elän mielummin

kelantuki rahoilla, aina kun on oon käyny työhaastattelussa niin oon sanonut että tunti palkka 25€ tolla tavalla ei tarvitse töitä tehdä, eikä ole enään työkkäristä 3vuoteen yhtään työtarjousta tullut.

ja ihan hyvin olen noilla kelan rahoilla pärjännytvaikka maksettavana on auto, vuokra ,puhelinlasku, nettimaksu, sähkölasku

helppoo rahaa
551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olipas "hyvä" provo taas. Noh eiköhän tähänkin joku idiootti lankea.

Äänestä

Juu hyvä tietää.
Kesä tulee ei hommat paljo kiinnosta.
Muutakin tekemistä ku olla paskahommissa.

Äänestä

kela rahoilla ei juuri kuluteta... köyhät ei kuluta !
suomessa on menossa sisäinen devalvaatio, massa-työttömyys, leipäjonot
- talous sakkaa, kulutus sakkaa....

Äänestä

Omituista provoilua? Mitään hyötyä!
TES on se jossa määritellään palkanlinjaus ei sitä mennä itse määrittelemään tuplana!
Kyseessä työstä kieltäytyminen jolloin 3-4kk karenssia eikä varmasti kivaa, kellään...nimittäin jos työ ei maistu sillä hinnalla mitä TES määrittää!

Itse en alistuisi erinäisten anomisluukkujen jonoon kun voi sen helpommin ottaa työnä ja tehdä tiliä ja ennenkaikkea olla vapaa ihminen. Miksi ihmiselle ei kelpaa 8h/työstä 80€ ja 10 työpäivän jälkeen on 800€ tienattuna. Veroja menee tuloista, mutta on palvelutkin tarjolla ja firman terveyspalvelu sisältyy tiliin!

Jotkut ihmiset vaikuttavat olevan todella köyhiä, koska ei päässä liiku mitään?.... Omamoka tietysti, mutta harmittaa hieman nykyaikaisen kehityksen taso, vaikka on ties mitä vaihtoehtoja tarjottimella ojennettuna, mutta ei kuin almulla oma ainoa elämä on olevinaan parasta elämää?...

Kyllä pakolaiset ja maahanmuuttajat varmasti nappaavat työn jos siihen mahdollisuus ja se työ on TES mukainen eikä 2€/h kuten yritetään kertoa näiden pakolaisten tekevän. Jos tekee, niin palkkatyö on maksettava vallitsevan TES mukaan jälkikäteen korjatulla tuntiveloituksella, siitä ei pääse mihinkään, SUOMESSA!

Kehittykää ihmiset ihmisenä! Yksi ainoa elämä ja tarkoituksella pyrkiä elämään roikkumalla toisten almuilla ei ole Suomalaista asennetta!

Äänestä
  • missä sulla on noita ihme töitä palkalla ?
    - kun ei niitä ole missään tarjolla.....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppoorahaa kirjoitti:

kelantuki rahoilla, aina kun on oon käyny työhaastattelussa niin oon sanonut että tunti palkka 25€ tolla tavalla ei tarvitse töitä tehdä, eikä ole enään työkkäristä 3vuoteen yhtään työtarjousta tullut.

ja ihan hyvin olen noilla kelan rahoilla pärjännytvaikka maksettavana on auto, vuokra ,puhelinlasku, nettimaksu, sähkölasku

helppoo rahaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu