Hei,
Olen 38 -vuotias mies. Pituuteni on 191cm ja painoni nyt 109.5 kg. Minulla on ylläpitolääkityksenä Seroquel 350mg. Tällä hetkellä se on tosin tuolla Ketipinorin nimellä koska viitehintajärjestelmän mukaan se on halvempi vaihtoehto Kelalle korvattavaksi.
Painoni oli pahimmillaan 118.8 kg viime syksynä. Nyt tuo painonpudotukseni on pysähtynyt tuohon 109 kilon kieppeille.
Onkohan tuolla lääkitykselläni mitään merkitystä painonpudotukseni hidastumiselle. Lääkitykseni on ollut voimassa jo useita vuosia. Vai onko yhä kyseessä ainoastaan tuo, että en ole saanut aikaiseksi riittävää kalorivajetta jolla laihtuisin lisää?
Eli ei kai lääkepilleri sinällään lihota? Millaisia kokemuksia teillä on? Kertokaa avoimesti. Haluaisin pudottaa painoni normaaliin joka vaatisi vielä kai noin 15 kilon pudotuksen.
Kiitoksia jo etukäteen.
Laihdutus ja Seroquel
7
89
Vastaukset
- laihduttaja39v
Olen itse laihtunut yli 20 kiloa ketipinorin ( 400 mg) käytön aloittamisen jälkeen normaaliin painoon ja pudotettavaa on vielä noin 10 kiloa.olen käyttänyt ketipinoria muutaman vuoden.En itse usko että lääke itsestään lihottaa,koska itse olen pystynyt laihduttamaan ketipinorista huolimatta.Luulenpa vaan että syöt enemmän kuin kulutat.niin kuin itse sanot niin et ole saanut aikaiseksi riittävää kalorivajetta.Kiinnitä nyt huomiota siihen ruokavalioon ja kalorivajeeseen.
- asiasta.kannattaa.lukea
Ihan suomalainen lääkeyhteenveto, löytyy toki myös lääkkeen mukana.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=2016&d=3098919&i=ASTRAZENECA_SEROQUEL_SEROQUEL
Yksi lääkkeen monista haittavaikutuksista on painonnousu. Kannattaa tutstua AINA saadun lääkkeen mukana tulevaan yhteenvetoon ja lisäksi netistä löytyy myös muiden käyttäjien kokemuksia lääkkestä. - aina.haittaa.lääkkeestä
Lääkepilleri sinällään ei aiheuta lihomista, siinä ei juuri kaloreita ole. Lääke vaikuttaa kuitenkin mm. hormonitoimintaan (kilpirauhanen) ja sitä kautta myös lihomiseen, ruokahaluun. Ja lääke aiheuttaa myös turvotusta eli nesteen kertymistä elimistöön, mikä taas näkyy painonlisäyksenä.
Lääkeannoksesi on todella suuri ja haittavaikutukset korostuvat entisestään. Ylläpitoannokseksi todella suuri! Kannattaisi keskustellla sen hoitavan lääkärisi kanssa asioista ja miettiä onko noin suuri annos todellakin tarpeen. - fakta000
Veljeni söi tuota lääkettä eikä syönyt liikaaruokaa, mutta kuitenkin lääke turvotti hänet aika'muodottomaksi. Sitten hän lopetti serg.syönnin ja meni pari kuukautta hänen painonsa oli tipahtanut 14kg eli pilleri ei itse lihota mutta kerää nestettä ym. kehoon.
- dsgsdgdgdsdg
Käyttäähän moni muukin ihminen erilaisia lihottavia/turvottavia lääkkeitä, ja kaikki eivät silti liho, onnistuvat jopa laihtumaan. Esim. omaiseni on koko ajan lähestynyt normaalipainoa epilepisialääkityksestä huolimatta. Paino oli noussut aikana, jolloin hänellä ei ollut sairauksia tai lääkkeitä.
Kannattaisi puhua lääkärin kanssa painoasiasta. Laihtumistavoite on sen verran arvokas, että voisi koettaa löytää jonkin muun lääkkeen. Ei voi olla itse tarkoitus, että potilas syö lääkettä, joka vaikeuttaa laihtumista, sillä ylipainon haitat tiedetään.
Jaksatko liikkua? Liikunta ei itsessään juurikaan kuluta energiaa, mutta sen ajan olisi ainakin pois jääkaapin houkutuksien parista. Jos liikunta olisi salilla käyntiä tai vastaavaa, niin lisääntynyt lihasmassa kuluttaisi kaloreitakin enemmän kuin rasvainen kudos. Eli voimaharjoittelu olisi suotavaa. - laihduttaja_
Itse myös haluan uskoa, että paino ei nouse Seroquel -lääkkeen ansiosta vaan yksinkertaisesti sen takia, että syön aivan liikaa. Kaloreita tulee liiaksi asti. Mutta silti tunnen oloni epävarmaksi koska nyt painoni ei enää halua laskea vaan se on jumittanut tuohon 110 kilon kieppeille. Eli sain sitä pudotettua tuolta 118.6 kilosta parhaimmillaan 108.5 kiloon. Nyt taasen oltuani flunssassa ja sitten pääsiäispyhien jälkeen painoni kipusi tuonne 110 kilon kohdille. Yritän taas aloittaa alusta uudella innolla sitä, että pudotan painoni nyt ensi alkuun tuonne 100 kiloon. Ja sitten taas jatkan siitä alaspäin.
Onko kukaan teistä oikea lääkäri tms., joka voisi antaa faktatietoa siitä, että lihottaako Seroquel lääkkeenä jollakin erikoismekanismilla (hormoni, glukoosi yms...) joka ei liity siihen kuinka paljon laitat viinereitä ja lihapiirakoita menemään suustasi alas.- jojoilija76
itselläni menee ketipinor 400 mg vrk.ssa, vuoden verran syönyt. Kuulun siihen "koulukuntaan", joka uskoo, ettei yksi tabletti voi aiheuttaa valtavaa lihomista esim. 40 kg vuodessa, jos vain pitää huolen päivittäisestä kalorinsaannista ja liikunnasta eli kuluttaa ne kalorit, jotka syökin. Jos söisin päivässä vain tuon tabletin, enkä mitään muuta, varmasti laihtuisin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406