Penikointi

Onkohan mulla väärät lenkkarit asics gel pulset kun juostessa ja jälkeen penikointi kipeyttää jalat. Tosin kengät on jo useamman vuoden vanhat että onko ne nähny parhaansa juoksunsa.
Tilasin asicsen gt 2000 3 ja ne tuntui keveiltä ja tukevilta pelkällä sisäsovituksella.

Oisko vinkkejä mikä neuvoksi.
Onko vika alipronanointia vai mikäkö...
6124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tottumattomuutta vaan, älä aloita rasittamalla liikaa vaan vähitellen totutellen. Ihminen on alunperin tehty juoksemaan paljain jaloin joten ei se kengistä johdu, kunhan et astu kantapää edellä. Kukaanhan ei astuisi kantapää edellä paljain jaloin juostessaan.

Äänestä

Kannattaa odottaa jotta paranee, tiputtaa tehoja reilusti muutamaksi kuukaudeksi, ja tarkkailla alkaako edelleen penikoida. Yleisin syy juoksu vaihvoihin on liiallinen rasitus johon jalat eivät ole tottuneet. Jos kengät useamman vuoden vahnat, kannattaa uusia.

Äänestä

Aloittelijalle vois sopia paremmin juosta vetoja, kuin puuduttavaa peruslenkkiä. Jalat saavat helpotusta ja palautusta välissä, kun eivät selvästikään kestä pidempää juoksua. Vedot tai intervalli ei tarkoita, että pitäisi juosta täysillä maksimihapoilla jalat alta. Syketasoja parempi indikaattori on miltä jaloissa tuntuu. Jaloillahan sitä juostaan. Usein se hidas yhtäjaksoinen voi olla aloittelijalle rankempaa kuin reippaampi juoksentelu vaihtelevia pätkiä vaihtelevalla vauhdilla. Tasavauhtinen peruskuntoharjoittelussa tehojen on syytä olla matalat. Lyhempiä pätkiä juostessa jalat, sydän ja keuhkot joutuvat paremmin töihin ja vahvistuvat. Yksi leikin muoto on juostsa tien näkyvän osan päähän. Sitten kävellä. Ja taas niin kauaksi kuin näkee. Ei ole häpeä lenkillä kävellä välillä. Häpeällisempää on raahustaa hidasta vauhtia tuskissaan. Perinteinen havainto kuntoilevista ihmisistä on, että harjoittelu alkaa sujumaan ja kunto nousemaan talven hiihdoilla. Maastohiihdossa tulee luonnollisesti vaihtelua tehoon ja tyyliin. Puuduttava junnaus tasavauhdilla voi olla aloittelijan sudenkuoppa. Alkuun pääsyt ja tason nostot onnistuvat parhaiten iloisella leikillä, ei takomalla päätä betoniin.

Äänestä
  • Tämä on hyvä neuvo, fiiliksen mukaan, mutta ei silti liian helpolla kannata itseään päästää. Alussa voi myös juosta pari kertaa jonkin sopivan ylämäen, jos tuntuu ettei kävellen saa paikkoja lämpimiksi. Useasti minulle käy niin että juoksu alkaa kulkemaan vasta sitten kun olen hetkellisesti saanut sykkeen reippaasti nostettua, omalla kohdalla sinne 180 tuntumaan.

    Äänestä

  • Tuo kävelyn ja juoksu jaksottelu toimii tosi hyvin. Itse aloitin juoksemisen vuoden juoksutauon jälkeen ja ekan 3 km pohkeet jumittaa ja sitten ne ikään kuin alkavat toimia.

    Suosittelen uintia jos haluaa parantaa keskikehon lihaksia ja hapenottoa.

    Ajattelinkin juosta 2 lenkkiä viikossa ja kerran viikkoon uintia ja 2 kertaa. lihaskuntoa.

    Pertsan hiihto toki auttaa hapenottoon. Suosittelen laiskoille voitelijoille Atomicin Skintec suksia. On meinaa mainiot pelit perus hiihtäjälle.

    Kannataa myös juosta vaihtelevassa maastossa poluilla.

    Äänestä

Sie oot persiist sanon mie ja soironen

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juoksemallakuntoon kirjoitti:

Onkohan mulla väärät lenkkarit asics gel pulset kun juostessa ja jälkeen penikointi kipeyttää jalat. Tosin kengät on jo useamman vuoden vanhat että onko ne nähny parhaansa juoksunsa.
Tilasin asicsen gt 2000 3 ja ne tuntui keveiltä ja tukevilta pelkällä sisäsovituksella.

Oisko vinkkejä mikä neuvoksi.
Onko vika alipronanointia vai mikäkö...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu