Voisko joku neuvoa että kun soitetaa kitara sooloa et miten siihen soundiin saa enemmän eloa??Siis tarkotan et miten sormilla pitäs leikkii et saa eloa sooloon?
Sähkökitaran soolo kikat
soolo kikkoja
61903
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Soitat fiiliksellä. Varmasti tulee eloa soundiin...
Ja sit tietysti voit käväistä tuolla ---> www.muusikoiden.net siellä on ehkä vähän asiantuntevampaa porukkaa
Jospa kuuntelisimme enemmän B.B. Kingiä?
Kingiä..?.. eeei kun Steve Vaita
katohan G3:sta
STEVE VAI ON IHAN HELVETIN KURKO. Sehän pitää aivan pilkkanaan omaa custom Ibanezia, kun se nöyrtyy Steven käsissä.
B.B. King nyt vain on blues kitaristi, eikä ole näyttänyt taitojaan muissa genreissä.
Elikkä Steve Vai - Tender Surrender video hakuseen ja sitten näet mitä feelings tarkoittaa.
Just lapset ne ei tajua musiikin olemusta ku vaan pilitys kiinnostaa, no jatkakaa leikkiä!!!
Hammer ja Pulloff: Otekäden portaittainen toiminta ilman plektraa
Tap = täppäys: Plektrakäden vapailla sormilla lyöt kieltä otelautaa vasten ja samalla otekädellä pistät täppäysten väliin "hammeria" ja "pulloffia"
Slide: Liutus otekädellä tai vaikka plektrakädellä välistä A väliin B.
Shreddaus: esim.
p h h p h h p h h p h
e|-9-7---7-9-7---7-9-7---7-9-7---7-|
H|-----9-------9-------9-------9---|
(p/h = pulloff/hammer)
Sweep picking = sweeppaus: Soitetaan arpeggioita tai mitä haulaa ylös ja alas "haravoimalla" plektra kielten päältä.
Kannattaa harjoitella metronomin kanssa, jotta soitto sujuisi varmasti. Kun nämä ja muutkin kikat ovat hallinnassa tunteet tekee lopun. Paremmin pääset näihin kikkoihin sisään katselemalla soolo/opetusvideoita.
Olikohan tässä kaipaamaasi tietoa. Eipä varmaan.