Hallitus antoi tähän eväät. EU:ssa olisi puututtu tähän jo aiemmin mutta Suomen hallitus harasi vastaan?
Nordealaiset hillotolpalla
11
126
Vastaukset
- Nordea_kansallistettava
Nordea on mitä pikimmiten kansallistettava Kansan Omistamaksi VEB Nordea
- Kulta-Into.Pii
Nordea on monikansallinen ruotsalaisjohtoinen firma. Ei sitä niin vaan kansallisteta, vaikka mieli tekisikin.
- hyghgjkjklhjköjö
Nordea Suomi oyj /Hallinto
http://www.nordea.com/fi/media/uutiset-ja-lehdistotiedotteet/News-fi/2015/2015-08-31-muutoksia-nordea-pankki-suomi-oyjn-hallinnossa.html
Nordea itsessään on kuitenkin Ruotsalaisomisteinen .Siirsi /siirtämässä juuri toiminnan emoyhtuön hoteisiin. Asiakaille lähetellyt sähköisiä kirjeitä asiasta ,jossa mainitaan mm."Asiakkaiden talletussuoja ja sijoittajien korvausrahastosuoja siirtyvät Ruotsin lain piiriin. "
http://www.nordea.fi/tietoa-nordeasta/tietoa-nordeasta/nordea-pankki-suomi-oyj.html
Pankkikonsernia on johtanut Christian Clausen.
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/wahlroos-kyllastyi-nordean-johtoon/8XcynAcn - suurin.omistaja
Nordean suurin osakkeenomistaja on muuten Suomen valtio ...
- 12-3
Ei muuten ole, vaan Sampo, joka omistaa Nordeasta 21,3 %. Suomen valtio ei ole ainakaan 20 suurimman omistajan listalla.
https://www.nordea.com/fi/investor-relations/nordean-osake/shareholders/
Sampon suurin omistaja on Suomen valtio (Solidium), joka omistaa Samposta 11,9 %.
http://www.sampo.com/fi/osake/suurimmat-osakkeenomistajat/
Pääseekö Suomen valtio tuon Sampo-omistuksensa kautta sanelemaan mitään, on epäselvää. Sampon omistuksesta on muuten melkein 60 % hallintarekistereissä. Kuka näitä ääniä käyttää? Nordea? Nordean omistuslistasta ei suoraan selviä hallintarekisterissä oleva osuus. Nordeahan on ruotsalainen yhtiö ja Ruotsissa ei ehkä päde samat vaatimukset omistusten esittämiseen.
- Eihuoleta
Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallitus on vuosikausiin ensimmäinen, jolla ei ole harmaan talouden vastaista ohjelmaa. Se on säästötalkoissaan kaavaillut vähentävänsä harmaan talouden torjuntaan tarkoitettuja rahoja.
Lisäksi hallitus on ollut ajamassa harmaan talouden kannalta kyseenalaisina pidettyjä lakeja, kuten pörssisijoitusten hallintarekisteröinnin laillistamista ja katuvien verokeinottelijoiden säästämistä rikosoikeudellisilta seuraamuksilta.Juha Sipilä, juuri hän ja tämä Sika soini (huomaa isot alkukirjaimet, nelijalkainen sika on paljon arvokkaampi ja rehellisempi kuin tuo kaksijalkainen pystyyn nostettu) vähensivät harmaan talouden tutkivia poliisia, siis olisivat käytännössä lopettaneet toiminnan. Näin toimii Sika sonin moraali!
- kevättä.ilmassa
SSS hallitus keskittyy rötösherojen halaamiseen?
- olkaammeihmisiksi
Höpöhöpö.
Hallintarekisterisoppa johon luultavasti nyt viittaat oli nimenomaan EU:n ajama uudistus. Nyt me siis emmem tehneet EU:n suosituksen mukaan.
Muilta osin Suomesse eilo ole ollut mitenkään muista maista poikkeavat säädökest koskien veroparatiiseja. EU:ssa olemme aina peesanneet Saksan tiukkaa linjaa tässä asiassa.
Nordean tapauksessa pääosa paljastuksista koskee ruotslaisia, vaikka tiedossa on että KOP jo 1970 luvulla oli Luxenburgissa konttori joka puuhasi ulkomaille rekisteröityjä "vakuutuskuoria". Ne ovat siis täysin laillisia. Niihin liittyvä mahdolinen laittomuus on niiden ilmoittamisen laiminlyönti. Se on asiakkaan velvollisuus ja aika pieni rike. Suurempi rikos on jos vakuutuajan umpeuduttua ei maksa mahdollisia veroja rahojen nostamisesta.
Sellaisiakin saattaa löytyä. Mutta vielä emme tiedä siitä yhtään mitään.Voi sinua yksinkertainen laps`parka, joka on täysin sika Soinin valeiden varassa. Onko ihana olla noin tyhmä? Miten EU on ajanut selllisia hallintarekisteröitä mitä SSS hallitus ajoi? Röh, röh RÖH Soini valehtelee kuten AINA ja kaikkialla!
Hallitusohjelmassa tämä ikuinen valehtelija, tämä kahdelle jalalle nostettu sika, nimen omaan vakuutti, että salaiset hallintarekisterit tulevat suomalaisten käyttöön, siis rikollisten, pimeän ja harmaan rahan ja myöskin erilaisten säätiöiden käyttöön, myös veronkiertomielessä! Ota selvää, miten Soini-säätiöt ovat nyt tätä käyttäneet ja varsinkin sitä miten Sika Soini ja hänen, siis HÄNEN säätiönsä olisivat tätä käyttäneet tulevaisuudessa tulisivat käyttämään.
Sika Soini iskee kuten niin monesti ennekin, Sika röhkii ja peierreee ja valehtelee.
- K-G-B
Jännää, että pari journalistia saa kontaktiensa avulla enemmän selville luin harmaata taloutta tutkivat viranomaiset yhteensä kautta aikojen.
Minulla on kyllä sellainen käsitys, että Suomenkin viranomaisilla on tietoa huomattavasti enemmän kuin mitä julkisuudessa kerrotaan. Porvarihallitus vaan ei sille lotkauta korvaansa, päin vastoin pyrkii lisäämään salailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 621008
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla330965- 61822
- 55703
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k97624- 25612
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai47604- 57590
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14578- 67570