Ay sika syö ja makaa

Ammattiliitot eivät maksa mistään tuloistaan mitään veroja. Miten joku kehtaa olla valetyössä tuollaisessa siipeveikkojen yhdistyksissä.
16164
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Miten? Sien en osaa vastata mutta helpon rahan työaiks olisi varaan jkainen jos sellaien saisi.
Ammattiyhdistksissä työskentelevillä on se ikuinen ongelma: He koevat, että ilma jäseniä olisi parempi olla, mutta ilman jseniä he eiät sisi palkkaa. Tämän oravanpyörn kanssa he painiselevat päivästä toieen.

Äänestä

Jokainen menetetty veroeuro heikentää rehellisten taloutta.

Kun kaikki maksavat heille kuuluvat veronsa, valtion talous vahvistuu ja voimme keventää kaikkien verotusta. Mitä enemmän puolestaan on veronkiertoa, sitä enemmän rehelliset yritykset ja ihmiset joutuvat kantamaan verotaakkaa. Tämä ei ole reilua, eikä sitä voi hyväksyä.

Kyse on myös yritysvastuusta. Kaikki mikä on laillista, ei ole oikein. Maineen menetyksestä koituu maksettavaksi aina iso hinta. Fiksu ymmärtää, että vastuu ja avoimuuden edistäminen ovat asioita, joihin kannattaa panostaa.

Ammattiliitot salaavat kirjanpitonsa ja eivät kanna yhteiskuntavastuutaan. Asioiden salaamisen syy on kaikille selvä.

Äänestä

Ay loisii edelleen ja tavallisia palkansaajia rangaistaan.

Äänestä
  • Ay-paskamahat ovat loisivia ja työtävieroksuvia rottia suojatyöpaikoissaan.

    Äänestä

  • Heillä on se työpaikka.

    Miksi se on sinun mielestä väärin, kun he saavat pakkaa josta maksetaan myös. Veroja!.

    Onko väärä asia?.

    Äänestä

  • Ei heillä ole työpaikkaa. Heillä on ostettu jäsenyys rikollisorganisaatiossa.

    Äänestä

IHMISOIKEUKSIEN YLEISMAAILMALLINEN JULISTUS

23. artikla.
1) Jokaisella on oikeus työhön, työpaikan vapaaseen valintaan, oikeudenmukaisiin ja tyydyttäviin työehtoihin sekä suojaan työttömyyttä vastaan.
2) Jokaisella on oikeus ilman minkäänlaista syrjintää samaan palkkaan samasta työstä.
3) Jokaisella työtä tekevällä on oikeus kohtuulliseen ja riittävään palkkaan, joka turvaa hänelle ja hänen perheelleen ihmisarvon mukaisen toimeentulon ja jota tarpeen vaatiessa täydentävät muut sosiaalisen suojelun keinot.
4) Jokaisella on oikeus perustaa ammattiyhdistyksiä ja liittyä niihin etujensa puolustamiseksi.

-----------------------------

Eiks ole mielenkiintoinen tuo 4. pykälä? Miksihän se on yleismailmallinen?
Varsinkin kun huomioi että kaikki planeetan kapitalistit ovat moraaliltaan kuin jedi-ritareita, eivätkä siis voi tehdä koskaan mitään väärää varsinkaan semmoista kohtaan jotka köyhyyttään on käytännössä puolustuskyvyttömiä.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Bhopalin_onnettomuus

https://fi.wikipedia.org/wiki/Savarin_vaatetehtaan_romahdus

Äänestä

Tuosta painostuksesta pääsee , kun ei koskaan ota ketään töihin, hoitaa vain omat asiansa. Tässä nykyinen Suomen toimintamalli ja näkyy, puolimiljoonaa työtöntä ja kurssilaista.
Moni pärjää paljon paremmin yksin, kuin 5 työntekijän kanssa, joista vähintään yksi on täydellä palkalla aina pois.
Omasta työstään kun vastaa, niin on paljon helpompaa muutenkin. Suomi on mikroyrittäjien luvattu maa, AY sen kun rahastaa julkisen sektorin palkoista ja verotuksen tarvetta riittää.
Nyt ollaan jo sellaisessa tilanteessa, että julkisen sektorin palkkoja maksetaan velalla, yritys ei tuolla tyylillä kauan jaksaisi.

Äänestä
  • Tähän maahan tuotiin ja luotiin harmaatalous kilapailuttamisen myötä! Veronkierron rahakkaat ovat aina osanneet!
    Yrittäjät puolustelelvat veronkiertoa sillä, että tulosta ei pitäisi verottaa vaan saada sijoittaa ne investointeihin. Kun tulos menisikin investointeihin, mutta siitä eiole mitään takeita, tulos voidaan yhtä hyvin jakaa osinkoina osakkaille.
    Duunarin osa tässä maassa on alentaa palkkaa, lisätä työaikaa, myöhentää eläköitymistä ja tulla toimeen 0€ työttömänä!
    RUUSUISTA on, voi kuinka hyvin duunarien asiat ovat!

    Äänestä

Eihän siinä ole mitään pahaa, että perustaa yhdistyksiä ja säätiöitä. On kuitenkin turha valittaa panamapapereista tai kapitalisaatiosopimuksista jos itse kiertää myös laillisesti veroja.

Kaikki tulos samalle viivalle myös yhdistyksissä ja säätiöissä.

Äänestä
  • Miten veromaksusta vapautettu kiertää veroja ?

    Äänestä

  • Miten kukaan, joka tekee laillisesti asioita keirtää veroja?
    Kuitenkin näin yleisesti väitetään myös niistä, jotka tekevät laillisia järjestelyjä. Sama logikkaa pätee kaikkiin.

    Mutta jos saa tuloja, joista ei maksa veroja, se on veronkiertoa, vaikkakin laillista.
    Jos se ei ole veronkiertoa, niin mikään laillinen ei ole veronkiertoa.

    Äänestä

  • SamaLakiKaikille kirjoitti:

    Miten kukaan, joka tekee laillisesti asioita keirtää veroja?
    Kuitenkin näin yleisesti väitetään myös niistä, jotka tekevät laillisia järjestelyjä. Sama logikkaa pätee kaikkiin.

    Mutta jos saa tuloja, joista ei maksa veroja, se on veronkiertoa, vaikkakin laillista.
    Jos se ei ole veronkiertoa, niin mikään laillinen ei ole veronkiertoa.

    Ymmärrys on kuin ameeballa:)))))))))))))))
    Pyydän ameebalta anteeksi vertausta.

    Äänestä

Eihän Linnanmäkikään maksa tuloistaan veroa. Ja pienen poiirin suuret palkat sen kun pyörii ja paisuivat. Ja kun verovelvollisuutta väläytellää, itketään että ettehän voi ottaa sairailta lapsilta pois. Kas kun ei ajatellut, että sen rahan voisi ottaa palkoistakin.

Äänestä
  • Kas kun et ajatellut että työntekijät maksavat veroa tuloistaan.

    Äänestä

  • pyydäpilleri kirjoitti:

    Kas kun et ajatellut että työntekijät maksavat veroa tuloistaan.

    Kas, kun myös veroja maksavien työnantajien duunarit maksavat veroja palkoistaan.

    Linnanmäkisäätiö ei tiedä edukuntaa paremmin, mihin raha on järkevä käyttää. Jos se käyttää rahan järkevästi, niin varmasti tukea tulee myös verorahoista.

    Sitten on näitä puhtaasti veronkiertosäätiöitä, kuten Fortum-säätiö, jolle Fortumin kiinteistöomaisuus siirrettiin ettei siitä tarvitse maksaa veroa. Siis valtio kusee valtiota silmään :D

    Joku vika järjestelmässä on.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


AySiipiveikkoduunarit kirjoitti:

Ammattiliitot eivät maksa mistään tuloistaan mitään veroja. Miten joku kehtaa olla valetyössä tuollaisessa siipeveikkojen yhdistyksissä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu