Keski-ikäisen uusi suhde eron jälkeen?

UusiSuhdeKeski-iässä

Lapset aikuisia ja omillaan. Erosta 10 kk. Aloin tapailun melko pian eron tultua vireille. En hakenut seuraa, mutta en myöskään lyönyt jarrua kun tapasin eronneen miehen. Hitaasti on edetty, mutta tuntuu kuitenkin oikealta ja hyvältä.

Miten muut keski-ikäiset ovat eron jälkeen kokeneet uuden suhteen?

17

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syvällä

      Olitko se, joka pisti eron vireille?

      • UusiSuhdeKeski-iässä

        En, ero laitettiin vireille puolison aloitteesta. Tosin eropaperit allekirjoitettiin yhdessä.


    • khubk

      Älä paina jarrua todellakaan vaan kaasu pohjaan! Et ole tilivelvollinen kenellekään. Olet eronnut ja uusi rakas myös, miksi epäröidä. Ole onnellinen että olet löytänyt uuden rakkauden, monet etsivät mutteivat löydä.

      • UusiSuhdeKeski-iässä

        Kiitos. On totta että tämä tuntuu uskomattomalta onnenpotkulta, koska ajattelin jo ettei keski-ikäisenä saisi kokea tällaista.


      • lksdjflkasjf
        UusiSuhdeKeski-iässä kirjoitti:

        Kiitos. On totta että tämä tuntuu uskomattomalta onnenpotkulta, koska ajattelin jo ettei keski-ikäisenä saisi kokea tällaista.

        Sanos muuta. 20 vuoden liiton jälkeen ajattelin, että olen loppuelämäni yksin ja korkeintaan maltillisessa etäsuhteessa jonkun kanssa. Toisin kävi, vielä varsin nopeasti ja ihan etsimättä. Nyt jo useita yhteisiä vuosia takana, ja olen todella iloinen, että en epäröinyt aloittaa uutta suhdetta. Puoliso vaikuttaa myös tyytyväiseltä :)


    • Syvällä

      Minun täytyy sanoa, että tuntuu aivann käsittämättömältä. Itsestäni tuntuu, etten ikinä enää voi rakastua, sielu on turta. Mutta tilanteet ovat erilaisia, ihmiset erilaisia, nauti onnestasi.

      • eläkeonni

        Minulle kävi samoin ...vuoden olin eron jälkeen yksin ja aattelin et näin menee loppuelämä yksin "körötellessä " mutta yllättäen tuli eteen uusi hyvä suhde , jota on jatkunut jo vuoden ja tuntuu et suhde vaan paranee . Oon sentään jo eläkeiän kynnyksellä , lapset jo omillaan eli mikä tässä on nyt kaksin mennä eteenpäin.


      • sairadstaa
        eläkeonni kirjoitti:

        Minulle kävi samoin ...vuoden olin eron jälkeen yksin ja aattelin et näin menee loppuelämä yksin "körötellessä " mutta yllättäen tuli eteen uusi hyvä suhde , jota on jatkunut jo vuoden ja tuntuu et suhde vaan paranee . Oon sentään jo eläkeiän kynnyksellä , lapset jo omillaan eli mikä tässä on nyt kaksin mennä eteenpäin.

        MItähän ihmiset saa näistä itse keksimistään tarinoista itse itselleen vastaillen.


    • wendy_52v

      Ihan fantsuu ja ihkuu :D. Eli siis erinomaisen hyvin. Mutta kuka aloittaa tapailun ja seurustelun, ellei sitä tahdo; tai kokee sen jotenkin epämieluisaksi?

      • UusiSuhdeKeski-ikäsenä

        Totta tuo kyllä on. On kiistatonta, ettei ero ollut minulle toisaalta yllätys, vaikka romahdinkin eropäätöksen jälkeen muutamaksi viikoksi. Mutta sitten kun tapaa jonkun, joka kolahtaa (eikä mennä liian kovaa vauhtia eteenpäin), nin onhan tämä mieluisaa.. Toisaalta en myöskään usko että etsimällä aina löytää, vaan tällaiset tulee kohdalle jos vaan on tullakseen. Sisänsä olen iloinen, että olen aika.... Hankalan valikoiva... Että kohtasin kuintenkin mieluisan.

        Haluan jakaa tämän kokemuksen siksi, että a)olen iloinen b)oivalsin ettei elämä olekaan ohi, vaikka se kumppani jonka kuvitteli viettävänsä vanhuuden, poistuu elämästä.

        Mitä olen oppinut? Kannattaa päättää, että selviää ja pääsee eteenpäin. Ja kannattaa hymyillä ja pakottaa itsensä ulos kodin turvasatamasta.

        Onneksi lapset ovat ottaneet ilolla vastaan tiedon tapailusta.


    • VieläOnRakkauttaJäljellä

      Olin eron jälkeen 3v. sinkkuna, kunnes vahingossa ihastuin yhteen mieheen. Seurusteltiin pari vuotta, mutta minusta oli kiva huomata, että elämää on eronkin jälkeen. Erottiin aikanaan exän kanssa sovussa, eikä draamaa ole vieläkään tullut. Tämän pikasuhteen kanssa sitten olikin draamaa, hänen puoleltaan.

      Nyt olen ollut 4 vuotta sinkkuna ja valmis taas uuteen suhteeseen.

      Tsemppiä! Anna rakkauden tulla, ku se tulee <3

    • Punanensohva

      Kertokaa mistä löytää 60 v seuraa kun ei työelämässäkään enää? Ero tuli yllättäen viime marraskuussa kun mies tyhjensi säästötilini En taida voida luottaa enää kehenkään oltiin aentään 13 v aviossa Ja nyt koiranikin kuoli 3 vkoa sitten
      Mistä elämäntahtoa?

      • personalTr

        Netistä, ilmoituksilla, tapahtumista, matkoilta, R-kiskalta, vapaaehtoistyöstä, harrastuksista (vaikka puutyökurssilta aikuisopistosta) esimerkiksi. Kannattaa muistaa myös viidakkorumpu, eli ystävät, sukulaiset, tuttavat.


      • UusiSuhdeKeski-iässä

        Elämäntahdon palauttamisessa sinua voisi auttaa euroryhmä. Koska et ole työelämässä, sinua voisi auttaa eteenpäin myös yhteinen aika ystävien kanssa. JOkin pikku reissu jne. Minua auttoi alussa juuri pakottautuminen liikkeelle ja tapaamaan ystäviä, vaikka ei oikein jaksanut hymyillä.

        Toisaalta kirjoituksestasi tulee esiin suuri pettymys puolisoosi ja surkeuden tunne kun koirakin kuoli. Sinua ehkä helpottaisi, jos olisit itsellesi armollinen ja luopuisit väärin kohdellun ajatuksista. Ei ainakaan uusille ihmisille kannata purkautua siitä miten elämä on potkinut päähän.

        Oman eron ollessa päällä olin kyllä myös aika siipi maassa, mutta sitten kun nousukiito alkoi, oli kyllä todella vapauttavaa erkaantua menneestä. Oikeastaan oli hetki kun päätin ja toistekin itselleni, että minun on mentävä eteenpäin enkä saa jäädä kiinni surkeuteen.

        Ja kun sitten pääsin muutaman askeleen eteenpäin, avautuukin tämä uusi ihmissuhde. Jotenkin osaan nauttia tästä äärettömän paljon ja olen todella kiitollinen. Elämänkokemuksen myötä kummallakin on paljon erilaista annettavaa ja osaamista parisuhteessa kuin aiemmin. Nautin elämästäni, olen onnellinen ja jokainen päivä on elämisen arvoinen.


      • surku3

        On tässä vielä työelämässäkin olevalla vaikeata löytää elämäntahtoa ja suuntaa tulevalle eron jälkeen. Jotenkin on lamaantunut olo.


      • UusiSuhdeKeski-iässä
        surku3 kirjoitti:

        On tässä vielä työelämässäkin olevalla vaikeata löytää elämäntahtoa ja suuntaa tulevalle eron jälkeen. Jotenkin on lamaantunut olo.

        Aika tekee tehtävänsä ja myös itsensä patistelusta eteenpäin on hyötyä. Omalla kohdalla olen pitänyt tärkeänä selviytymiskeinoja, etten myrkytä mieltäni ja ajatuksiani katkeruudella ja väärinkohdelluksi tulleiden kokemusten muistelulla ja jauhamisella. Se ei tee hyvää.

        Lamaantuminen on inhimillistä, mutta aika oikeasti auttaa. Paikoilleen ei kannata jäädä vaan pakottaa itsensä tapaamaan ystäviä ja tekemään asioita joista on ainakin joskus nauttinut. Näin keväällä myös metsässä kävely on aika vapauttavaa.


      • Punanensohva

        Kiitos neuvoista eteenpäin siis onneksi sloin uuden urheiluharrastuksen viime kesänä täytyy vaan vahtia tosiaan omia ajatuksia ja laittaa poikki kun surkeus puskee päälle Valoa ja iloa eronneille


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6075
    2. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1748
    3. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1646
    4. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1533
    5. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1426
    6. Ässät lähtivät eri teille

      Tämä on ilonpäivä 😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1140
    7. Oon mä susta mustasukkainen

      Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista
      Mustasukkaisuus
      150
      984
    8. Sohvi blörf

      Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      831
    9. Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!

      Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää
      Kauhava
      26
      742
    10. Rakas rakas rakas

      Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m
      Ikävä
      65
      664
    Aihe