Kaikkien aikojen paras sulkapalloilija

poikayykaakoo

Kuka on teidän mielestänne kaikkien aikojen parhaiten pelannut sulkapalloilija?
Minun mielestäni se on ehdottomasti Malesian Lee Chong Wei, hän on päässyt useita kertoja turnauksissa finaaliin sekä voittanut useita vastustajia. Hän oli myös kaikista pisimpään maailmanlistan ykkönen. Myöskin doping skandaalin jälkeen hän on päässyt takaisin voittojen tielle.

8

4977

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.Hidayat

      Mielestäni Taufik Hidayat on kaikkien aikojen paras pelaaja. Hänellä oli niin hyvä rystylyönti ja hän osasi muutenkin pelata erinomaisesti.

    • Heseman

      Chuck norris on paras

    • Monet asiantuntijat ovat todenneet, että lahjakkain kautta aikojen on ollut Taufik Hidayat. Hänen monipuolisuutensa oli häikäisevää, mutta huippukautensa vain kesti lyhyen aikaa, koska hän löysi muita tärkeämpiä asioita elämäänsä kuin sulkapallon.

      Pisimpään arvoturnauksia hallinnut (Olympialaiset MM) on ansaitusti ollut Lin Dan. Henkilökohtaisesti pidän häntä kaikkien aikojen kilpailijana. Hän pystyi päihittämään myös Lee Chong Wein aina kovimmissa turnauksissa ja hänen uransa on kestänyt pisimpään huipputasolla kaikista nykypelaajista.

      • Anonyymi

        Mutta nyt ehdokaslistan on tullut uusi peluri, Japanin Kento Momota. Hänessä yhdistyvät Lin Danin hermot, Lee Chong Wein tylsyyteen asti lyöntivarmuus sekä Taufik Hidayatin lyöntitekniikka. Ainut joka hänet voi valtaistuimelta syrjäyttää, on Indonesian nopeusihme, Anthony Sinisuka Ginting, kautta aikojen nopein kaksinpelipelaaja!!!


    • Ehkä kaikkien aikojen paras, Lin Dan, ilmoitti sitten heinäkuun alussa lopettavansa kilpailemisen. Eiköhän Yonex löydä hänelle jonkun kivan edustushomman, sen verran suosittu, ellei suosituin urheilija Kiinassa!

    • Anonyymi

      Jos ajattelee että pelaaja on sitä parempi mitä parempi voittoprosentti on kaikista otteluista (voitot vs häviöt) niin eittämättä Lee Chong Wei on paras pelaaja kautta aikojen. Voittoprosentti 84%.

      • Tuo on yksi lähestymiskulma, kylläkin aika heikko. Jotain perähikiän turnausvoittoja tuskin kannattaa esitellä... Toki tilastot näyttävät hyvältä, kun todelliset vastustajat keskittyvät siinä vaiheessa oikeisiin turnauksiin, kuten Olympia, MM, All England Open.

        Lyhyt tilastopläjäys , josta tyhmempikin ymmärtää:

        Olympialaiset,
        Lin Dan, 2 kultaa,
        Chen Long ja Taufik Hidayat, 1 kultaa
        ....
        Lee Chong Wei, 0 kultaa

        MM,
        Lin Dan, 5 kultaa, 2 hopeaa
        Chen Long, 2 kultaa, 2 pronssia
        Taufik Hidayat, 1 kulta, 1 hopea, 2 pronssia
        Lee Chong Wei, 0 kultaa, 3 hopeaa

        All England Open,
        Lin Dan, 6 kultaa, 2 hopeaa
        Lee Chong Wei, 4 kultaa
        Chen Long, 2 kultaa

        Sitten vielä varmemmaksi vakuudeksi, ihan sille jolla ei kaikki intiaanit välttämättä ole kanootissa,
        tieto keskinäisistä kamppailuista :D

        Lin Dan vastaan Lee Chong Wei, keskinäiset ottelut, Lin Dan vei kun läskiämpäriä ikään:
        28 - 12 !!!

        Hereby, I rest my case :)


    • Anonyymi

      Homo

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      174
      22323
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9532
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7510
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6350
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      6000
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      37
      5003
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4656
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      89
      2111
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1387
    Aihe