarvitse alkaa virittelemään piuhoja vahvariin. Eihän niiden kajareiden äänenlaatu kaksinen ollut, meikälle kuitenkin ihan kelvollinen. Mutta mahtoiko olla muunmerkkisiä vastaavia mobile-mallin kelanauhureita?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8133
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6379
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3683
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      72
      2529
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2450
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      45
      2263
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2024
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      89
      1927
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1585
    Aihe