Ex Tyttöystävä kummittelee

Aleexxxx

Hei!

Olen 23-vuotias mies, exäni on parivuotta nuorempi. Erottiin noin 3vuotta sitten exän tahdosta. Seurusteltiin 5vuotta, se oli ensirakkaus. Ero oli rankka ja lohtua sain kaverista jonka kanssa aloin seurustelemaan noin puolivuotta eron jälkeen. Olen ollut nykyisen kanssa noin 2.5v ja yhessä asuttu vuosi.

Sitten asiaan, ex asuu samalla paikkakunnalla, törmään siihen kaikkialla vaikkei asuta edes lähekkäin. Myös avovaimoni törmää siihen kun on kaupungilla. Olen alkanut näkemään unia exästä, pitääkö huolestua?

Välillä unessa seurustelen exän kanssa ja välillä nään muita unia ja sit unia jossa käyn krhm, tiiätte kyllä. Oon välillä miettiny et haluaisin ehkä jatkaa exän kanssa mut tiiän silti ettei siinä olis järkeä ja nykyisen kanssa menee hyvin. Se mikä tässä häirihtee et exä kaipailee mua. Miten tästä pääsee yli? Tiiän ettei exän kanssa yhteenpalaamisessa oo järkeä koska ex on syystäki exä.

Oon miettiny asiaa paljon ja en uskalla sitoutua nykyisen kans, avokki tahtois kihloihin. Mietin kokoajan ettei tää tunnu samalta mut toisaalta ex oli se ensirakkaus. Puhunko tästä nykyiselle, se ei tykkää mun exästä yhtään mikä ei oo kyllä yllätys. Ootteko ollu joskus samassa tilanteessa? Tää on nii raivostuttavaa ku ex pyörii mielessä vielä 3vuoden eron jälkeenkin. Valvon paljon yksin yöllä joten on aikaa miettiä mut en tiedä mitä tehdä, tänäänkin näin exää kun yritän just vältellä sitä, nyt ei saa unta ja kello on 6 aamulla.

Kiitos kaikille etukäteen asiallisista vastauksista ja anteeks kirjotusvirheistä ku kirjotin puhelimella! :)

5

283

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemustaogd

      hei! mulla oli ihan sama juttu, mut sitte panin exän kanssa ja tunteet lähti siin, joten suosittelen sitä.

      • Aleexxxx

        En paina kyllä enää sitä. Tiiän et jos alkasin seukkaa sen kans nii kiinnostus lopahtas äkkiä, ei ihmistä voi muuttaa.


    • Laajasuo

      Kuulostaa aika ristiriitaiselta, että nykyisen kanssa menee hyvin etkä haluaisi enää olla eksän kanssa, mutta silti ex pyörii mielessä. Olisiko kyse siitä, että nykyisen kanssa ei oikeasti menekään niin kauhean hyvin? Jos hän ei sittenkään ole mikään suuri rakkaus sinulle ja sen takia haikailet eksää? Tai olisiko se vain sitä, että entiseen suhteeseen liittyy asioita, jotka ovat jääneet vaivaamaan ja niitä tarvitsisi vielä ajatella jostain syystä?

      • Aleexxxx

        Entiseen suhteeseen kyllä liittyy asioita mitkä pitäisi selvittää mutta ero oli niin rankka ettei olla enään edes puheväleissä, olen kyllä yrittänyt kysellä exän kaverilta kiinnostaisko tätä jutella asiat selväksi kun ne jäi aikanaan selvittämättä.


    • phuh

      Täällä on ihan samoja ajatuksia, paitsi että erosin jo edellisestä naisestani.
      Jo tämän viimeisimmän kanssa seurustellessa exä oli yhä enemmän mielessä, mutta nyt sitten ajatukset on koko ajan hänessä kun olen taas sinkku.
      Mistään laastarisuhteesta ei ollut kyse vaan erosin tästä ensirakkaudesta jo monta vuotta sitten.
      Vuosista huolimatta pystyn vieläkin sanomaan valehtelematta ensirakkaudestani, että rakastan häntä. Edellisen naisen kanssa tajusin melko äkkiä valehtelevani jos sanon noin, hyvä että se suhde loppui ennen kuin kunnolla alkoikaan.

      Toisaalta, niinhän ne sanoo että ensirakkaus ei unohdu koskaan. Paras kuunnella järjen ääntä ja etsiä joku muu sitten kun sen aika tulee, näin ainaki minä yritän :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7523
    2. 101
      5419
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4997
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4384
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3130
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      47
      2772
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2367
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2324
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe