Sulavat jäätiköt muuttavat maapallon huojuntaa akselinsa suhteen väittää NASA:n tutkimus The Guardianin mukaan:
http://www.theguardian.com/environment/2016/apr/09/melting-ice-sheets-changing-the-way-the-earth-wobbles-on-its-axis-says-nasa
Mutta tämä taitaakin olla taas niitä tekemällä tehtyjä alarmeja, koska ilmiötä kuvaillaan kuitenkin "harmittomaksi" ja artikkelin lopussa yksi tutkijoista toteaa: "There is nothing to worry about ...".
Mielenkiintoista olisi tietää arvio siitä, millaisia tuo painojakauma ja huojunta olivat viimeisimmän jääkauden aikana, kyseessähän ovat olleet valtavan suuret jäämassat.
Täytyykin vielä tarkistaa, millaista alarmia ylen kettutytöt repivät agw-kiimassaan ...
Maapallon huojunta-alarmi
14
193
Vastaukset
Miksi tunnet tarvetta väittää alarmiksi uutista, josta tutkija itse toteaa: "There is nothing to worry about".
- PierreReview
Tuossahan sanottiin näin: " 'Dramatic' shift in polar motion attributed to effects of global warming and the impact humans are having on the planet." Eli puhutaan dramaattisesta muutoksesta maapallon huojuntaliikkeessä ja annetaan ymmärtää ihmiskunnan olevan tästä vastuussa väitetyn globaalin lämpenemisen kautta. Jos tuo ei ole alarmi, niin mikä sitten.
Tällä kerralla ei kuitenkaan ollut mahdollista pelotella enempää haitallisilla tai katastrofaalisilla seurauksilla, koska niitä ei tunnu löytyvän.
Ja taas tapasi mukaisesti, Jöns, et ottanut kantaa kysymykseeni, millainen maapallon painojakauman ja huojunnan muutos on ollutkaan viimeisimmän jääkauden aikana. Todennäköisesti huomattavasti dramaattisempi kuin Grönlannin jäätiköiden hienoisesta sulamisesta johtuvaksi väitetty muutos.
- Sähköteurastaja
Vanha alaarmi viherlaarin pohjalta punavihre'n guordianin uudelleelämmittämänä.
Laarin pohjia kolutaan.
Todiste jäätikköjen sulamisesta puuttuu esitelmästä, taas viherskeidaa.
https://www.newscientist.com/article/dn24755-earths-poles-are-shifting-because-of-climate-change/
Kyllä YLE,n asenteelliset punavihreät emakkofemakkotoimittajat
huomenna panikoivat maapallon suistuvan radaltaan ja maailmanlopun tulevan ylihuomenna jollemme kumarra ilmastomekkaan. - Hirveetä
Ei oo mikään vähäpätöinen juttu tuo. Eilen kun tulin baarikierrokselta, tunsin selvästi kuinka maa allani huojui. Se oli sellaista hidasta, mutta amplidudiltaan laajaa huojuntaa. Aamulla katastrofaalisen ilmaston lämpenemisen aiheuttaman jään sulamisen edettyä ja sitä kautta kiinteän massan vähennyttyä, tuon huojunnan taajuus kasvoi aivan hillittömäksi. Kahvikaan ei enää pysynyt kupissa. On tää hirveetä.
- tikusta.asiaa
Telluksen veden massa on noin 0.02 % koko massasta. Lisäksi vain noin 2 % vedestä on jäätiköissä. Jos tuo "jään paikka" hieman muuttuu, ei sillä ole käytännön merkitystä.
- gtgthyhygtgtgt
juuri näin! tässä mittakaavassa kuljetaan ja ensi talvena jos kesä on lämmin niin jää taasen kasvaa kylmässä rajusti.
Herää siis kysymys, miksi denialistit asiasta vaahtoavat?
Jos jäätiköt todella sulaisivat, näkyisi sen vaikutus myös vuorokauden pituuden muuttoksena. Jos esim. sulamisen vaikutuksesta merenpinta nousisi 30 mm, kasvaisi vuorokauden pituus n. 0.2 ms, mikä nykytekniikalla olisi helppo havaita. Mitään tämän kaltaista muutosta ei kuitenkaan ole havaittu. Päin vastoin, 70-luvun arvoihin verrattuna maapallon pyörähdysaika, eli vuorokausi, on nykyisin n. 2 millisekuntia lyhyempi.
Vuodenaikojen ja ilmaston vaihtelu näkyy tietysti samalla tavoin myös maapallon akselin huojahteluna. Tuo on tiedetty jo yli sadan vuoden ajan, joten mitään uutta ei aloittajan referoima tutkimus ole tuonut esiin.
https://solarsystem.nasa.gov/basics/bsf2-1.php
http://konitohtor.blogspot.fi/2013/01/merenpinnan-korkeus-jos-jaatikot-napa.html- 53j54
Siis pyörähdysajan muutos ei tuekaan "virallista" 3 mm vuosinousua, niinkö.
- äåäåäåäåäåq
konitohtori kirjoitti:
Jos jäätiköt todella sulaisivat, näkyisi sen vaikutus myös vuorokauden pituuden muuttoksena. Jos esim. sulamisen vaikutuksesta merenpinta nousisi 30 mm, kasvaisi vuorokauden pituus n. 0.2 ms, mikä nykytekniikalla olisi helppo havaita. Mitään tämän kaltaista muutosta ei kuitenkaan ole havaittu. Päin vastoin, 70-luvun arvoihin verrattuna maapallon pyörähdysaika, eli vuorokausi, on nykyisin n. 2 millisekuntia lyhyempi.
Vuodenaikojen ja ilmaston vaihtelu näkyy tietysti samalla tavoin myös maapallon akselin huojahteluna. Tuo on tiedetty jo yli sadan vuoden ajan, joten mitään uutta ei aloittajan referoima tutkimus ole tuonut esiin.
https://solarsystem.nasa.gov/basics/bsf2-1.php
http://konitohtor.blogspot.fi/2013/01/merenpinnan-korkeus-jos-jaatikot-napa.htmlHuhhh taas kerran järkeä tähän omituiseen ilmastonmuutoskeskusteluun.
Tätä on taasen kaivattu.
- äåäåäöpp
Huojuntajan on taas normaali ilmiö niinkuin ilmastonmuutoskin se menee jaksoittain.
Maapallon kiertoratakin vaihtelee ja se saattaa olla syy erilaisiin ilmastomuutoksiin. - hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
Palstalla asuvien denialistihihhulien loooooooooooputon hörhöily on jotain aivan käsittämätöntä.
- Ennnnnn_ymmärrrrräääääää
Uskon, että sinulla hohheli onkin vaaaaaaaaaaaaaaaaarsin paljon asioita, joita et ymmärrä. Mietipä välillä, miksi asioiden ymmärtäminen on sinulle niiiiiiiiiiiiiiin vaikeaaaaaaaaaaaaaaa.
- Sähköteurastaja
No juupa juu taas.
" Dr. Nils-Axel Mörner has studied sea level and its effects on coastal areas for some ... immediately the Earth's rate of rotation would slow down"
Siis pitäisi välittömästi (AGW teoreettisesti) hidastua muttakun ei, jopa 1 mm,n nousu olisi havaittavissa maan pyörimisen hidastuessa Corlion voiman mukaisesti.
http://www.21stcenturysciencetech.com/Articles 2007/MornerInterview.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979