Olemme eroamassa kiinalaisen puolisoni kanssa. Avioliitto on solmittu Kiinassa, mutta rekisteröity myös Suomessa. Tiedän toki miten Suomessa toimitaan, mutta puolisoni väittää, että jotta ero olisi pätevä myös Kiinassa, minun täytyisi olla fyysisesti läsnä Kiinassa avioeron laillistamiseksi myös siellä. Ei yhtään huvittaisi matkustaa sen takia Kiinaan. Onko kellään tietoa, että onko todella pakko?
Toki minua itseäni ei haittaisi vaikka Kiinan lakien mukaan olisinkin siellä naimisissa, mutta exäni urputtaisi asiasta jatkuvasti ja vaikeuttaisi lastemme yhteishuoltajuutta.
Toki minua itseäni ei haittaisi vaikka Kiinan lakien mukaan olisinkin siellä naimisissa, mutta exäni urputtaisi asiasta jatkuvasti ja vaikeuttaisi lastemme yhteishuoltajuutta.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kääntyisin ulkoministeriön puoleen. Katso Ulkoasiainministeriön kotisivut ja sieltä "Palvelut ja tuet" > Yksityishenkilöille > Asiakirjojen laillistaminen ulkoministeriössä. Ulkoministeriön laillistuspalvelujen yhteystiedot löytyvät sivun alalaidasta. Soittamalla selviää varmasti enemmän kuin täällä palstalla kyselemällä. Tsemppiä.
Kiitosneuvosta. Eivät tienneet Kiinan laista ulkoministeriössä. Käskivät kääntyä Kiinan suurlähetystön puoleen.
Ei tarvitse Kiinaan lähteä, mutta paperisotaan täytyy varautua. Kysy Shanghain pääkonsulaatista. Siellä pitäisi tietää. Toisaalta tarvitset varmasti lakimiehen apua, kannattaisi katsella silmällä lakitoimistoja.
Kiitos kommentista. En nyt kuitenkaan ryhdy lakimiestä etsimään, kun muuten avioero ja siihen liittyvät asiat tapahtuvat hyvässä ymmärryksessä. Tilasin halvan lennon Kiinaan.