Mitä pitäisi ajatella?

kissatäti

Ollaan seurusteltu tuossa noin lähes 4vuotta. Oon itse hieman alle 20v ja mies on puolivälikolkyt suurinpiirtein. Ollaan tässä suhteessa tehty toisillemme molemmat todella hirveetä, ja annettu asiat anteeksi ja keskusteltu selviksi. Mies on muuttanut jopa kahdesti muualle, mutta palannut jostain kumman syystä takas kotiini asustelemaan. Mies katosi tuossa reilu kk sitten ja sen jälkeen kun palasi sanoi itse minulle, että tämä suhde ei toimi, ettei hän halua palata missään muodossa kanssani enään suhteeseen. Annoin asian olla ja sanoin, että on ok, en minäkään. ja ollaan nyt niinku "erottu". Siltä ei vaan todellakaan hirveesti tunnu. Mies tulee kotiin, niin hän vaatii että yhdessä katsomme elokuvia ja menemme myös yhdessä nukkumaan. Ruokaakin mies on tehnyt "kahdelle", vaikka kutsuukin itseään sinkkumieheksi. Kaksi päivää enne aprillipäivää kerroin että toinen mies pyysi minua ulos. Ja ilmoitin myös että lähden sen kanssa ulos. Mies sano että hyvää treffi-iltaa. Ja kun palasin mies tivasi mitä oli tapahtunut 3 tunnin aikana, mitä olin toisen miehen kanssa ollut. Nyt hän vaatii jopa, että pidämme käsistämme kiinni toisissamme, sekä pusuja ja sen sellasia. Ja tänään hän ilmoitti, että ME muutamme, ei kuulema hän, vaan ME. Mitäs mun pitäis ajatella asiasta ? Itse ilmoitin että haluan olla vaan kaverit ja voimme muuttaa naapureiksi, jos siitä on kyse. Onko mies sittenkin vielä "suhteessa"??

3

531

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LaitaMIesUlos

      Sinäkin toivot irtautumista, joten mies muuttaa (miksi hän majailee luonasi?) Laita mies nyt ulos vaan, tuohan on pelkkää vallankäyttöä ja omistusta mieheltä.

    • katyas

      Hän haluaa olla vapaa ja pitää sut edelleen varalla. Mies ulos! Älä alennu tommosen.

    • päätä-jo

      Kuka sinun elämääsi ohjaa, sinä itte vaiko joku muu, mietipä sitä.
      On naivia syyttää kumppania, kun et itsekään osaa päättää mitään omalta osaltasi. JOS olisit tosissasi sen teidän eronne kanssa, ei sillä olisi sinulle enää mitään väliä elääkö mies omasta mielestään jotain wannabe-parisuhdetta vaiko wannabe-poikamieselämää, eronneethan eivät asu yhdessä, joten jätkä saisi lähtöpassit.
      Mutta ilmeisesti sinä et halua erota. Sinä mieluummin roikut siinä miehessä, odotat hänen mielensä muuttumista takaisin sinulle suotuisaan suuntaan, ja kun niin ei tapahdu, sinä kärsit.
      Sellainen passiivisuus kielii vain rohkeuden puutteesta. Sinä et uskalla erota.
      Siispä mieskin käyttää sinun neuvottomuuttasi sumeilematta hyväkseen. Hän saa leikkiä ihan vapaasti, koska sinä et estä sitä, vaan siedät hänen seuraansa, ja sitä naurettavaa jojoamista eron ja yhdessäolon välillä.
      Onko teidän käyttäytymisenne sinun mielestäsi rakastavaisten käytöstä, mietipä sitäkin ja päätä sitten haluatko sinä vielä jatkaa sillä tiellä, vai haluatko sinä parisuhteelta sittenkin jotakin huomattavasti enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1656
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      86
      1507
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      99
      1309
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      877
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe