Miten jätän vaimoni?

Tilanne on nyt se, että olen tullut siihen lopputulokseen,
että perheelämä ei ole minua varten.

Olen 39-vuotias mies pääkaupunkiseudulta. Kaksi lasta 4 ja 2. Vaimo valittaa kaikesta, vaatii, että kaikki tehdään hänen päänsä mukaan.
Velkaa talosta 350000€ ja vaimon isälle 80000€.

Olen säästänyt salaa sukanvarteen. Vaimon luonteen tuntien on lähes pakko karata...

Mitäs tässä nyt kannattais tehdä?
2159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ota ensin asia puheeksi vaimon kanssa, niin ettei lapset kuule, ovat esim. hoidossa.

Vaimo tietenkin pimahtaa mutta rauhoittele tai kuskaa päivystykseen jos tarvitsee esim. nukahtamispilleriä. Tuon tiedon saamisen jälkeen hän ei nuku hetkeen muuten.

Selitä syyt esim. se ainainen valittaminen. Totuus pöydälle.

Hän luulee että sinullla on toinen. Siitä seuraa kohtaus. Kerro että et ole nyt valmis uuteen suhteeseen vähään aikaan. Painota tuota että toista ei ole.

Seuraa tilannetta muutama päivä. Lapsien tilanne on tärkeä.

Sitten käynnistä eroprosessi. Paperit vetämään. Jos hän ei suostu niin siitä ei kannata välittää.

Jos hän sanoo muuttuvansa niin toki harkitse ... ja keskustele vielä mutta ei mitään vekslausta. Kunnon peli niin että asia on selvä. Joko tai.

Seuraavaksi käytännön asiat. Asunto myyntiin jos kumpikaan ei lunasta sitä.
Kummalle lapset ? Vuoroviikoin hoito ? Tapaamiset ? Elatusmaksut?

Muille ei kannata heti juoruta mitään. Jos vaimo juoruaa niin juoruaa.

Koville ottaa mutta parhaalta kaverilta saa parhaan tuen. kerro siis kuitenkin luottohenkilölle. Ottaa koville sinullakin.

Itse kerroin suvulle vasta kuukausien kuluttua. Ei kuulu heille. Syitä en kertonut koska ne ovat yksityisasioita. Pari parasta ystävää lohdutti pahimpana aikana.
Tosin me ei myyty asuntoa vaan minä lunastin sen niin salaisuus oli helpompi. Lapsikaan ei puhunut suvulle heti mitään. Oli jo murkkuiässä ja sovimme näin hänen kanssaan.

Hirveää se oli 17 vuotta yhdessä kun oltiin oltu.

Minut siis jätettiin toisen naisen takia.

Selvisin ... laihduin kun ruoka ei maittanut. Lahdin heti lavoille tanssimaan ja opettelin lattarit ... pidin hauskaa ja hoidin lapsen kunnialla puolison avustuksella tietenkin. Välimme säilyivät kaikesta huolimatta.

Pidän edelleenkin hauskaa .. enkä muuta enään kenenkään kanssa saman katon alle. Miesystäväkin on löytynyt harrastuksiin.

Äänestä

Yritätkö nyt karata vaimoltasi vai velkojiltasi?

Avioliitosta pääset ulos kävelemällä ja eroa hakemalla. Niistä salaa sukanvarteen säästetyistä rahoista ei kannattaisi suurta meteliä pitää.

Osituksessa jaetaan avio-oikeuden alaiset varat ja velat. Jos avioehtoa tai testamenttimääräyksiä ei ole, käytännössä kaikki omaisuutenne on avio-oikeuden alaista. Siitä vähennetään velat ja loput jaetaan puoliksi.


Voi olla, että talo pitää myydä. Myyntihinnasta maksetaan velat, ja jos jaettavaa jää, otat osuutesi tai kuittaat sillä elatusmaksuja.

Lasten huollosta ja tapaamisista sovitaan myös.

Olet velkaa myös vaimon isälle. Jos se on käytetty perheesi yhteiseen tarkoitukseen, otetaan se huomioon avio-oikeudellisen omaisuuden säästöä laskettaessa. Mikäli se on kuitenkin erityisesti sinun velkaasi, ei sitä vähennetä osituksessa. Maksat sen silloin yksin sovitun mukaisesti takaisin.

Avioliitossa kuten muissakin pitkäaikaisissa suhteissa ilmenee ajanmittaa ongelmia. Joskus voi olla aiheellista ottaa kokemansa ongelmakohdat kumppanin kanssa puheeksi.

Koet vaimosi omapäiseksi ja määräileväksi. Hänen käytökselleen voi olla jokin syy, johon voitte joko yksin taikka yhdessä vaikuttaa. Ei välttämättä kannata kävellä suhteesta ulos, jos toisen ylipääsemättömän ärsyttävän käyttäytymisen syynä on jokin helposti korjattava asia.

Olet iässä, jossa elämää ja sen arvoja aletaan helposti miettiä uudelleen. Koettu tai kokematon vapaus alkaa viehättää jälleen ja tällöin tulee helposti tehneeksi päätöksiä, jotka eivät pidemmällä aikavälillä osoittaudukaan tyydyttäviksi.

Lapsenne ovat pieniä tällä hetkellä ja tilanne saattaa parin vuoden kuluttua olla aivan toinen, etkä silloin voi edes käsittää, miksi nyt ajattelit ihanasta vaimostasi erota.

Toisaalta komentelevaa pirttihirmua ei kukaan kestä. Parempi lähteä kun vielä voi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joni1976 kirjoitti:

Tilanne on nyt se, että olen tullut siihen lopputulokseen,
että perheelämä ei ole minua varten.

Olen 39-vuotias mies pääkaupunkiseudulta. Kaksi lasta 4 ja 2. Vaimo valittaa kaikesta, vaatii, että kaikki tehdään hänen päänsä mukaan.
Velkaa talosta 350000€ ja vaimon isälle 80000€.

Olen säästänyt salaa sukanvarteen. Vaimon luonteen tuntien on lähes pakko karata...

Mitäs tässä nyt kannattais tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu