Kuka on teidän mielestänne kaikkien aikojen parhaiten pelannut sulkapalloilija?
Minun mielestäni se on ehdottomasti Malesian Lee Chong Wei, hän on päässyt useita kertoja turnauksissa finaaliin sekä voittanut useita vastustajia. Hän oli myös kaikista pisimpään maailmanlistan ykkönen. Myöskin doping skandaalin jälkeen hän on päässyt takaisin voittojen tielle.
Kaikkien aikojen paras sulkapalloilija
8
5111
Vastaukset
- T.Hidayat
Mielestäni Taufik Hidayat on kaikkien aikojen paras pelaaja. Hänellä oli niin hyvä rystylyönti ja hän osasi muutenkin pelata erinomaisesti.
- Heseman
Chuck norris on paras
Monet asiantuntijat ovat todenneet, että lahjakkain kautta aikojen on ollut Taufik Hidayat. Hänen monipuolisuutensa oli häikäisevää, mutta huippukautensa vain kesti lyhyen aikaa, koska hän löysi muita tärkeämpiä asioita elämäänsä kuin sulkapallon.
Pisimpään arvoturnauksia hallinnut (Olympialaiset MM) on ansaitusti ollut Lin Dan. Henkilökohtaisesti pidän häntä kaikkien aikojen kilpailijana. Hän pystyi päihittämään myös Lee Chong Wein aina kovimmissa turnauksissa ja hänen uransa on kestänyt pisimpään huipputasolla kaikista nykypelaajista.- Anonyymi
Mutta nyt ehdokaslistan on tullut uusi peluri, Japanin Kento Momota. Hänessä yhdistyvät Lin Danin hermot, Lee Chong Wein tylsyyteen asti lyöntivarmuus sekä Taufik Hidayatin lyöntitekniikka. Ainut joka hänet voi valtaistuimelta syrjäyttää, on Indonesian nopeusihme, Anthony Sinisuka Ginting, kautta aikojen nopein kaksinpelipelaaja!!!
Ehkä kaikkien aikojen paras, Lin Dan, ilmoitti sitten heinäkuun alussa lopettavansa kilpailemisen. Eiköhän Yonex löydä hänelle jonkun kivan edustushomman, sen verran suosittu, ellei suosituin urheilija Kiinassa!
- Anonyymi
Jos ajattelee että pelaaja on sitä parempi mitä parempi voittoprosentti on kaikista otteluista (voitot vs häviöt) niin eittämättä Lee Chong Wei on paras pelaaja kautta aikojen. Voittoprosentti 84%.
Tuo on yksi lähestymiskulma, kylläkin aika heikko. Jotain perähikiän turnausvoittoja tuskin kannattaa esitellä... Toki tilastot näyttävät hyvältä, kun todelliset vastustajat keskittyvät siinä vaiheessa oikeisiin turnauksiin, kuten Olympia, MM, All England Open.
Lyhyt tilastopläjäys , josta tyhmempikin ymmärtää:
Olympialaiset,
Lin Dan, 2 kultaa,
Chen Long ja Taufik Hidayat, 1 kultaa
....
Lee Chong Wei, 0 kultaa
MM,
Lin Dan, 5 kultaa, 2 hopeaa
Chen Long, 2 kultaa, 2 pronssia
Taufik Hidayat, 1 kulta, 1 hopea, 2 pronssia
Lee Chong Wei, 0 kultaa, 3 hopeaa
All England Open,
Lin Dan, 6 kultaa, 2 hopeaa
Lee Chong Wei, 4 kultaa
Chen Long, 2 kultaa
Sitten vielä varmemmaksi vakuudeksi, ihan sille jolla ei kaikki intiaanit välttämättä ole kanootissa,
tieto keskinäisistä kamppailuista :D
Lin Dan vastaan Lee Chong Wei, keskinäiset ottelut, Lin Dan vei kun läskiämpäriä ikään:
28 - 12 !!!
Hereby, I rest my case :)
- Anonyymi
Homo
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv676731Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan95967- 453966
- 203637
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353496Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h463360No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413263- 522949
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni32685- 422675