Ilmaista työtä

Hammerilla_töitä

Teen ilmaista työtä ja eipähän tartte suunnitella lomamatkoja, eikä mitään hankintoja.
Tervetuloa ilmaiseen työhön, sen nimi on kuntouttava työtoiminta, palkkaa ei makseta, eikä ole työterveydenhuoltoa.
Palkkaa kun ei makseta, niin eipähän tartte suunnitella mitään muuta kuin leipäjon oissa käymistä.
Niin miksi käyn ilmaisessa työssä?Kiitos ja kunnia siitä te-virkailijalle, joka karenssilla kiristämällä on sinne pakottanut.
Onko tämä työ ihanaa, koitahan arvata?

6

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sydäri_tulee

      "Tervetuloa ilmaiseen työhön, sen nimi on kuntouttava työtoiminta, palkkaa ei makseta, eikä ole työterveydenhuoltoa."

      No, miksi sä olit "käytettävissä". Olen itse monta vuotta yhteen pötkyyn ollut työtön, koulutuksessa jne. ei koskaan lomaa. Olen itsekin kokenut tuon autuuden. Sinuna olisi mennyt vaikka siivoamaan, koska nuo sossutantat ei jätä sua enää koskaan rauhaan. Kotiinkin voivat tulla, on kerrottu täällä.

      Jos sulla on jokukaan vajaus, olet roskiskamaa työmarkkinoilla ja tilalle käy vaikka norsunluurannikkolainen, ilman Suomen kielen taitoa. Edes siivoojaksi ei ole helppo päästä. Elämä on hankalaa ilman rahaa tai valtion tukirahasäätelyn aikana.

      Tässä on työpaikkoja oikopolulla. Sinne saa myös laitettua osaajaprofiilin (ks. valikko).
      https://tyopaikat.oikotie.fi/?sort_by=publication_time&utm_source=is.fi&utm_medium=keybox&utm_campaign=avainpaikka&utm_term=position_1

    • Kyllä_sä_pärjäät

      Olisit otsikoinut: "Näin saan Suomessa ilmaisen elatuksen"

      Ennen eläkkkeelle menoa ilmainen sosiaalituki, kun on sossujen täydessä valvonnassa ja hakeutuu ns. "kuntouttavaa työtoimintaa". No, jos paikkakunta on Itä-Karjalassa tai Puolangalla tuskin siellä muutenkaan saa mistään rahaa kuin tuosta. Joten häätyy olla tyytyväinen tuohon.

      Muut vaihtoehdot ovat muutto PK-seudulle islmamisten sekaan asumaan kovalla vuokralla tai sama koskee muitakin isompia paikkakuntia, joista saa edes jotain työtä. Kumpi on sulle tärkeämpää olla siellä kotiseudulla ja saada vähän tuloa tai muuttaa maksella kulkemisesta, vuokrasta, ruoka on edullisempaa, sitten on nuo muut sivuilmiöt?

      Jos et tykkää afrikasta, pysy siellä ja ole onnellinen, tee mitä käsketään ja siinä se menee. Mutta ei kannata sairastaa. Kaikki tukityölliset tietävät tuon, ettei loma kerry, sairaanhoito on jonotuksen varassa terveyskeskuksessa. Mutta ei tuokaan ole maalla niin törkeää kuin pk-seudulla, jossa on yhdensortin helppoheikit lääkäreinä, jossain päivystyksessä tai cityn itäreunoilla on romaaneja ja bulgaareja tai ihan mitä sattuu. Niiden kanssa ei puhuta samaa kieltä, homma on "arvan vetoa".

      • 9809890890

        Rahan saanti on kuitenkin helpompaa kuin yrittää myydä käytettyjä kamoja yhtä köyhille suomalaisille kuin on itse, sekin on satunnaista, jos saa jotain myytyä.

        Et sä saa mistään helpommalla toimeentulotukia, sitä ei edes tarvi hakea lomakkeilla. Mutta sitten on se psykologisointi, sinusta tehdään vähän "hullua", että nilllä itselläänkin riittäisi töitä, jos on tarvitsevia sieluja.

        Ei se ole paha, mutta se ei vaan sovi terveille, joten ota ja lähde töihin hakemalla paikkoja.


    • rehtiyrittäjä

      Voi voi, jos te vain ymmärtäisitte että kuinka viisas todella olenkaan, niin suomessa ei olisi yhtään työtöntä!

    • se_on_loppu_nyt

      No, onko kunto noussut?
      Olo parantunut?
      Mieli virkistynyt?
      Jos ei, niin lopeta hommat. Sano, että et sinä tällä meiningillä kuntoudu. Turha jatkaa.
      Turha toiminta on syytä lopettaa, jos tavoitteet eivät täyty.

      Vaadi työstäsi palkkaa. Katsotaan sitten, miten olosi kehittyy. Parempi? Varmasti.

    • TyöOnPalkka

      Se että yleensä saat nauttia työn uurastuksesta, on palkka. Lisäksi lunastat itsellesi aseman yhteiskunnassa, kun et vain loisi, vaan teet työtä, joka on jokaisen työkykyisen ihmisen perusvelvollisuus. Myös työkykysi säilyy paremmin kuin jos loisisit kotona kaljaa kitaten; jo 3kk riittää tuhoamaan yksilön työmarkkinakelpoisuuden peruttamattomasti.

      Sietäisit siis olla ihan saatanan iloinen, että sinulle on suotu tällainen ainutlaatuinen tilaisuus ylläpitää työmarkkina- ja yhteiskuntakelpoisuutta hyödyllisen työn parissa!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      94
      1855
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      86
      1313
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1143
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1027
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      117
      986
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      863
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      781
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      772
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      731
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      693
    Aihe