Naiset eivät osaa ajaa pyörällä

EiMilläänPahalla

Miksi naiset eivät osaa ajaa pyörällä, nimenomaan vaihdepyörällä? 90% naispyöräilijöistä ei selvästi ymmärrä mikä on vaihteiden tarkoitus ja ajavat aina väärällä vaihteella, poikkeuksena sattumalta oikea jossain tasaisella. Tämä on oma empiirinen havainto niin kauan kuin vaihdepyöriä on ollut olemassa.

Tyypillinen nainen junnaa ylämäessä liian isolla vaihteella ja takapuoli heiluu puolelta toiselle. Sitä on tuskaista katsoa. Tasaisellakin on liian iso vaihde. Niitä polkimia pitää pyörittää, ei painaa hampaat irvessä alaspäin! Vaihteita käytetään niin että pyörittämisnopeus pysyy suurinpiirtein aina samana! Vaihteet on sitä varten että niitä käytetään, muuten kannattaa ostaa vaihteeton pyörä.

13

1242

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • femiNisti

      Niinpä. Itse olen miettinyt, että mikä siinä taskuparkissa on niin vaikeeta...

    • narskis

      Konstit ovat monet, sanoi mummo, kun kissalla pöytää pyyhki.

    • Huh_Huh

      Eihän naiset osaa edes nousta pyörän selkään. Jalat jotenkin ihan solmussa yrittävät hypätä satulalle.

    • Razz_Man

      Parempi heiluva kuin espootakapuoli sanoi jo taatto aikoinaan.

    • Nohuh

      Kyllä se ihan mukavaa on ajella semmosen naisen takana, joka niissä fitnesshousuissaan vastamäessä sitä pykälää hakee. Olisinpa syntyny satulaksi.

    • Aloittajan kuvaama ilmiö on tuttu mutta ei kylläkään rajoitu naisiin.

    • narskis

      Kyse on pisneksestä. 21-vaihdetta kuulostaa komealta. Eihän muutaman kilometrin työ-tai koulumatkalla tarvita vaihteita. Sinkuloita myydään vain muutamaa maantiemallia.

    • pyöriämmi

      No itse olen ihmetellyt epäsuhtaa siinä,että mies polkee viimosen päälle pyörällä ja muija jollakin surkeella.
      Jos äijä tykkäät muijastas niin osta sille ees kunnon pyörä.

      Toinen häiritsevä seikka on se,että suurin osa ihmisistä ajaa liika korkeella satulalla.
      Peppu seilaa...
      Eikö ole ymmärrystä laskea satulaa jotta ajaminen olisi mukavaa?

      Kolmas seikka: Moni ajaa takarengas puolityhjänä tai lähes tyhjänä. Eikö oo pumppua???


      Ja sitä kypärää pitäis käyttää.
      Hanki kampaus joka kestää kypärän!

      • tulpatontunturi

        ennemmin tai myöhemmin sitä muijaa alkaa polkeen joku muukin niin piruako sille mitään ostelee.


    • fillaämmä

      Kun sitä fillarii ei ainakaan meikä käytä pelkästään työmatkoihin.

      Ajan sekä työmatkoja, kauppamatkoja, että retkiajoa.

      Siihen ei pelkkä jopo riitä. Eikä sinkula.

      Mun mielestä pyörän pitää olla sopiva lähes kaikkeen.

      Aloittajalle: Olen nimenomaan nainen,enkä pysty kuvittelemaan käyttäväni alle 20-vaihteista pyörää...

    • ei.tarvi.ihan.montaa

      Vaihteita on yleensä normaalikäytössä liikaa.
      Mä ajan vanhalla kilpurilla lenkkejä ja maastopyörällä pidennettyä työmatka-ajoa, juuri muuten en sitten pyöräilekään, kun ei ole polkimia,mikä tavalliseen kenkään sopisi, tullut hankittua.
      Lenkkiajossa en juuri takarattaista kolmea enempää käytä, näyttää olevan seitsemän :) Eturattaat on molemmat tullut liattua.
      Maastopyörällä, kun en varsinaisesti maastossa aja, pienin eturatas ei kulu ollenkaan ja tosi harvoin myöskään seitsemäs,ensimmäinen tai toinen takana.

    • yksikinliikaa

      näillä foorumipyöräilijöillä ei taida kulua mikään ratas

      • no.iten.sen.ottaa

        vasta 700 km kolmeen viikkoon, ei ne vielä ole kai kulunu...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      76
      6249
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      116
      5471
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      437
      4345
    4. Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille

      34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön
      Maailman menoa
      60
      3599
    5. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      150
      3387
    6. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      65
      2904
    7. 29
      2256
    8. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      135
      2245
    9. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      100
      2150
    10. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      93
      2106
    Aihe