Olkoon se ehtona tukien saamiselle. Työnsarkaa riittää. Työttömät voisivat käydä kaupassa pakolaisten puolesta, siivota heidän kotinsa, pestä autonsa, avata heille ovet, tehdä ruokaa jne. jne. Palkkioksi työtön saa työn iloa sekä valtavan annoksen monikulttuuria, jota ei pysty rahassa mittaamaan. Pakolainen taas integroituu helpommin ja pääsee nopeammin työelämään.
Työttömät auttamaan pakolaisia
EhdotanKunnesLäpi
7106
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
=) Ja antaa vinkkejä pommien rakenteluun?
Autothan syttyy , etenkin rikkaan auto niin heleposti...
Siinä vaiheessa kun ihminen jää työttömäksi voisi tehdä sellaisen järjestelyn, että työttömän koko omaisuus sekä tilien käyttöoikeudet siirretään pakolaisille yhteiseen käyttöön. Takaisin työtön saa ne vasta, kun on työllistynyt. Sillä aikaa pakolaisilla on täysi oikeus tehdä työttömän omaisuuella mitä lystää.
Luulisi että motivoi ripeään työnhakuun!
Jummijammi. Tämän kun saisi käyttöön vaikka selkävaivojen vuoksi työttömäksi jääneen sarisairaanhoitajan tai Nokiasta työttömäksi jääneen istoinsinöörin kohdalla, niin vot!
Sen jälkeen kokoomuksen ja keskustan yhteiskannatuksen voisi laskea yhden käden sormilla :D
Jaha, vanha kunnon: [Työttömät - -] [auttamaan - tekemään - olemaan - laittamaan] [pakolaisia - lapsia - vanhuksia - keuhkotautisia - majavia] ja aina tietysti [ilman palkkaa tai karttuvaa eläketurvaa]
Huomaamme että yllä yksi noista []-rajoitetuista yllä pitää sisällään vain yhden tekijän.
Miksi ei koskaan eikä missään ole esillä ehdotusta: [Työttömät - työnantajat - kepulaiset- Raision kunnan asukkaat - kaikki joiden etunimi alkaa M-kirjaimella] [auttamaan - tekemään - olemaan sitä sun tätä] [pakolaisia - lapsia - vanhuksia - keuhkotautisia - majavia - varpusia] [ilman palkkaa tai muuta asiallista korvausta vain koska ovat mitä ovat kuten että etunimi on Mailis tai Markku.]?
Miksi vain työttömän muka on uhrauduttava yleisen edun tai jonkin siihen verrattavan nimissä, kun taas muut työikäiskansalaisryhmät sensijaan saavat halutessaan myös tekemisistään hyötyä kuten saada palkkaa ja/tai karttuvaa eläketurvaa.
Niin, esim sairaanhoito kuulemma on hyvin kallista, tärkein ja suurin kulueä siinä on lääkärien palkat, niinpä [lääkärit]-[lääkäröimään sairaaloihin]-[sairaita] -[ilman palkkaa], toisi yhteiskunnalle valtavat säästöt, mutta sellaista ei koskaan missään ehdoteta, miksi?
Mutta työttömiä sensijaan ollaan aina valmiita sortamaan, miksi?
Varsinkin kun hyvin tiedetään että ainoakaan työttömistä ei voi nykylainsäädännöllä olla työtön muuten kuin työnantajien avulla.
Mikä siis tarkoitaa että kunkin työttömän työttömyys tosiasiassa on jonkun työnantajan aiheuttama ja ylläpitämä tila.
Näinollen kaiken mitä työttömille tehdään rangaistuksena työttömyydestään tulisi tehdä myös työnantajille, ja vielä monikertoina, koska he työnantajat ovat vallitsevan työttömyyden ainoa tosiasiallinen syy, ja työttömät taas ovat vain ja ainoastaan seuraus siitä mitä työnantajat ovat tehneet tai jättäneet tekemättä.
Mutta silti emme koskaan näe missään ehdotusta että työnantajat (ilman mitään erillistä korvausta) auttamaan pakolaisia.
Etkö lukenut aloitusta? Työ itsessään ja runsas monikulttuurikokemus on korvaus työstä! Mitä vittua? Eikö se muka riitä? Normaali työtön on iloinen, kun saa edes sitä! Ja YHTÄ AINUTTAKAAN kommenttia rahasta en halua kuulla! Työtön ei ole oikeutettu puhumaan rahasta, ei edes inahtamaan. VASTA kun työtön on kuntoutunut ja palautunut työmarkkinoille 6-12kk harjoittelussa tai kokeilussa, voidaan HARKITA raha-asioita. Muista: työttömän pitää AINA osoittaa olevansa kelvollinen, että ansaitsee tulla palkituksi uutteralla ja tarmokkaalla työllä! Se vie aikaa. Sitä ennen rahanahneuden tyydyttämiseen riittää Kelan tuet.
Se niuvaniemen parantola on sinulle ihan oikea lottovoitto!.
Etkö lukenut aloitusta? No en tietenkään, eihän niitä kukaan lue.
Palautunut työmarkkinoille? Mille työmarkkinoille? Jos työttömyys olisi pelkkää työttömien kunnon puutetta, avointen työpaikkojen määrän tulisi olla jokseenkin sama kuin työttömien määrän, on ilmennyt että noin ei yhäkkään ole.
Työpaikkojen määrä laskee vuosi vuodelta, ja jos ennusteet pitävät paikkaansa työpaikkojen väheneminen yhä vain kiihtyy lähivuosikymmeninä. Nyt työttömiä on 30 - 40% työikäisistä, pian työttömiä on 60 - 70% työikäisistä.
Sitäpaitsi siihen saakka kunnes toisin pystytään todistamaan, siis todistamaan että työnantaja ei olekaan se taho joka päättää olla avaamatta jotain työpaikkaa tai varsinkin olematta palkkaamatta juuri minua siihen töihin jos se työpaikka kumminkin vahingossa on avattu, niin on pakko pitää ketä hyvänsä työnantajaa vastuullisena varsinkin minun, mutta myös kenen hyvänsä työttömän työttömyydestä.
Joten työnantajat kostoksi aiheuttamastaan ja ylläpitämästään työttömyydestä pakolaisten pikkuapulaisiksi ilman mitään korvausta kunnes työnantohalut alkavat löytyä. Tämä on ehdottoman tärkeää myös siksi sillä ei arabikaan työllisty täällä jos ei ole sitä työpaikkaa olemassa johon työllistyä.